Lybra - czuć każdą nierówność na drodze/kiepskie zawieszenie

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Lybra - czuć każdą nierówność na drodze/kiepskie zawieszenie

Post autor: Krzysiek82 » 30 gru 2012, 22:11

Proszę o pomoc. Sprawa wygląda następująco: jadąc swoją Lybrą czuję KAŻDĄ, ALE TO KAŻDĄ dziurę, nierówność, łatę na drodze, nalewkę asfaltu, pęknięcie asfaltu, dylatację na mostach, itd., itp. Wcześniej tego w ogóle nie było! Praca zawieszenia to była bajka - przy fatalnym stanie dróg w mojej mieścinie (a jest fatalna) jeździło się komfortowo, teraz jak starym truchłem! Drżenie, głuche "łupnięcia", głośna praca opony / zawieszenia, totalny brak wybierania nierówności.

Co zrobione:
przód: nowe amortyzatory przednie Sachs (kupione w sklepie) + nowe poduszki + nowe odboje, wymienione łączniki stabilizatora (2) oraz końcówki drążka (2)
tył: nowe oryginalne amortyzatory tylne Sachs (kupione w ASO) + nowe poduszki + nowe odboje

Stacja diagnostyczna: stwierdzili lekki, wręcz minimalny luz na jednej gumie stabilizatora przedniego. Żadne koło nie ma luzu, targali je na wszystkie strony - brak luzu. Nie sprawdzali mi tulei wahacza bo miałem dolną obudowę... No tacy fachowcy niestety - przeszkadzała im, a zdjąć nie chcieli...

Moje spostrzeżenia: z tyłu jest dziwna sprawa: lewy łącznik stabilizatora jest w pewnej odległości od wahacza, natomiast prawy praktycznie dotyka wahacza i szarpiąc za stabilizator słychać stuki tego styku łącznik - wahacz. Patrząc zaś na stabilizator nie bardzo widać, żeby był przesunięty w prawą stronę - bynajmniej lewa guma siedzi w swoim ograniczniku. Dlaczego tak się dzieje?

Co padło albo co ma luzy, że tak się zachowuje samochód? Ktoś może coś podpowiedzieć?

PS. Czy to może być wina wyrobionych sprężyn? Przód mi wyżej stoi niż tył... Ewidentnie.

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra - czuć każdą nierówność na drodze,kiepskie zawiesz

Post autor: Krzysiek82 » 31 gru 2012, 12:06

Dokładnie problem można opisać w ten sposób: po najechaniu na zwykłą nalewkę na asfalcie samochód zachowuje się jakby chciał się rozpaść na części. Trzęsie nim, szarpie w różne strony i dochodzą dźwięki jakby go chciało coś rozerwać na strzępy. Wszystkich wtedy trzepie w samochodzie ładnie. Dosłownie. To nie musi być dziura / wyrwa / krawężnik / cokolwiek wysokiego lub głębokiego. Każda mała nierówność jest w środku odczuwana jakby w rzeczywistości była kilka / kilkanaście razy większa. Przy jeździe autostradą samochód jedzie pewnie, normalnie zmienia pas, nic nie stuka, nic nie trzęsie. Nie ściąga samochodu po puszczeniu kierownicy, przy hamowaniu nie ma bicia tarcz. Po prostu w zawieszeniu coś niedomaga, tylko ciężko jest wykryć co. I to coś powoduje takie właśnie odczucia.

Alan

Re: Lybra - czuć każdą nierówność na drodze,kiepskie zawiesz

Post autor: Alan » 31 gru 2012, 12:24

Ja tak mam jak....mam silną chęć na zmianę samochodu...zaczyna mi wszystko przeszkadzać i dokuczać :P Witam Krzysia po przerwie :P

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra - czuć każdą nierówność na drodze,kiepskie zawiesz

Post autor: Krzysiek82 » 31 gru 2012, 16:48

A witam, witam :) Cóż, trochę mnie nie było bo... mnie nie było :lol: Praca, praca i jeszcze raz praca. Niestety :roll:

Wracając do meritum sprawy: coś w tym zdaniu jest na rzeczy ;) Ale... właśnie polubiłem swój samochód ponownie po zrobieniu mu układu paliwowego. Kosztowało to majątek (5 wtrysków do regeneracji to jednak boli), ale jeździ w porządku, spalanie w porządku, żadnego falowania obrotów, z którym walczyłem chyba latami, zostały tylko wady takiej a nie innej turbiny, ale tak fabryka dała i tego nie przeskoczę. Jest bardzo dobrze. Tylko w zawieszeniu coś mi ewidentnie siadło i na stacjach diagnostycznych sami widzą, że coś jest nie tak, ale nie wiedzą co... Ot, specjaliści 8-O

Alan

Re: Lybra - czuć każdą nierówność na drodze,kiepskie zawiesz

Post autor: Alan » 31 gru 2012, 17:24

Krzyś z tym zawieszeniem to może być błahostka,ja szukałem trzy miesiące świerszczo/dzięcioła...na diagnostyce nie wychodziło absolutnie nic,a była niedokręcona jedna śruba na wahaczu.

Awatar użytkownika
pawel9116
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 23
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:15
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Lybra - czuć każdą nierówność na drodze,kiepskie zawiesz

Post autor: pawel9116 » 19 sty 2015, 14:36

Witam. Ogarnales moze sprawę tego slabego tlumienia nierówności??? Mam podobnie i byłbym wdzięczny jakbys mi napisal co bylo przyczyna. Pzdr.
Jak mozesz to napisz na priv bo nie sledze tematu. :)

Awatar użytkownika
lulu85
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1390
Rejestracja: 09 cze 2009, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - czuć każdą nierówność na drodze/kiepskie zawiesz

Post autor: lulu85 » 23 sty 2015, 11:34

Czasem warto zobaczyć jakie opony siedzą na aucie.

Ja tak miałem w 147 : na 195/60 r. 15 tłukło niemiłosiernie mimo 100% sprawnego układu, po zmianie na profil '65 to zupełnie inny samochód.
Były :
Kappa TDS, Kappa 2.0 20vt, Kappa JTD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”