Lybra - skrzypiące zawieszenie

mallcin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 130
Rejestracja: 04 lip 2009, 12:27
Lokalizacja: warszawa

Odp: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: mallcin » 22 mar 2010, 10:12

witam,
u mnie przod rowniez skrzypial, do tego dudnilo na kazdej poprzecznej nierówności. Po wymianie gum stabilizatora przez pierwsze kilka dni nie stukało, ale gum chyba się jeszcze układały i skrzypiało ze zdwojoną siłą. A później nastała błoga cisza... najciekawsze to różnica cen w usłudze ich wymiany w Wawie od około 300zł do 100zł + cześci. Polecam mechanika w Łomiankach, gdzieś na forum są namiary do niego ;)
Jest
Volvo s60 2,4 Pb 170KM

Było
Lybra 2,4jtd 136KM

Ciechu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 24 wrz 2008, 0:00
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Odp: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: Ciechu » 22 mar 2010, 14:52

Proszę o pomoc! Mam STRASZNE stuki na nierównościach taki tępy przerażający dźwięk kiedyś tylko na dużych nierównościach typu progi a teraz każda nierówność to KOSZMAR! Wymieniłem łączniki stabilizatora drązki kierownicze ostatnio pojechałem na Stacje Kontroli pojazdów i to nie są amortyzatory ale panowie nie wiedzą co to tak wali...

mallcin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 130
Rejestracja: 04 lip 2009, 12:27
Lokalizacja: warszawa

Odp: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: mallcin » 22 mar 2010, 16:07

Jeśli stuki słyszalne są na poprzecznych nierównościach jedzni (koleiny przejeżdżane w poprzek na skrzyżowaniach, tory tramwajowe etc.) to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że właśnie gumy stabilizatora. Ja też wymienilłem łączniki, końcówki drążków, tuleje wahacza i ciągle nic nie pomagało. Przyjrzyj się tym gumom.
Jest
Volvo s60 2,4 Pb 170KM

Było
Lybra 2,4jtd 136KM

sasanka1
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 12 paź 2009, 11:40
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: sasanka1 » 01 kwie 2010, 21:01

Witam. Na kocich łbach jeżeli skrzypie z przodu to może by sprawdzić uszczelkę pod maską co? U mnie piekielnie dawało po uszach do czasu kiedy mąż zaglądnął. Okazało się , że uszczelka na poprzeczce się zsunęła i tarła o blachę maski. Po zamocowaniu cisza i spokój. Może to i banalne , ale u mnie to pomogło.

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: Tomek Em » 24 wrz 2018, 11:04

Witam

Od pewnego czasu u mnie też zaczęło skrzypieć na nierównościach, dołach itd. po prawej stronie z przodu i okazało się, że to guma. Została wyjęta i nasmarowana i na 3 miesiące spokój po czym znowu zaczęła skrzypieć. Zakupiłem nową i została wymieniona w warsztacie, lecz ona też skrzypi... nie wiem czy nie nasmarowali jej czy jak, ale zamierzam sam to zrobić jeszcze raz i teraz pytanie czym najlepiej nasmarować, żeby efekt był na dłuższy czas?

Awatar użytkownika
MaciekTTT
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 1192
Rejestracja: 26 gru 2010, 23:43
Imię: Maciej
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: MaciekTTT » 24 wrz 2018, 11:23

A wkładają zwykle gumy, czy polurietany?? I jeszcze pytanie jakiej średnicy gumę wkładają. Czy czasem nie masz już wytartego stabilizatora.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka


Dzidziuś

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: Tomek Em » 24 wrz 2018, 14:19

Gume kupowałem ja sam w sklepie motoryzacyjnym na podstawie modelu auta, a czy stabilizator jest wytarty tego nie wiem, ale jeśli pożałowali smaru czy czegokolwiek co tam dali to może jest taki efekt? Czytałem, że się sprawdza smar grafitowy przy tego typu skrzypieniu.

Awatar użytkownika
MaciekTTT
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 1192
Rejestracja: 26 gru 2010, 23:43
Imię: Maciej
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: MaciekTTT » 24 wrz 2018, 14:27

Powiem tak, Jezu to były zwykle gumy, to bez smaru nie powinny skrzypieć. Jeśli skrzypi, to moim zdaniem jest luźny stabilizator, czyli nie ta guma (inna średnica otworu), bądź wytarty stabilizator. W jednej lybrze mam poli i skrzypia jak porobane, a w drugiej tylko nowa guma, ale stabilizator nie wytarty, dobrze skręcone i cisza spokój.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Dzidziuś

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: szwagier-lublin » 24 wrz 2018, 15:14

Gum - stricte - nie wolno niczym smarować. Wręcz wszystko należy dobrze odtłuścić przed montażem. Istotne jest by je dokręcić na maksa kiedy auto stoi na kołach. Co innego polibusze. Tam koniecznie przed montażem trzeba je nasmarować smarem, ale tylko SILIKONOWYM - żadnym innym. U mni poli jeżdżą już 2 lata i jest cicho poniżej 15st C albo po deszczu. W czasie upałów potrafią się odezwać na większych poprzecznych garbach, ale to pewnie wina drążka. Tragedii nie ma, luzów też, więc olewam to.
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

Awatar użytkownika
MaciekTTT
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 1192
Rejestracja: 26 gru 2010, 23:43
Imię: Maciej
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: MaciekTTT » 24 wrz 2018, 15:20

Ja tam kupiłem nowy stabilizator ory. do przodu i spokój na lata

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Dzidziuś

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - skrzypiące zawieszenie

Post autor: szwagier-lublin » 24 wrz 2018, 22:30

MaciekTTT pisze: 24 wrz 2018, 15:20 Ja tam kupiłem nowy stabilizator ory. do przodu i spokój na lata Obrazek

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
Jest to dobre wyjście, zwłaszcza, że zlecając wymianę mechanikowi i kupując np. Olkuskie poliuretany zbliżamy się do kwoty za nowy oryginalny stabilizator z fabrycznie zgrzanymi tulejami o jakości pierwszego montażu, więc dożywotni spokój. Graty do Lybry są już na wyprzedażach, ja tak kupiłem m.in. łączniki stab. przód po.... 20zł....ori owinięte w gazety Ricambi. A w środku TRW - bardzo pięknie wykonane. Podobnie filtr paliwa za 20 zł dorwałem.
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”