Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 02 sty 2017, 17:28

Witam podczas dzisiejszej 400km trasy zaniepokoiło mnie zachowanie pedału sprzegla. Dojeżdżając do ronda przy redukcji i delikatnym wyciskaniu pedału sprzęgła poczułem taki dziwny opór (tak jak by się nogą łamało suchą gałąź ;-) ) i od tego czasu sprzęgło raz jest bardzo twarde a np przy przyspieszaniu czasami wciska się je normalnie i tak na przemian , pedał sprzęgła jest w tym samym położeniu co pedał hamulca ( jeśli jest różnica to milimetrowa) . Dodam jeszcze że sprzęgło bierze dosyć wysoko ale nie ślizga się. Wiem że to wróżenie z fusów ale czy może to być wina samego wysprzeglika czy raczej szykować kasę na sprzęgło z dwumasem ( dodam że np raz na 10 wyłączeń silnika zatelepie budą, przy odpalaniu nigdy)

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 02 sty 2017, 17:28 przez rotmistrz88, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 2.4 jtd -pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: FXX » 02 sty 2017, 17:33

Sprawdź czy sprężynka odciągu pedału sprzęgła jest na swoim miejscu ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 jtd -pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 02 sty 2017, 17:36

Zapomniałem napisać , sprężynka jest zamontowana to była pierwsza rzecz jaką sprawdziłem (nie wiem czy poprawnie ale w każdym razie jest) nawet nie było tej osłony pod pedałami więc ktoś już musiał kiedyś tam zaglądać.

Dodam że pedał odbija prawidłowo za każdym razem

Jutro podskocze i porobię zdjęcia to ocenicie czy jest dobrze

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: szwagier-lublin » 03 sty 2017, 12:45

Oprócz sprężynki może być to inna błachostka a mianowicie łożysko igiełkowe, na którym porusza się pedał. Mogła jedna igiełka wypaść np i co chwila się zahacza a czasem pracuje płynnie. Może być to też wysprzęglik, ale wtedy też raczej towarzyszyłby temu zgrzyt ze strony skrzyni... Komplet sprzęgła z dwumasem należy wykluczyć natychmiast, spokojnie. Jeśli stało się to nagle to na pewno drobiazg. Wymiana kompletu to ulubiona wymiana i hipoteza pseudo mechaników... Wibracje podczas gaszenia auta raz na 10 razy to nie dwumas, ewentualnie drążek reakcyjny sparciały lub któraś poduszka. Ja mam nową dwumasę i takie zjawisko występuje nawet podczas gaszenia z pedałem sprzęgła w podłodze.
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 03 sty 2017, 15:46

Dzięki za podpowiedzi , dzisiaj leje więc do auta nie podejdę ale jutro mam wolny dzień to zobaczę co i jak (porobię też te zdjęcia) no właśnie najbardziej mnie zastanawiało podczas jazdy ta losowosc ciężkości działania. Raz normalnie , później kilka razy pod rząd ciężko . Nie ma żadnych dziwnych dźwięków podczas zmiany biegów. Jedyne co pamiętam to że od kupna pedał sprzęgła lekko skrzypiał co któreś naciśnięcie na postoju (przy wyłączonym silniku)

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 16 sty 2017, 4:07

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przepraszam że dopiero teraz wrzucam ale nie miałem możliwości zrobić tego wczesniej.
Nie wiem czy dobre te zdjęcia ale strasznie mało tam miejsca żeby zrobić dobre ujęcie.

Wczoraj jechałem autem do paczkomatu i pedał chodził strasznie ciężko , podjechałem na miejsce ,zgasiłem auto i po powrocie i ponownym odpaleniu działało lekko i dopiero na parkingu przy gaszeniu znowu ciężko

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

fugazi55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 09 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: fugazi55 » 17 sty 2017, 18:24

A łożysko oporowe sprzęgła się przypadkiem nie kończy?

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 19 sty 2017, 18:41

No właśnie pytanie jak to sprawdzić

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka


lukasz-kw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:57
Imię: Łukasz
Lokalizacja: prawie STOLYCA

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: lukasz-kw » 26 sty 2017, 13:41

Mam podobne objawy na sprzęgle, ale nie jest to aż tak widoczne (odczuwalne) żeby przeszkadzało. Może po prostu dopiero się awaria szykuje. A widzę na 1 zdjęciu, że u ciebie przewód o którym będę pisał jakoś dziwnie ci idzie za pedałem sprzęgła. Jak zajrzałem w okolice pedału sprzęgła zauważyłem, że przewód, który doprowadza płyn do wysprzęglika jest wyraźnie w jednym miejscu załamany bo jakoś źle idzie do pedału i pedał go zagina. Wtedy jego przekrój się zmniejsza. Podejrzewam, że może to mieć wpływ na sam wysprzęglik, że np. zapowietrza itd. wiec plan na luty wymiana tego przewodu.
I tu moje pytanie. Domyślam się, że przewód dochodzi chyba (bo tam ma w innym samochodzie bo widać) do zbiornika z płynem hamulcowym (w Lucynie nie widać go). Ale czy jest to zwykły przewód gumowy taki jak np. paliwowy o jakimś przekroju Fi czy zakończony końcówką, np. tak jak przewody hamulcowe. W sklepie znaleźli tylko numer części ale chyba tylko ASO pozostaje.


No cofam pytanie co do przewodu, na ePER części wyraźnie jest pokazany. Jak to mówią Głupi ja. Bo dopiero pierwszy raz patrze na ten katalog a Lucyna od 2 lat ze mną :D

Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 27 sty 2017, 9:19

Dzięki za podpowiedź, mówisz o tym czarnym przewodzie który idzie obok tej białej sprężyny ? Hmmm muszę obadać czy podczas wciskaniela sprzęgła ten przewód się czasem nie zagina...W sumie ciekawy trop

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka


lukasz-kw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:57
Imię: Łukasz
Lokalizacja: prawie STOLYCA

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: lukasz-kw » 30 sty 2017, 8:23

Tak dokładnie o tym, mówiłem. Na pewno na pracę sprzęgła ma wpływ układ ciśnienia wywieranego przez wysprzęglik. A skoro płyn jest słabiej doprowadzany do wysprzęglika to może samo sprzęgło źle działa. Nie zaszkodzi zobaczyć.

Awatar użytkownika
rotmistrz88
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2014, 1:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - pedał sprzęgła raz miękki raz twardy

Post autor: rotmistrz88 » 03 lut 2017, 17:59

Zajrzałem tam ale jak by nie wciskać pedału to nie ma on kontaktu z tym wężem , co ciekawe od paru dni problem w ogóle nie występuje , chyba tylko egzorcysta albo jasnowidz ObrazekObrazek

Wysłane z mojego MI 4LTE przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”