Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Awatar użytkownika
Twardy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 06 kwie 2014, 13:46
Imię: Robert
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Twardy » 20 lis 2014, 17:28

Witam wszystkich Klubowiczów,

mam następujący problem. Po włączeniu klimatyzacji lub odparowania szyby, climatronic działa przez chwilę, później wentylatory "stają" na jakiś czas i tak w koło Macieju (na panelu klimatyzacji wszystko normalnie się wyświetla, jest włączona). Czasem przerwy są krótsze, czasem dłuższe, ale ponieważ robi się zimno, to problem staje się nieznośny, kiedy na drodze przed sobą niewiele widać. Dodam, że o ile przednia szyba odparowuje się dość szybko, jeśli akurat nawiew działa, to szyby boczne to jakiś koszmar.. Powyższy problem występuje na każdym biegu klimatyzacji, przy każdej ustawionej temperaturze. Jest więc loterią to, czy danego dnia będę widział drogę, czy nie :)

Jeden mechanik powiedział, że climatronic jest sprawny, a winę ponosi jakiś silniczek Denso, który sam w sobie będzie kosztował milion pieniędzy..

Stąd pytanie: czy wiadomo komuś o możliwości zakupu podobnej części używki/zamiennika/demobilu/ etc, za np. pół miliona pieniędzy? :D A może z czystym sumieniem możecie polecić jakiś warsztat w Krakowie, który mógłby się tym zająć? Inne rady również mile widziane :)

Z góry dziękuję. :)
I'm forever blowing bubbles,
pretty bubbles in the air...

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra 1.9jtd - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: mjerzy » 20 lis 2014, 20:51

Połączenia elektryczne sprawdzone? Lybra ma problem z różnymi wtyczkami- od świateł, poduszek, potencjometr gazu, głośniki itd... Sprawdzałeś czy napięcie dochodzi do dmuchawy, styki trzeba podgiąć w kostce i przesmarować jakimś kontakt sprayem.Jeśli to nie pomoże, kończy się dmuchawa. Poszukaj na allegro (ceny ok 0,0002 mln zł = 200 zł :D) lub napisz do któregoś z kolegów na forum, którzy sprzedają części. Ewentualnie szczotki w silniku dmuchawy do wymiany. Nie wiem czy da się je gdzieś dostać, ale można dobrać jakieś podobne i spiłować tak żeby spasowały. Nie wiem jak z dostępem do nich w samej dmuchawie, czy da się je wymienić jak w normalnym silniku, czy trzeba rozbierać całą dmuchawę. Pracę zacznij od demontażu filcu pod schowkiem i zobaczysz silnik i kostki. Obstawiam brak styku pinu masowego w kostce.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra 1.9jtd - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Dudi » 21 lis 2014, 8:28

mjerzy pisze:Lybra ma problem z różnymi wtyczkami- od świateł, poduszek, potencjometr gazu, głośniki itd...
Doprawdy??? 8-O Przez prawie 400kkm miałem problem z jedną wtyczką od bocznej kurtyny. Chyba nieźle jak na włoską elektrykę :roll:
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: bronx » 21 lis 2014, 8:47

Twardy pisze:Witam wszystkich Klubowiczów,

... później wentylatory "stają" na jakiś czas i tak w koło Macieju...
Super tylko, które wentylatory od klimy czy nawiewu ?
Domyślam się że nawiewu, ale poczekamy na ew. potwierdzenie.

Co do elektryki to kompletnie się nie zgodzę z mjedzy ale zgodzę się z dudim.
Najczęstszy problem elektryki w Lybrze jaki spotykałem to złączka pedała gazu pod schowkiem.
No dobra jeszcze trzeszczenie radia, po włączeniu ogrzewania szyby ( czyszczenie masy w klapie SW ).

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: mjerzy » 21 lis 2014, 16:54

Szkoda że kompletnie się ze mną nie zgadzasz, a sam miałeś jakieś tam problemy z kostkami. U mnie po przejechaniu 70 tyś od kiedy mam samochód miałem problem z wtyczką od głośnika w drzwiach i od czujnika poziomu oleju w misce. O reszcie problemów czytam na tym forum i podpowiadam koledze. Przekręcenie mojego nika wybaczam. Więc ani Dudi ani bronx problemów tego typu nie uniknął- oczywiście można założyć że wszystko na pewno jest ok i kupić od razu dmuchawę

sel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 25 paź 2009, 8:54
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: sel » 21 lis 2014, 17:24

Dodam aby kolega nie rozbierał silnika nadmuchu w celu wymiany szczotek ,bo ich tam nie znajdzie. Sprawdź działanie nie w systemie auto, tylko w sterowaniu manualnym, jak się zachowuje. To może ograniczyć obszar poszukiwań.
Lancia Lybra 1.9JTD 2000r.

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: mjerzy » 21 lis 2014, 18:09

Słusznie, zacznij od najprostszych testów. Jak przestaje wiać to na panelu klimy kreski siły nadmuchu pokazują że wieje np. 4 kreski a nadmuchu brak? Co do szczotek- kolego sel- czyli silnik jest bezszczotkowy, czy po prostu się ich nie da wymienić?

Awatar użytkownika
Twardy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 06 kwie 2014, 13:46
Imię: Robert
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Twardy » 21 lis 2014, 19:43

Super tylko, które wentylatory od klimy czy nawiewu ?
Domyślam się że nawiewu, ale poczekamy na ew. potwierdzenie.
No, właśnie i te z nawiewu i te z klimatyzacji. Teraz jechałem 20 km i cały czas bawiłem się klimatyzacją specjalnie by ją jeszcze sprawdzić i wszystko działało. Rano nie działało nic. To znaczy co chwilę inaczej. Istna loteria.

Potwierdzam: włączam klimę, pokazuję przykładowo 4 kreski; chwilę podmucha - przestaje. Podmucha - przestaje. Z nawiewem jest dokładnie to samo, co powoduję de facto niemożność odparowania szyb, przy czym wydaje mi się, że nadmuch na boczne szyby nie działa prawie wcale.
I'm forever blowing bubbles,
pretty bubbles in the air...

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: mjerzy » 21 lis 2014, 20:46

Nawiew na boczne szyby jest jak wysterujesz ręcznie kierunek nadmuchu na twarz. Nie bardzo rozumiem o jakie wentylatory od klimy chodzi- pod maską na chłodnicy? Bo z tego co rozumię chodzi o nadmuch powietrza w środku, który raz jest, raz go nie ma.

Awatar użytkownika
Twardy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 06 kwie 2014, 13:46
Imię: Robert
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Twardy » 21 lis 2014, 23:47

Być może nieprecyzyjnie się wyraziłem, co wynika z niewiedzy. Chodziło mi o to, że problem występuje zarówno przy włączonej klimatyzacji/grzania na nogi, twarz etc, jak i przy odparowaniu szyby.
I'm forever blowing bubbles,
pretty bubbles in the air...

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: mjerzy » 22 lis 2014, 0:27

Czyli dmuchawa. Do sprawdzenia kostki przy panelu klimy, dmuchawie. Jak podpięcie i przeczyszczenie styków nie pomoże, pracochłonna wymiana dmuchawy cię czeka.

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Odp: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Pawcio78 » 22 lis 2014, 8:15

W 1.8 demontaż dmuchawy zajął mi wczoraj ok 5 minut więc nie taka pracochłonna. Kluczyk nasadowy 7mm i grzechotka 1/4 cala do tego kawałek latarki i to wszystko. Zdjąłem jeszcze tą zaślepkę na rzepie przykrywającą moduł komfortu bo wiatrak nie chciał wyjść. Montaż jeszcze szybszy bo wkrętakiem elektrycznym z przedłużką elastyczną.

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
Twardy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 06 kwie 2014, 13:46
Imię: Robert
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Twardy » 22 lis 2014, 9:34

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Na pewno dam znać co udało się zdziałać. Pozdrawiam :)
I'm forever blowing bubbles,
pretty bubbles in the air...

Awatar użytkownika
Twardy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 06 kwie 2014, 13:46
Imię: Robert
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: Twardy » 25 lis 2014, 18:22

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak, że zostały sprawdzone styki przy panelu klimatyzacji i przy dmuchawie (generalnie wszystkie, do których był dostęp po rozbiórce schowka) i potraktowane kontakt-spray'em. Rewolucji nie było, natomiast na trzecim biegu ... wszystko działa. Na każdej temperaturze. Dziwne.

Mimo wszystko nie chodzi o to, by działał jedynie trzeci bieg (poziom) więc prosiłbym o informacje do kogo na forum można napisać w kwestii części? Z góry dzięki.
I'm forever blowing bubbles,
pretty bubbles in the air...

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra 1.9 JTD - problem z klimatyzacją/nawiewem

Post autor: bronx » 26 lis 2014, 7:50

Ja obstawiam jednak silnik.
Jak masz możliwość sprawdź co wystawia panel na zasilanie silnika, tam jest sterowanie pwm chyba do 8v z jakimś hakiem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”