Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 09 sie 2018, 16:07

Dzisiaj w czasie jazdy nagle klimatyzacja zaczęła dmuchać letnim powietrzem gdy zaczęło śmierdzieć przypalonymi kablami zjechałem a wcześniej wyłączyłem klimę - kompresor jak się okazało sprzęgiełko czy wysprzeglik klimatyzacji po uruchomieniu blokował się co powodowało ocieranie paska klinowego i dziwny zapach, ktoś wie co się stało ? Łożysko padło czy wysprzeglik a może cały kompresor jak się do tego zabrać ? Na dole link do filmików na drugim mam wrażenie ze lata na boki !

Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 11 sie 2018, 12:44

Nikt nic ?
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 14 sie 2018, 15:45

No to widzę ze forum UMARŁO tak ?
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
pawel1234
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 378
Rejestracja: 11 sie 2009, 12:50
Imię: Paweł
Lokalizacja: Brwinów/k.Warszawy

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: pawel1234 » 14 sie 2018, 20:12

Jeśli myślę że wysprzęglik to to co załącza koło klimatyzacji to po wciśnięciu przycisku econ na panelu(pali się lampka pomarańczowa) nie powinien się kręcić środek tego koła sprężarki klimy. Po wyłączeniu ECON powinien się kręcić.
Łożysko by raczej Ci wyło (tak mi się wydaje)
Lancia Lybra 2.0 COMFORTRONIC
Lancia Ypsilon 0.9 Automat 2016r.

lukasz-kw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:57
Imię: Łukasz
Lokalizacja: prawie STOLYCA

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: lukasz-kw » 21 sie 2018, 14:51

U mnie rok temu był taki sam objaw po uruchomieniu po zimie i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów poczułem dziwny smród palonych kabli elektrycznych wewnątrz. Myślałem, że to instalacja się pali. Szybko na bok maska do góry i niestety wyraźny smród spalenizny z okolic sprężarki klimatyzacji. Już jej nie włączałem. W domu wyjąłem i rozkręciłem. Niestety pod sprzęgłem klimatyzacji jest cewka (dla laików zwój miedzianego drutu) nie wiem ki chuuuuu ona tam jest ale jest. Oddałem do regenaracji ale jak tylko ja zobaczyli to kazali szukac innej. Niestety tak to jest jak się oszczędza i zimą nie jeździ na klimie lub jest mało czynnika. Sprężarka zastała się i zatarła. Może to też wina i starości w końcu Lucynka 2004r. Ogólnie w Wawie gdzieś w dzielnicy Włochy okolice ul. Łopuszańskiej jest sklep-serwis sprężarek. Jak odeslesz im swoja do regenerowaną za jakies 500zł ci przyślą. Co najważniejsze to po takiej awarii i wymianie sprężarki każą "płukać układ" koszt około 1200-1500zł bo trzeba wszystkie węże wyjąc i fizycznie przepłukać + nowa chłodnica klimy bo jej nie wypłuczesz i parownik. Ponoć trzeba bo w układzie po awarii sa opiłki z zatartej sprężarki i nowa może szlak trafić. Ja zaryzykowalem bo płukanie to prawie koszt całego samochodu nabiłem i do teraz ... (Panie a klima chodzi? oooo jak lodówka u eskimosa) Ps. wymiana to pestka chyba 3 śruby.

lukasz-kw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:57
Imię: Łukasz
Lokalizacja: prawie STOLYCA

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: lukasz-kw » 21 sie 2018, 14:54

A.... u mnie stanęło łożysko a co dziwne nie dawało wcześniej żadnego niepokojącego odgłosu. A że stało a pasek napierał do jego kręcenia to temperatura zrobiła swoje z miedzią na cewce itd....

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 29 sie 2018, 10:16

A dlaczego nie można włączyć samej nagrzewnicy ? Albo inaczej jak włączyć sama nagrzewnicę , wentylator bez klimatyzacji bo w manualu jest to normalne i oczywiste ale klima-tronik to tak powiem średni wynalazek.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: kond243 » 29 sie 2018, 10:38

Jak średni? Właśnie lepszy niż manual. Wyżej pisze co trzeba zrobić. Masz na panelu przycisk Econ on wyłącza kompresor klimy. Jeśli jest Econ wyciśnięty to przy ustawieniu temperatury na niższej niż na zewnątrz wyświetlacz temperatury zacznie migać bo nie może schłodzić wnętrza do ustawionej temperatury. W sumie mignie kilka razy i tyle. I całość działa nez włączonego kompresora klimatyzacji.
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 29 sie 2018, 12:50

kond243 pisze: 29 sie 2018, 10:38 Jak średni? Właśnie lepszy niż manual. Wyżej pisze co trzeba zrobić. Masz na panelu przycisk Econ on wyłącza kompresor klimy. Jeśli jest Econ wyciśnięty to przy ustawieniu temperatury na niższej niż na zewnątrz wyświetlacz temperatury zacznie migać bo nie może schłodzić wnętrza do ustawionej temperatury. W sumie mignie kilka razy i tyle. I całość działa nez włączonego kompresora klimatyzacji.
Czyli po wciśnięciu ECON będę miał tak ze działa sam nadmuch i wentylator tak ?
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
rob_76
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3633
Rejestracja: 07 kwie 2013, 22:31
Imię: Robert
Lokalizacja: Gdynia/WorldWide

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: rob_76 » 29 sie 2018, 13:40

Dokladnie tak... Miganie sygnalizuje, ze bez kompresora klimy (odlaczonego sprzeglem elektromagnetycznym - i stad ta cewka - od kola pasowego) automat nie da rady obnizyc temperatury wnetrza do zadanej. Pozostale funkcje dzialaja tak samo, jak na full auto.
Autovettura Lancia Beta Coupe S2 2000 119KM Anno Domini '76 - Serce i dusza...
Autovettura Lancia Gamma Coupe S2 2500 i.e. 140KM x2 Anno Domini '80/'81 - Duma i radość...
Autovettura Lancia Kappa Coupe 2400 20V 175KM Anno Domini '98 - Przyjemność i wygoda...
Autovettura Lancia Lybra SW 2.4JTD 140KM Anno Domini '01 - Ekonomika i miekkość...
Chevrolet Volt Hybrid plug-in Anno Domini '13 - Zaawansowanie i oszczędność...
To już wspomnienie: Opel Ascona C 1.6D sedan 4D 54KM, Hyundai Pony IV 1.5 GL sedan 77KM, Renault Clio II Phase I 1.2 RN 60KM, Renault Clio III 1.2 Tce 100KM, Lancia Delta II HPE 2000 16V 139KM, Opel Astra Caravan 1.4 S.P.I. 60KM, Honda Civic VIII 4D 1.8 Ex. 140KM.

lukasz-kw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:57
Imię: Łukasz
Lokalizacja: prawie STOLYCA

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: lukasz-kw » 29 sie 2018, 14:29

kond243 pisze: 29 sie 2018, 10:38 Jak średni? Właśnie lepszy niż manual. Wyżej pisze co trzeba zrobić. Masz na panelu przycisk Econ on wyłącza kompresor klimy. Jeśli jest Econ wyciśnięty to przy ustawieniu temperatury na niższej niż na zewnątrz wyświetlacz temperatury zacznie migać bo nie może schłodzić wnętrza do ustawionej temperatury. W sumie mignie kilka razy i tyle. I całość działa nez włączonego kompresora klimatyzacji.
Ja tłumaczę to inaczej przycisk "Econ" czyli EKONOMICZNIE :D :D :D :D :D :D bez sprężarki klimy i około 1L ropki mniej. : yesyes : : yesyes : : yesyes : : yesyes :

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: FXX » 01 wrz 2018, 11:29

Dla pewności przy uszkodzonej sprężarce możesz odłączyć kabelek, którym jest podawane napięcie na cewkę.
Wtedy nawet jak zapomnisz włączyć ECON, to sprężarka i tak się nie włączy, a cały układ będzie działał, tyle, że bez klimy. Do tego sterownik zawsze po wciśnięciu AUTO próbuje włączyć sprężarkę, a tak nie będzie miał fizycznej możliwości tego uczynić.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 04 wrz 2018, 11:12

Dzięki kupiłem drugą używaną sprężarkę na początek chciałem wymienić same koło pasowe sprężarki co o tym sądzicie czy łożysko znajduje się w kole czy dalej ? Na samym kole tym używanym jak wchodzi pasek wieloklinowy w jednym miejscu zauważyłem wgniecenie czy ma to wpływ albo będzie miało na żywotność paska ? Później wrzucę fotkę.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: BlackLybraSW » 04 wrz 2018, 16:27

Tak to wygląda.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lancia Lybra 1,9 JTD - Kompresor klimatyzacji

Post autor: volf » 04 wrz 2018, 16:37

Można by pilnikiem czy szlifierką to zagniecenie oszlifować.
KAPPA TDS & JTD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”