Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

wiesiek001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 46
Rejestracja: 01 sie 2010, 20:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Opole

Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: wiesiek001 » 10 sie 2016, 22:45

Witam mam taki problem mam Lyberkę 2.0 i nie odpala podłączyłem pod kompa padnięty czujnik .No i moje pytanko gdzie znajduje się ten czujnik położenia rozrządu i aby go wymienić to muszę wyjmować silnik jak przy rozrządzie .
Ostatnio zmieniony 11 sie 2016, 0:36 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Tytułujemy zgodnie z zasadami - poprawiłem./stabraf/

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5034
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: czujnik położenia rozrządu

Post autor: Bichoń » 10 sie 2016, 22:47

Zapewne chodzi o czujnik położenia wału? Jest do niego dobry dostęp od dołu, wystarczy zdjąć dolną osłonę silnika, sam czujnik z tego co pamiętam jest z tyłu silnika.

apo25
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 05 paź 2011, 13:17
Lokalizacja: DolnyŚląsk

Re: Lybra - czujnik położenia rozrządu.

Post autor: apo25 » 10 sie 2016, 23:34

Czujnik położenia wałka rozrządu nie ma nic wspólnego z czujnikiem położenia wału.Do jego wymiany konieczne jest rozpięcie rozrządu.

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - czujnik położenia rozrządu.

Post autor: meqqex » 11 sie 2016, 6:50

apo25 pisze:Czujnik położenia wałka rozrządu nie ma nic wspólnego z czujnikiem położenia wału.Do jego wymiany konieczne jest rozpięcie rozrządu.
Dokładnie, do wymiany czujnika położenia wału jest konieczne rozpięcie rozrządu niestety. Z tego co się orientuję wymiana czujnika położenia wałka rozrządu nie jest skomplikowana i jest szybką operacją zatem o ten czujnik chodziło Bichoniowi ;)a o którego zapytał w poście sam apo25.

Tutaj jest też temat :link: jak się nie mylę to Zielony pokazał lokalizację czujnika w ostatnim poście.
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5034
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: Bichoń » 11 sie 2016, 9:09

Ej, no co wy, mówicie że czujnik położenia wałka rozrządu jest na dole silnika? Wałki rozrządu są na górze, na dole jest wał...

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: Pawcio78 » 11 sie 2016, 9:42

No dobra: czujnik położenia wałka zwany czujnikiem fazy znajduje się pod obudową rozrządu a konkretnie kołem napędowym wałka wydechowego. Do jego wymiany konieczne jest całkowite rozpięcie rozrządu i demontaż w/w koła. Należy przy tym uważać aby blokując koło do odkręcenia nie pogiąć stalowych przesłon magnetycznych które znajdują się po wewnętrznej stronie koła zębatego. Natomiast czujnik wału korbowego CPW znajduje się na wysokości koła zamachowego z tyłu silnika, w okolicy rozrusznika. Do jego demontażu niezbędny jest kanał i drobne dłonie bo ciasno tam jak jasny gwint. Tak jest w 1.8 ale myślę że 2.0 ma podobnie.
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

wiesiek001
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 46
Rejestracja: 01 sie 2010, 20:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Opole

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: wiesiek001 » 18 wrz 2016, 3:19

już naprawione padł czujnik faz jedna z śrub się odkręciła i uszkodził czujnik .mała błaHostka a kupe roboty

Olsztynianie
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 206
Rejestracja: 15 cze 2011, 20:50
Imię: Kasia & Łukasz
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: Olsztynianie » 14 gru 2016, 19:46

Podpinam się pod temat. Napisałem już sporo w dziale giełda - kupię, ale mało kto tam pewnie zagląda, więc dorzucam tutaj. Chodzi oczywiście o czujnik przy wałku wydechowym. Zdechł z przyczyn jeszcze nie znanych. Zrobiłem mu test "LED" i zachowuje się tak, jakby cały czas był przesłonięty. Trudno, trzeba podmienić, ale nie mogę tego ustrojstwa namierzyć w sklepie, więc zacytuję sam siebie:

"Odkupię takowy czujnik, nowy, najchętniej oryginał Boscha (wiem, nie są tanie) lub przyjmę informację, gdzie taki czujnik mogę kupić, bo jakoś nie widzę go w sklepach ogólnie znanych.

Jeżeli oryginał Boscha to jakieś unobtanium totalne, jakiej firmy założyć czujnik? Mam używkę Bosch ze starego silnika (zabity przez mechanika), ale wolałbym nowy. Niestety naczytałem się u alfaholików, że np EPSy palą ECU. Legend w sieci jest moc... W ASO Olsztyn Pan zaproponował Magneti Marelli za ok 120PLN. Warte to jest zainstalowania?"
LYBRA SW Emblema, 2.4 20V Sto i więcej źrebaków - SreberkO z czarnym dachem

Było: UNO 1.4 - "Błękitna strzała"

Łukasz:"Między chcieć a mieć najczęściej stoi zapracować"
Kasia:"Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombi zombi zombi"

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: Pawcio78 » 14 gru 2016, 20:39

Pisz w tym wątku viewtopic.php?t=69257 do usera baseniarz.
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Olsztynianie
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 206
Rejestracja: 15 cze 2011, 20:50
Imię: Kasia & Łukasz
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: Olsztynianie » 27 paź 2017, 11:25

Witam ponownie w temacie "po latach".

Niestety w moim 2.4 20V padł PONOWNIE czujnik położenia wałka rozrządu. Tym razem definitywnie i bez ostrzeżenia, aczkolwiek szczęśliwie pod domem. Nie przejąłbym sie zbytnio gdyby nie fakt, że moj dom to teraz Francja i nie mam dostępu do warsztatu, który przez ostatni rok pobytu w PL zajmował się autem. Czujnik jest martwy (sprawdzone kompem i LEDem). Zdobycie części nie jest problemem, natomiast z racji jego umiejscowienia pod kołem walła rozrządu, nie jestem pewien możliwości jego wymiany we własnym zakresie. Byłem przekonay, ze Panowie podczas ostatniej naprawy odsunęli tylko koło rozrzodu i wymienili czujnik bez rozpinania całości. Niestety po kilku dniach lektury LKP itp źródeł, przejrzeniu sporej ilości zdjęć dostępnych w sieci, zaczynam wątpic i biję się z myślami jak to zrobiono ostatnim razem.

Dlatego pytam Was po raz kolejny - WYMIENIĘ CZUJNIK POŁOŻENIA WAŁKA ROZRZĄDU BEZ ROZPINANIA CAŁOŚCI ROZRZĄDU?

Boję się rozbierać celem sprawdzenia, czy śruba mocująca jest wystarczająco długa i pozwoli odsunąć koło bez luzowania paska. Logika mojego rozumowania może być nieco dziwna, ale jestem lekko zdesperowany - zostałem bez auta i nie mam pojęcia o świecie mechaników we Francji. Do pracy jakoś dostać się trzeba...
LYBRA SW Emblema, 2.4 20V Sto i więcej źrebaków - SreberkO z czarnym dachem

Było: UNO 1.4 - "Błękitna strzała"

Łukasz:"Między chcieć a mieć najczęściej stoi zapracować"
Kasia:"Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombi zombi zombi"

Awatar użytkownika
s0krates
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 797
Rejestracja: 19 paź 2013, 11:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: s0krates » 27 paź 2017, 13:53

Masz tylko jedno wyjście - spróbować :) jak nie wyjdzie i spadnie koło to i tak skończy się zmianą rozrządu. Na wszelki wypadek przed przystąpieniem do dzieła założyłbym blokady i zaznaczył pozycję koła wału..

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Lybra 2.0 20v - czujnik położenia rozrządu

Post autor: Maniak » 27 paź 2017, 13:55

Nie da się😢trzeba wszystko rozebrać😯takie nie fajne miejsce zrobiły makarony😈a tak w ogóle to jest tam za ciasno na odsunięcie koła😁

Pozdrawiam brać klubowiczów
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”