Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Jeremy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 149
Rejestracja: 03 lis 2011, 9:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław

Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Jeremy » 17 lis 2012, 19:34

Witam. Zanim przedstawię problem opiszę stan podnośników szyb w mojej Lybrze:
1. Szyby tylne-działają bez problemu.
2. Z przodu, od strony pasażera nie ma podnośnika-poprzedniemu właścicielowi wybito szybę przy włamaniu.
3. Od strony kierowcy szyba chodziła "ciężko", skokami, aż w końcu przestałem ją otwierać. Miesiąc temu rozebrałem tapicerkę drzwi i okazało się że mechanizm podnośnika założony jest całkowicie inny-krótko mówiąc druciarstwo.
Teraz przejdę do sedna:
Wczoraj wieczorem w momencie otwarcia drzwi z pilota (kluczyk-pilot oryginalny) otworzyły się też szyby. Ta od strony kierowcy nie dała się zamknąć przez co 60 kilometrów pokonałem czując wiatr we włosach. Kiedy przyjechałem na miejsce podnośnik magicznie ożył i szybę zamknąłem. Dzisiaj rano sytuacja się powtórzyła, z tą różnicą że kilkunastokrotne próby domknięcia szyby od strony kierowcy zakończyły się rozładowanym akumulatorem. Zauważyłem jeszcze że kiedy opuszczam tylne, działające szyby to przygasają światła.
Pytanie moje jest wiec takie:
Gdzie szukać problemu? Centralka, którykolwiek z podnośników czy może jeszcze coś innego?
Ostatnio zmieniony 18 lis 2012, 1:39 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 2000

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: BlackLybraSW » 18 lis 2012, 10:26

Przygotuj się na wymiane mechanizmów podnoszenia szyb a odnośnie otwierania jest na 100% na forum jak ustawić kluczyk.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Jeremy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 149
Rejestracja: 03 lis 2011, 9:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Jeremy » 18 lis 2012, 10:38

BlackLybraSW pisze:Przygotuj się na wymiane mechanizmów podnoszenia szyb a odnośnie otwierania jest na 100% na forum jak ustawić kluczyk.
Czy mógłbyś uzasadnić swoją wypowiedź? Po co mam ustawiać kluczyk?
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 2000

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: BlackLybraSW » 18 lis 2012, 15:28

Wyrabiaja sie slimaki plastikowe na które wchodzi linka co z koleii uszkadza wodzik i cały mechanizm do wymiany cena około 350 złotych.
Co do kluczyka to jest ocja domykania szyb z kluczyka co i jak jest na forum prwdopodobnie nie jest zsynchronizowane ustawione jak tam wolisz i trzeba to zrobić ale szukaj na forum temtu domykanie z kluczyka.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: brygadzista1 » 18 lis 2012, 15:37

BlackLybraSW pisze:Wyrabiaja sie slimaki plastikowe na które wchodzi linka co z koleii uszkadza wodzik i cały mechanizm do wymiany cena około 350 złotych.
Co do kluczyka to jest ocja domykania szyb z kluczyka co i jak jest na forum prwdopodobnie nie jest zsynchronizowane ustawione jak tam wolisz i trzeba to zrobić ale szukaj na forum temtu domykanie z kluczyka.
Trochę wiedzy Ci jeszcze brakuje ;) Po pierwsze wymiana mechanizmu to nie 350zł a 150zł. Po tyle sprzedaję ja z nowym wodzikiem, po tyle samo chyba ma tą właśnie stronę Ramzes. Ustawianie szyb o którym mówisz to tak zwane programowanie polegające na opuszczeniu szyby na max w dół, przytrzymanie guzika jeszcze przez około 5 sekund i podniesienie na max i znów przystrzymanie przez 5 sekund. Niestety u kolegi szyba opuszcza się skokami jeśli dobrze przeczytałem i tu programowanie nie pomoże. Prawdopodobnie ma założony mechanizm bez modułu komfortu. Jeśli szyba idzie do góry skokami - pomaga programowanie, jeśli w dół nie opuszcza się płynnie - ktoś kombinował i założył nie taki mechanizm.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Jeremy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 149
Rejestracja: 03 lis 2011, 9:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Jeremy » 18 lis 2012, 16:54

Dziękuję za zainteresowanie tematem ale odnoszę wrażenie że dyskusja schodzi z obranego przeze mnie toru.
To że mechanizm podnoszenia szyby przedniej mam do wymiany to wiem-pisałem że ktoś założył podnośnik od innego samochodu (od Alfy 33).
Pytałem co mogło spowodować jednoczesne opuszczenie wszystkich szyb podczas otwierania drzwi bo mam samochód sprzed liftu i z tego co wiem to nie mam takiej opcji.
Szukałem też przyczyny wyładowania akumulatora przy próbie podniesienia szyby przedniej oraz przygasania świateł przy opuszczaniu szyb tylnych.
Dzisiaj rozebrałem tapicerkę z drzwi kierowcy, wyrzuciłem podnośnik i dokonałem paru pomiarów.
Zmierzyłem napięcie na kostce zasilającej podnośnik: przy opuszczaniu szyby jest 12V, natomiast przy podnoszeniu startuje od 12V i bardzo szybko spada do zera.
Jakieś pomysły?
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 2000

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: BlackLybraSW » 18 lis 2012, 19:23

brygadzista1 pisze:Po pierwsze wymiana mechanizmu to nie 350zł a 150zł. Po tyle sprzedaję ja z nowym wodzikiem

A to ciekawostka te 150 złotych , że co niby tyle kosztuje ? Wodzik mozna kupić ale nic po za tym bo najwazniejszy jest ślimak i linka i jakos nie chce mi się wierzyc że linka i slimak za 150 chetnie zobacze gdzie tak jest ( poprosze linka )
Co do wodzika to temat sie nie kończy tam jeczze jest taka żółta gumka która parcieje i tez nadaje sie do wymiany. W zestawie wodzika nie ma. Ciekawe czy jest w mechanizmie opuszczania szyby, co do twojego problemu kolego jest to zwykła jakaś tam anomalia której w Lybrze nie brakuje.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
Moglaj
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 526
Rejestracja: 06 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: wroclaw/olkusz

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Moglaj » 18 lis 2012, 22:43

BlackLybraSW pisze:
brygadzista1 pisze:Po pierwsze wymiana mechanizmu to nie 350zł a 150zł. Po tyle sprzedaję ja z nowym wodzikiem

A to ciekawostka te 150 złotych , że co niby tyle kosztuje ? Wodzik mozna kupić ale nic po za tym bo najwazniejszy jest ślimak i linka i jakos nie chce mi się wierzyc że linka i slimak za 150 chetnie zobacze gdzie tak jest ( poprosze linka )
Co do wodzika to temat sie nie kończy tam jeczze jest taka żółta gumka która parcieje i tez nadaje sie do wymiany. W zestawie wodzika nie ma. Ciekawe czy jest w mechanizmie opuszczania szyby, co do twojego problemu kolego jest to zwykła jakaś tam anomalia której w Lybrze nie brakuje.
U brygadzisty kupisz po prostu cały mechanizm z linkami i slimakiem używany za 150zł, wracając do tematu ja mam lybre tez z przed liftu i jest taka opcja ze wszystkie szyby sie otwierają i wszystkie zamykaja, trzeba tak jak napisali koledzy wczesniej zaprogramowac szyby,można sprawdzic otwierając kluczykiem i trzymając go chwile przekręconego wtedy tez powinny się otworzyc.

Jeremy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 149
Rejestracja: 03 lis 2011, 9:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Jeremy » 18 lis 2012, 22:59

Moglaj pisze:wracając do tematu ja mam lybre tez z przed liftu i jest taka opcja ze wszystkie szyby sie otwierają i wszystkie zamykaja, trzeba tak jak napisali koledzy wczesniej zaprogramowac szyby,można sprawdzic otwierając kluczykiem i trzymając go chwile przekręconego wtedy tez powinny się otworzyc.
To że istnieję opcja otwarcia szyb przy dłuższym przytrzymaniu przycisku wiedziałem, jednak mi nigdy nie udało się tego uruchomić. Dopiero wczoraj opuściły się niejako same, przy normalnym otwieraniu.
Co do samej procedury programowania szyb-jeśli ona tym o czym pisał brygadzista to w obecnej chwili nie mogę jej wykonać bo w drzwiach pasażera nie mam podnośnika.

Jednocześnie proszę zwrócić uwagę na moje wcześniejsze posty w tym temacie, ponieważ główny problem stanowi dla mnie rozładowywanie akumulatora w momencie podnoszenia szyby przedniej oraz przygasanie świateł przy opuszczaniu tylnych, nie sposób działania podnośników szyb jako taki.
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 2000

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Ramzes_II » 18 lis 2012, 23:07

Jeremy pisze:
Moglaj pisze:wracając do tematu ja mam lybre tez z przed liftu i jest taka opcja ze wszystkie szyby sie otwierają i wszystkie zamykaja, trzeba tak jak napisali koledzy wczesniej zaprogramowac szyby,można sprawdzic otwierając kluczykiem i trzymając go chwile przekręconego wtedy tez powinny się otworzyc.
To że istnieję opcja otwarcia szyb przy dłuższym przytrzymaniu przycisku wiedziałem, jednak mi nigdy nie udało się tego uruchomić. Dopiero wczoraj opuściły się niejako same, przy normalnym otwieraniu.
Co do samej procedury programowania szyb-jeśli ona tym o czym pisał brygadzista to w obecnej chwili nie mogę jej wykonać bo w drzwiach pasażera nie mam podnośnika.

Jednocześnie proszę zwrócić uwagę na moje wcześniejsze posty w tym temacie, ponieważ główny problem stanowi dla mnie rozładowywanie akumulatora w momencie podnoszenia szyby przedniej oraz przygasanie świateł przy opuszczaniu tylnych, nie sposób działania podnośników szyb jako taki.
Jesli problem będzie w silniku szyby (opór na wirniku spowodowany korozją łożysk ślizgowych silnika) to przy zabawie w opuszczanie, podnoszenie szyby prąd pobierany przez silnik będzie bardzo duży, a co za tym idzie i rozładowywac będzie nie pierwszej nowości pewno akumulator.

ja bym wyjął mechanizm, wyciągnał silnik, rozebrał i zobaczył stan wirnika i tulejek. Przesmarował dobrym smarem (nie WD40 !) i złożył. Powinno rozwiązac problem.


P.S. ja mam do sprzedania podnośnik pasażera bez modułu komfortu ! czyli zwykły, bez opcji samodomykania i otwierania z pilota ! nie bedzie on prawidłowo pracować w aucie z modułem komfortu - odsuwać bedzie płynnie do końca, zasuwać bedzie po 3 cm skokami.
Moduł komfortu ma dodatkowy czujnik Halla przykrecany do korpusu silnika szyby, a sam silnik na osi ma przywierdzony magnes.

Jesli do auta bez modułu komfortu założymy mechanizm (silnik) z zwykłej wersji, to sterownik szyb przy próbie podnoszenia będzie co chwilę odcinał zasilanie na silnik bo nie wykryje impulsów z wirującego magnesu silnika - bedzie to dla niego znak ze jest przeciązenie i silnik stoi a nie kręci się, wiec szyba bedzie szła w górę skokami - 3 cm - stoi, puszczamy przycisk, właczamy ponownie, znów 3-5 cm i stoi, zwalniamy przycisk, właczamy znów 3-5 cm i stoi...
Ostatnio zmieniony 18 lis 2012, 23:58 przez Ramzes_II, łącznie zmieniany 1 raz.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: brygadzista1 » 18 lis 2012, 23:57

A sam panel sterowania masz sprawny? Może gdzieś tam jest zwarcie i przez to opuściło Ci wszystkie szyby i rozładowało aku? To prosty układ przełączników ale sprawdzić nie zaszkodzi.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Jeremy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 149
Rejestracja: 03 lis 2011, 9:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Jeremy » 19 lis 2012, 17:04

Ramzes_II pisze:
Jeremy pisze:
Moglaj pisze:wracając do tematu ja mam lybre tez z przed liftu i jest taka opcja ze wszystkie szyby sie otwierają i wszystkie zamykaja, trzeba tak jak napisali koledzy wczesniej zaprogramowac szyby,można sprawdzic otwierając kluczykiem i trzymając go chwile przekręconego wtedy tez powinny się otworzyc.
To że istnieję opcja otwarcia szyb przy dłuższym przytrzymaniu przycisku wiedziałem, jednak mi nigdy nie udało się tego uruchomić. Dopiero wczoraj opuściły się niejako same, przy normalnym otwieraniu.
Co do samej procedury programowania szyb-jeśli ona tym o czym pisał brygadzista to w obecnej chwili nie mogę jej wykonać bo w drzwiach pasażera nie mam podnośnika.

Jednocześnie proszę zwrócić uwagę na moje wcześniejsze posty w tym temacie, ponieważ główny problem stanowi dla mnie rozładowywanie akumulatora w momencie podnoszenia szyby przedniej oraz przygasanie świateł przy opuszczaniu tylnych, nie sposób działania podnośników szyb jako taki.
Jesli problem będzie w silniku szyby (opór na wirniku spowodowany korozją łożysk ślizgowych silnika) to przy zabawie w opuszczanie, podnoszenie szyby prąd pobierany przez silnik będzie bardzo duży, a co za tym idzie i rozładowywac będzie nie pierwszej nowości pewno akumulator.

ja bym wyjął mechanizm, wyciągnał silnik, rozebrał i zobaczył stan wirnika i tulejek. Przesmarował dobrym smarem (nie WD40 !) i złożył. Powinno rozwiązac problem.


P.S. ja mam do sprzedania podnośnik pasażera bez modułu komfortu ! czyli zwykły, bez opcji samodomykania i otwierania z pilota ! nie bedzie on prawidłowo pracować w aucie z modułem komfortu - odsuwać bedzie płynnie do końca, zasuwać bedzie po 3 cm skokami.
Moduł komfortu ma dodatkowy czujnik Halla przykrecany do korpusu silnika szyby, a sam silnik na osi ma przywierdzony magnes.

Jesli do auta bez modułu komfortu założymy mechanizm (silnik) z zwykłej wersji, to sterownik szyb przy próbie podnoszenia będzie co chwilę odcinał zasilanie na silnik bo nie wykryje impulsów z wirującego magnesu silnika - bedzie to dla niego znak ze jest przeciązenie i silnik stoi a nie kręci się, wiec szyba bedzie szła w górę skokami - 3 cm - stoi, puszczamy przycisk, właczamy ponownie, znów 3-5 cm i stoi, zwalniamy przycisk, właczamy znów 3-5 cm i stoi...
Pomysł z wadliwym silnikiem ciekawy, ale już wymontowałem podnośnik (który i tak był z Alfa Romeo 33) żebym znów nie musiał jeździć z otwartą szybą.
Mógłbyś mi wyjaśnić jak poznać czy mam moduł komfortu bo to będzie warunkowało zakup nowego podnośnika?
Co do tropu wadliwego przełącznika szyby lub samej instalacji to prosiłbym o jakiś schemat instalacji ew. rozmieszczenie elementów odpowiedzialnych za sterowanie szybą (centralka itp). Może znajdę przyczynę takiego zachowania.
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 2000

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Ramzes_II » 19 lis 2012, 22:55

Nie wiem jak poznac czy w aucie masz moduł komfortu czy nie masz. Niech się mądrzejsi wypowiedzą.
Wiem ze silniki są inne. Na pewno jesli masz komfort to masz extra złącze do czujnika Halla 4 pin które widac na 1 załączniku, a w wiązce jest zaraz pod tapicerką drzwi na wysokości silnika.
Ten z komfortem ma dodatkowo czujnik na obudowie i wtyk 4 pin i wyglada tak:
komfort.jpg
a bez komfortu nie ma czujnika na obudowie i wyglada tak:
zwykły.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: brygadzista1 » 19 lis 2012, 23:39

Dobrze Ramzi odpowiedziałeś na pytanie. Jeśli masz płaską wtyczkę w drzwiach przymocowaną do wewnętrznej blachy drzwi tuż pod wyciszeniem, na kołku plastikowym to masz komfort.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Jeremy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 149
Rejestracja: 03 lis 2011, 9:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra 1.9 JTD - podnośniki szyb - problem

Post autor: Jeremy » 20 lis 2012, 6:21

Do podnośnika mam tylko jedną kostkę wiec wychodzi na to że komfortu nie posiadam.
Dziękuję Panowie za pomoc.
Mam jeszcze jedno pytanie:
Gdzie znajdę centralkę odpowiedzialną za działanie szyb przednich? Chciałbym sprawdzić instalację pod kątem zwarcia.
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 2000

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”