Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Tooki
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2017, 12:43
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Post autor: Tooki » 17 lut 2018, 21:18

Witam,

Niestety stało się i Lybra (SW 1.9jtd 2001r) stanęła. A wyglądało to tak: podjechałem pod dom, zgasiłem auto, wróciłem po 10 minutach, Lybra normalnie odpaliła, ale ruszając poczułem że nie odblokowała się blokada kierownicy. Zatrzymałem się, zgasiłem auto, kilkukrotnie przekręcałem kluczyk skręcając kierownicę w nadziei że blokada puści, ale jedyne co się stało to to że w końcu stacyjka zacięła się w jakieś dziwnej pozycji, kluczyk udało mi się wyjąć, ale auto jest uziemione (da się odpalić co prawda, ale kierownica jest cały czas zablokowana).

No i teraz pytania :

Chciałbym zrobić to samemu, czy stacyjki są wymienne między sobą, czy do 1.9 musi być od 1.9 i tak dalej ?
Czy zepsuta stacyjka to powód nie odskakującej blokady, czy jest to raczej kwestia czegoś innego?

Ogólnie trochę grzebałem po autach, ale temat stacyjki i blokady będę poruszał pierwszy raz :) szukałem podobnego tematu, ale nic nie znalazłem (albo nie umiem dobrze szukać )

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Post autor: mikee72 » 18 lut 2018, 17:30

Miałem problem ze stacyjką - nieco inny, do tego moja Lancia to Francuz i stacyjka jest na montowana na nity..
Podpowiadam tylko że do tematu mojej stacyjki zaglądało dwóch zawodowych mechaników, a i tak wylądowała u specjalisty od stacyjek.
viewtopic.php?f=158&t=76645
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Tooki
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2017, 12:43
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Post autor: Tooki » 20 lut 2018, 12:49

no to marne pocieszenie :(
Zanim konkretnie podejdę do tematu i rozkręcę obudowę kierownicy to proszę, wytłumaczcie mi coś jak "krowie na rowie" - przypuśćmy, że kupuje nową stacyjkę z kluczykiem (scyzoryk). Wiadomo ze stary kluczyk nie będzie do niej pasował. Ale co wtedy z immo i otwieraniem auta z pilota?
No i drugie bo nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi - blokada kierownicy jest wbudowana w stacyjkę czy to jakiś oddzielny mechanizm?
Auto stoi na publicznym miejscu, ja mam strasznie mało czasu na cokolwiek więc nie chce w ciemno pchać się w rozkręcanie tego wszystkiego, będe wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi w tym temacie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Post autor: mikee72 » 20 lut 2018, 15:37

Tak w skrócie, może niezbyt fachowo..

W stacyjce jest czytnik immo gadający z komputerem, a w kluczyku jest transponder.
Jeżeli chcesz mieć nowy kluczyk, to musisz do niego przełożyć stary transponder.
Nie wiem jak Lybrze, ale jest zazwyczaj delikatny układ, który łatwo uszkodzić.
Specjaliści mogą zrobić kopię Twojego transpondera i zamontować do nowego kluczyka, samo to kosztuje pewnie ze 100zł..

Odnośnie blokady kierownicy - to jest to taki trzpień blokujący kolumnę kierownicy.
Zazwyczaj on jest integralną częścią stacyjki, w Lybrze też tak chyba jest.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5036
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Post autor: Bichoń » 20 lut 2018, 15:45

W stacyjce jest tylko antena łapiąca sygnał "pestki" immobilisera, która siedzi w twoim kluczyku.

Groty z kluczyka typu scyzoryk powinno dać się podmienić, czyli użyjesz swojego starego grota w nowym scyzoryku. Trzeba chyba rozebrać obudowę i wypchać jeden malutki trzpień, goście od zamków samochodowych zrobią to w pół minuty. Pestka immobilisera też da się przełożyć, więc koniec końców masz trzy elementy, którymi możesz dowolnie żonglować.

Tooki
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2017, 12:43
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Stacyjka, blokada kierownicy 1.9JTD

Post autor: Tooki » 03 mar 2018, 19:53

Wiem, ze minęło już dużo czasu, ale nadmiar spraw skazał Lybrę na stanie i przepalanie co jakiś czas... Ale na następne plan szykuje się spokojniejszy, więc muszę szybko wiedzieć - Czy stacyjki są "wymienne" czyli do 1.9 jtd mogę założyć od 1.8 na przykład?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”