Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: Tomek Em » 11 sie 2017, 15:06

Witam

Przechodząc do rzeczy. Moja lybra przy przyśpieszaniu czy redukcji biegów (przy odpowiednich obrotach) często szarpie. Szukając różnych rozwiązań doszedłem do wniosku, że może to być wina EGR-a. Wgłębiając się w różnorakie tematy, spotkałem się z opiniami, iż lepiej jest wyrzucić cały egr niż czyścić tudzież zaślepiać. Ostatnio zajrzałem pod maskę w celu zbadania umiejscowienia egr-a i jest on elektroniczny. Czyli to oznacza, że jest cały do wymiany? A może faktycznie lepiej go całkowicie usunąć? Ogólnie to tylko moje przemyślenia odnośnie zachowań auta, bo kolejnym czynnikiem może być także przepływomierz. Jeśli ktoś miały schemat jak odkręcić w ogóle egr byłbym wdzięczny oraz proszę o opinie na ten temat czy inne spostrzeżenia.

Dodaje foty elektronicznego egra w moim aucie.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Helios
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2274
Rejestracja: 20 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: Legnica

Re: Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: Helios » 11 sie 2017, 16:02

Serio potrzebujesz schemat żeby odkręcić EGR? Przecież na załączonych zdjęciach wszystko widać: zrzucasz wtyczkę, 4 śrubki bodajże 13 i 2 imbusy chyba 6 do odkręcenia rurku. Żeby "rozpołowić" EGR to 4 śrubki chyba torx 25. Czyścisz porządnie i zakładasz.

Po objawach szarpania nie stawiałbym na EGR, ale demontaż i czyszczenie to max pół godzinki, a na pewno nie zaszkodzi.

Przepływomierz sobie sprawdź odpinając go, jeśli będzie jakaś zmiana to już wiesz.

Sprawdzić szczelność dolotu, rur od turba itp. Filtr paliwa w jakim stanie? Wtryski ok? Nie kopci na czarno?

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: Tomek Em » 11 sie 2017, 18:03

Helios pisze: 11 sie 2017, 16:02 Serio potrzebujesz schemat żeby odkręcić EGR? Przecież na załączonych zdjęciach wszystko widać: zrzucasz wtyczkę, 4 śrubki bodajże 13 i 2 imbusy chyba 6 do odkręcenia rurku. Żeby "rozpołowić" EGR to 4 śrubki chyba torx 25. Czyścisz porządnie i zakładasz.

Po objawach szarpania nie stawiałbym na EGR, ale demontaż i czyszczenie to max pół godzinki, a na pewno nie zaszkodzi.

Przepływomierz sobie sprawdź odpinając go, jeśli będzie jakaś zmiana to już wiesz.

Sprawdzić szczelność dolotu, rur od turba itp. Filtr paliwa w jakim stanie? Wtryski ok? Nie kopci na czarno?
Filtr wymieniany na wiosnę. Czarnego dymu nie ma. Odepnę ten przepływomierz i sprawdzę czy jest różnica i dam znać. :)

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: Tomek Em » 12 sie 2017, 12:50

Po wyjeciu wtyczki przeplywomierza, auto nie szarpie a nawet jest zrywniejsze. Czyli wyglada na to, że część do wymiany :)

Awatar użytkownika
Helios
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2274
Rejestracja: 20 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: Legnica

Re: Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: Helios » 12 sie 2017, 14:04

Tomek Em pisze: 12 sie 2017, 12:50 Po wyjeciu wtyczki przeplywomierza, auto nie szarpie a nawet jest zrywniejsze. Czyli wyglada na to, że część do wymiany :)
: ok2 : Tylko nie kupuj zamiennika, jak coś to wg mnie lepsza ori używka niż nowy zamiennik ;)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: FXX » 12 sie 2017, 14:11

EGR i tak profilaktycznie bym zaślepił ;)
Jak nie ma z nim problemu teraz to będzie w przyszłości.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - szarpanie i EGR

Post autor: Tomek Em » 12 sie 2017, 19:55

Testując auto zauważyłem czarny dym wydobywający się z wydechu. Postanowiłem z powrotem założyć wtyczkę od przepływomierza i jeszcze raz udałem się na przejażdżkę i wcześniej wspomnianych skoków nie było, a moc auta w sumie taka sama mi się wydaje, jak po wyjęciu wtyczki. No i oczywiście nie ma czarnego dymu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”