Lancia Klub Polska

Forum dyskusyjne miłośników marki Lancia

>> SKLEPIK LANCIA KLUB POLSKA <<

Autosklep
Dzisiaj jest 17 lip 2018, 19:29

Strefa czasowa UTC+02:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Dopiero zaczyna na naszym forum

Czołem Koledzy

Od pół roku jestem posiadaczem Lancii Lybry 2,4 Intensa Kombi. Zrobiłem właśnie tylne zawieszenie i po lekturze Waszych postów okazało się ,że mam zawieszenie z nivomatem gdzie amortyzatory są grubsze od tych bez nivo.
Mechanicy nie wpadli na to , nie sądzili chyba że takie auto miało układ samopoziomujący i stwierdzili ,że to może jakieś sportowe zawieszenie. Utrzymują ,że lewy amor jest wylany i chodzi lużno w rękach. Niedawno robiłem przegląd okresowy i badanie wykazało 65% sprawności tego amortyzatora. Po dłuższym postoju tył samochodu siada około 3 cm czyli działa jak powinien chyba. Po wymianie wahaczy poprzecznych i wszystkich tulejek jazda poprawiła się ale nadal czuję bujanie na dłuższych nierównościach.
Nie chcę wymieniać póki kompletu tylnego bo trzeba nabyć dwa zwykłe amory i dwie grubsze sprężyny.Nowy amor z nivomatem kosztuje około 1 700 zł .
Możecie doradzić jak precyzyjnie sprawdzić kondycję tego amortyzatora ,może histeryzuje i zostawić go i jezdzić.
Będę wdzięczny za sugestie.....

Pozdrawiam
Konrad

Ostatnio zmieniony 19 maja 2016, 17:29 przez kondurango, łącznie zmieniany 1 raz.

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Imię: Kamil
Widać na nim jakieś wycieki?

Obrazek

Właśnie nie widać żadnych wycieków, jest suchy.

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Imię: Kamil
Podaj VIN tej Lybry. Sprawdzimy, czy to rzeczywiście nivomat ;)

Ogólnie koniec nivomatu raczej równa jego wylaniu. Dla pewności możesz podjechać do jakiegoś zakładu, gdzie sprawdzą sam amortyzator - wyjmą z samochodu i sprawdzą.

Obrazek

Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Jeśli po nocy dupka autka siada a po przejechaniu ok 500m unosi się do góry to na 100%masz nivo. Sprężyny tylne też są wyraźnie cieńsze i krótsze od tych zwykłych. Sprawdź jeszcze pod obciązeniem: niech ze dwie strony siądą z tyłu a Ty przejedź się. Jeśli po zatrzymaniu osoby z tyłu wysiądą i autko się mocno podniesie do góry to także oznaka że masz nivo. Jeśli nie ma wycieków i tył się równo unosi to ja bym jeździł. Nivomat ma trwałość dużo większą od zwykłego amora, szacowaną na około 400 tys.km. Sprawne nivo po wymontowaniu bardzo ciężko jest ścisnąć - ja musiałem ciężarem całego ciała napierać i dopiero wtedy się poddawał. Ważne jest aby go ściskać w pozycji takiej jak pracuje a nie odwrotnie bo inaczej nic nie sprawdzisz - ot własne spostrzeżenie:-).

Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Awatar użytkownika

Imię: Paweł
Dodam jeszcze co do sprawności. Ja wymeniałem jeden nivomat i ten który wyrzucałem z auta do końca dobrze tłumił i sprawność miał dość wysoką ale nie trzymał już poziomu. Z tego co wiem to nie ma potrzeby wymieniać ich parami. Teraz jeden mam stary a jeden funkiel nówka i już zapomniałem który był wymieniany, nie czuć żadnej różnicy w priwadzeniu. Oczywiście teraz nie buja .

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00