Lybra 1.8 16v - kłopoty z chłodzeniem

kazek01
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 68
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Lybra 1.8 16v - kłopoty z chłodzeniem

Post autor: kazek01 » 23 gru 2014, 22:11

Mam problem z moją Lancią - jakiś czas temu zauważyłem w trasie, że temperatura w silniku rośnie do 130 stopni. Szybko zjechałem do najbliższego warsztatu, gdzie odpowietrzyli układ i dolali płynu. To był znak, że gdzieś wycieka płyn. Po powrocie wymieniałem koła i przy okazji zapytałem mechanika, co z tym zrobić, on odpowiedział, że to leci po kropelce i wystarczy co jakiś czas kontrolować i dolewać. Ślady drobnego wycieku były przy termostacie.

Wczoraj wracałem do domu w korkach ponad godzinę, a dzisiaj wracając z pracy wentylator nie czekał na rozgrzanie się silnika, tylko od razu po ruszeniu zaczął dmuchać, a po chwili temperatura podskoczyła prawie do 130. Otworzyłem maskę i zauważyłem, że nie było płynu w zbiorniczku, otworzyłem zbiorniczek - nic nie bulgotało, jak próbowałem dolać, to szybko zbiorniczek się napełnił, a dolałem tylko około litra. Myślałem, że to powietrze w układzie więc odkręciłem odpowietrznik i okazało się że nie leci w ogóle powietrze tylko sam niebieski płyn, płyn miał temperaturę tylko około 50 stopni - spokojnie można było utrzymać w nim rękę. Jak cały płyn zleciał i zaczęła wypływać woda, którą wlewałem, to zamknąłem odpowietrznik i pojechałem. W trakcie jazdy w samochodzie zrobiło się bardzo ciepło, także zrozumiałem, że woda w nagrzewnicy jest bardzo ciepła więc, żeby wspomóc trochę chłodzenie silnika otworzyłem ogrzewanie na full i otworzyłem okna.

Moje pytanie brzmi: co jest nie tak?

Na mój chłopski rozum wszystko wskazuje na termostat lub czujnik temperatury (nie wiem, czy to jest w tym samym urządzeniu).

1. wentylator zaczyna dmuchać od razu po ruszeniu jakby silnik był już rozgrzany.
2. Wskaźnik pokazuje 120 stopni a płyn ma temperaturę około 50 stopni.
3. Płyn raczej jest w układzie

Dodam jeszcze, że chłodnica po przyjeździe była umiarkowanie ciepła.

Następnego dnia znowu go uruchomiłem i po przekręceniu kluczyka wskazówka od razu wędruje na 120 stopni, ale chłodnica po przejechaniu kilku kilometrów jest raczej zimna.

Bardzo bym prosił o pomoc, chciałbym jak najszybciej zakupić zepsutą część i wymienić.
Z góry dzięki za pomoc.

kazek01
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 68
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lybra 1.8 16v - kłopoty z chłodzeniem

Post autor: kazek01 » 02 sty 2015, 17:48

Widzę że na forum sami fachowcy.

RiGi
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 216
Rejestracja: 22 lip 2014, 9:03
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 1.8 16v - kłopoty z chłodzeniem

Post autor: RiGi » 02 sty 2015, 18:27

http://zapodaj.net/79f8d846e27c5.jpg.html

Weź miernik i pomierz rezystancję pomiędzy 2 i 3 pinem.
Lancia Lybra 1.8 131KM + LPG

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra 1.8 16v - kłopoty z chłodzeniem

Post autor: Heathen » 02 sty 2015, 20:46

Równie dobrze to może być UPG
Bez dokładnej analizy skąd cieknie ciężko dywagować
Na pewno musisz naprawić wyciek, a nie bawić się w dolewki.
QV...soon:)

zbyszek55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 258
Rejestracja: 01 lip 2010, 19:48
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Lybra 1.8 16v - kłopoty z chłodzeniem

Post autor: zbyszek55 » 25 lut 2016, 23:15

Witam
Kol. RiGi podaj na schemacie czujnika temp. ,które to piny 2 i 3 ??

Pozdrowienia
Zbyszek55 z Bydgoszczy
Lancia Lybra 2.4 JTD SW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”