Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

koper1001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:52
Imię: Michał
Lokalizacja: PRUDNIK

Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: koper1001 » 01 lis 2015, 20:57

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Zacznę od tego, że jestem szczęśliwym posiadaczem Lybry SW z 2000 roku od czerwca. Silnik jeden z oszczędniejszych, bo 1.9 JTD 105KM. Ale wracając do tematu. przez 3 miesiące sprzęgło sprawowało się super na początku ciężko mi się było przyzwyczaić na siłę i skok pedałU sprzęgła wydawał mi się dosyć płytki i twardy, ciężko chodził dzisiaj noga już się przyzwyczaiła. z informacji od poprzedniego właściciela wiem, ze wysprzęglik był rok temu wymieniany. Kilka dni temu odpalam moja Lucynkę chcę wrzucić wsteczny nie mogę bo coś blokuje 1 bieg również wiec zgasiłem silnik i mowie zobaczę czy na wyłączonym tez tak się dzieje na wyłączonym wszystko elegancko.Więc wrzuciłem wsteczny na wyłączonym i do tyłu. Jedynka o dziwo w miarę weszła bez problemu ale przy ruszaniu zaczęło szarpać co mnie zaniepokoiło bardzo, no ale ze za bardzo czasu nie miałem bo do pracy 50 km trzeba dojechać wiec mowie jadę. reszta biegów wchodziły jak najbardziej normalnie. wróciłem z pracy forum lancii no i diagnozę sam wystawiam kurde dwumasa to ładnie jak i dwumasa od od razu sprzęgło komplet zawczasu. Ale poczytałem o objawach dwumasy typu drgania itp ja takich nie miałem patrze na płyn było miedzy minimum a maksimum ale szczerze to bardziej na minimum mowie no co jest ok ale poczytałem ze lybra lubi mieć dużo płynu wiec dolałem niestety miałem tylko tyle żeby do wskaźnika max dolać :( Praca sprzęgła ogólnie się poprawiła mianowicie nie szarpie przy ruszaniu ale z wbijaniem 1 i wstecznego dalej są problemy. I jedna rzecz mnie zastanawia jak chce wrzucić 1 to auto próbuje jechać do przodu, czyli wniosek nie wysprzęgla do końca jak Np toczę się 2-3 km na godzinę jedynka wchodzi gładko jak w masło wsteczny podczas postoju teraz wchodzi ciężej czasami zgrzytnie. I teraz Pytanka:
1. Czy możliwe jest tzn. zapewne tak jest ze ten niedobór płynu, który był powodował ze sprzęgło nie do końca wysprzęglało?
2. Czy muszę je odpowietrzać, bo możliwe ze gdzieś tam siedzi powietrze mimo ze płyn mam na max i po prostu wysprzęglik nie pracuje z odpowiednim skokiem i nie wysprzęgla sprzęgło dalej do końca
3. Czytałem na temat odpowietrzania trochę, wiem ze można tez bardziej zapowietrzyć wiec prosiłbym o potwierdzenie i poprawienie mnie w razie jakichś błędów a ja opisze jak to widzę:

Odkręcamy AKU i półeczkę baterii. Mam przed sobą wysprzęglik i wężyk. I teraz z tego, co widziałem u wujka google na fotkach to są tam dwa wężyki jeden w linii prostej do tłoczka drugi prostopadle któryś z nich trzeba poluzować tylko, który? i teraz tak wlewamy, full płynu i tak pompuje trzymam pedał w podłodze luzuje któryś z tych wężyków leci płyn z powietrzem (teoretycznie) zakładam puszczam sprzęgło i pompuje dalej trzymam i znowu luzuje. Oczywiście cały czas pilnuje stanu płynu i tak aż przestanie lecieć powietrze. Czy dobrze to pisałem a teraz Pytanie, bo może lepiej jest wymienić cały układ kiedyś coś czytałem ze wymienia się przelewowo że odkręcamy odpowietrznik kola lewego przedniego płyn ucieka i cały czas wlewamy nowy czy się mylę, bo podobno z układem abs to lepiej układu nie zapowietrzać dodam ze hamulce mam brzytwa i jak było na minimum tez były brzytwa
Ostatnio zmieniony 10 mar 2016, 22:57 przez stabraf, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!!!/Dudi/ Używaj polskich znaków i interpunkcji!
LANCIA LYBRA SW 1.9 JTD 105KM

Awatar użytkownika
Przemek555
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 119
Rejestracja: 02 kwie 2010, 23:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: Przemek555 » 01 lis 2015, 21:27

u mnie co prawda wygląda to inaczej ale z tego co widzę odpowietrznik jest równoległy do tłoka, wciskasz sprzęgło luzujesz pół obrotu aż tłok wpadnie do środka, zakręcasz odpowietrznik i puszczasz pedał... i tak kilka razy. Zobacz jeszcze w jakiej pozycji masz pedał sprzęgła, jak nie masz sprężyny odwodzącej to może chwilowo pomóc odciągnięcie ręcznie pedału do pozycji jak pedał hamulca. U mnie były podobne objawy jak zaczął cieknąć wysprzęglik, ratowałem się raz na jakiś czas wyciągnięciem pedału w górę i kilka dni jeździł normalnie.
Coraz częściej na drogach spotyka się szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... Naprawdę, czasami aż ciężko ich wyprzedzić...

eks Lybra 2.0 20V Sedan 2000r, Mondeo 2.5t

koper1001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:52
Imię: Michał
Lokalizacja: PRUDNIK

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: koper1001 » 01 lis 2015, 22:25

Ok jutro się za to zabiorę i przy okazji zobaczę czy z wysprzęglika nic nie cieknie i dam znaka na forum. A czy możliwe jest że coś ze sprzęgłem się stało lub dwumasą gdzie wszystko było ok przed zgaszeniem auta ?
Ostatnio zmieniony 10 mar 2016, 22:59 przez stabraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używamy polskich liter i interpunkcji - poprawiłem.
LANCIA LYBRA SW 1.9 JTD 105KM

koper1001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:52
Imię: Michał
Lokalizacja: PRUDNIK

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: koper1001 » 02 lis 2015, 13:36

No i jestem po odpowietrzaniu. Pęcherzy powietrza nie zauważyłem jedynie ciemny, prawie czarny płyn. Praca sprzęgła delikatnie się poprawiła, ale to nie jest to co było i co jest na zgaszonym silniku. Martwi mnie ta próba ruszenia podczas wbijania biegu. Wysprzęglik suchutki. Pod pedałem też sucho.
LANCIA LYBRA SW 1.9 JTD 105KM

fiordek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 93
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:36
Imię: Maciej
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: fiordek » 02 lis 2015, 14:31

Martwi mnie ta próba ruszenia podczas wbijania biegu.
miałem taki przypadek i u mnie objawy = padła tarcza + docisk

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: bassooner » 02 lis 2015, 14:43

fiordek pisze:
Martwi mnie ta próba ruszenia podczas wbijania biegu.
miałem taki przypadek i u mnie objawy = padła tarcza + docisk

u mnie podobież... za to teraz sprzęgło wduszam małym palcem u nogi ;-)
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

koper1001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:52
Imię: Michał
Lokalizacja: PRUDNIK

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: koper1001 » 02 lis 2015, 15:50

Dzięki panowie za rady a teraz powiedzcie jest możliwość dostania pojedynczych oczywiście nowych części sprzęgła? Czy kupić komplet. Widziałem na al....drogo Sachsa za około 650 zł kompletne bez dwumasy oczywiście dobra cena? Czy może Valeo brać jak doradzacie czy może Luk?
LANCIA LYBRA SW 1.9 JTD 105KM

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: bassooner » 02 lis 2015, 18:02

przeoraj forum bo temat był już wałkowany i pewnie opinii co do tego jakiej firmy kupić od groma... nie wiem jak z dopasowaniem ale chyba bezpieczniej byłoby wymontować eknąć z jakim mamy przyjemność i takie same zakupić...
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

Awatar użytkownika
Rutuś
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2497
Rejestracja: 17 mar 2011, 22:44
Imię: Leszek
Lokalizacja: Warszawa-WJ

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: Rutuś » 02 lis 2015, 20:04

Całkiem nie dawno miałem podobną sytuację w Lybrze kpl.sprzęgło LUK-a nie wytrzymało 100kk.Mało tego docisk się tak rozd....czył że roztrzaskał obudowę od skrzyni biegów także doszła jeszcze do tego wymiana całej skrzyni.Docisk żeby zdemontować trzeba był ścinać śruby szlifierką kątową Zakupiłem nowy kpl. Sachsa zobaczymy na ile wystarczy.Póki co wszystko funkcjonuje poprawnie i niech tak juz zostanie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jest Lancia Delta 1.6 2010 Alfa Romeo Mito 1.4 16V 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 2011

była Lancia Lybra SW 1.9JTD 2003 Fiat Grande Punto 1.4 2005

fiordek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 93
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:36
Imię: Maciej
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: fiordek » 02 lis 2015, 20:09

nie zaszkodzi sprawdzić dwumasę ... jak trzeba wymienić to wymieniaj i nie zastanawiaj się.. owszem wydatek jest spory ale też i spokój na dalsze kilometry

koper1001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:52
Imię: Michał
Lokalizacja: PRUDNIK

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: koper1001 » 02 lis 2015, 20:24

Kolega w pasku miał podobnie jak ty tez mu docisk przeciął obudowe skrzyni ale dorwal tanio uzywke ze sprzeglem bo za 300 zl plus osprzet do wina hehe. Z checia bym wymienił caly komplet i sie nie martwił jak sie rozbierze to sie zobaczy choc moj budŻet na obecna chwile nie przewiduje wymiany dwumasy haha :) jutro jeszcze jedna deska ratunku bo odpowietrzanie troche dalo 100 ml nowego plynu. Jutro jade po jeszcze jedna butle i sprobuje wymienic bo wchodza lzej duzo lzej kupie tez wezyk bo jak odkrecalem to powietrza nie widzialem ale w wezyku bede mial pewnosc. Myslicie ze 500ml starczy na wymiane z calego ukladziku wiadomo w hamulcach siedzi pewnie stary wiec moze rowniez spuszczac przez odpowietrzniki w hamulcach. Kolor mialem najpierw taki czarnawy potem bardziej braz i mi plynu zabrakło w butelce wiec tak zostawilem ale jutro chce to powtórzyc z pelnym baniakiem nowego plynu plus zona machajaca pedalem :)
Ostatnio zmieniony 02 lis 2015, 22:35 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pisownia/ortografia!!!!
LANCIA LYBRA SW 1.9 JTD 105KM

koper1001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:52
Imię: Michał
Lokalizacja: PRUDNIK

Re: Lybra 1.9 JTD - nagła dziwna praca sprzęgła

Post autor: koper1001 » 27 gru 2015, 12:04

Sorki długo mnie nie było. No i długo sprzęgiełko nie pochodziło okazało sie że otwór w tarczy ten ktorym zakladamy na walek stracił ząbki i był gladziutki (mial 3 zabki) walek caly ok wiec praca nie mogla byc prawidłowa. Naszczeście dwumaa ok. Wymieniona kpl oprócz dwumasy cena w warsztacie 1500zl z mojej biednej kieszeni :). PO wymianie sprzegiełko chodzilo tak delikatnie ze nie szok teraz juz jest 2 tys km od wymiany i sprzegło jest juz troszke twardsze tzn nie wciska sie tak delikatnie jak na samym poczatku ale dalej jest lekko bez uzycia sily :) Temat do zamkniecia.
LANCIA LYBRA SW 1.9 JTD 105KM

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”