Lybra - ABS

Awatar użytkownika
maxglow
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 05 lip 2009, 9:20
Imię: Max
Lokalizacja: Skała

Lybra - ABS

Post autor: maxglow » 25 lut 2010, 7:59

Mam wrażenie, że ABS włącza się za wcześnie. Dopóki się nie włączy auto hamuje bardzo dobrze.
Potem skuteczność hamowania maleje, tzn. myślę, że bez ABS samochód już wyhamowałby. Czy to możliwe, czy to tylko moje mylne wrażenie?
Czy są jakieś ustawienia ABSu? Czy możliwe jest jego chwilowe wyłączenie (dla potrzeb testu) bez szkody dla systemu?
Lybra 1.9 sedan
Delta 1.6 platino

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Odp: ABS- Lybra

Post autor: Dudi » 25 lut 2010, 8:45

Właśnie dlatego od jakiegoś czasu zacząłem twierdzić, że ABS utrudnia mi jazdę.
O ile Lybra ma bardzo dobre hamulce, o tyle ABS jest ustawiony "bardzo wcześnie" i mnie też denerwuje, że bardzo szybko się włącza.
To co sprawdziłem, to bardzo duża zależność od tego jakiej jakości opony masz założone. Jeśli są bardzo dobre można zdecydowanie opóźnić działanie ABS-u, jeśli są już mocno zużyte (do tego jeszcze zimówki - po co nam ta zima raz jeszcze się zapytam :!: :?: :| ) to ABS będzie włączał się bardzo wcześnie.

Po prostu musisz się do tego przyzwyczaić i w momencie kiedy ABS się załącza cisnąć pedał ze zdwojoną siłą.
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Odp: Lybra - ABS

Post autor: Nat » 25 lut 2010, 10:56

maxglow pisze:Mam wrażenie, że ABS włącza się za wcześnie. Dopóki się nie włączy auto hamuje bardzo dobrze.
Potem skuteczność hamowania maleje, tzn. myślę, że bez ABS samochód już wyhamowałby. Czy to możliwe, czy to tylko moje mylne wrażenie?
Są pewne warunki (np. śliska kostka brukowa) gdzie to wrażenie jest prawidłowe. Ale w standardowych warunkach, przy załóżmy średnich (a nie bardzo wysokich) umiejętnościach kierowania autem ABS jednak skraca drogę hamowania. Trzeba jednak pamiętać, że główną funkcją ABSu nie jest skracanie drogi hamowania, lecz umożliwienie PODCZAS HAMOWANIA utrzymania sterowności pojazdu (i np. wyminięcie innego pojazdu). Znakomity kierowca osiągnie ten rezultat (a może i lepszy) hamując pulsacyjnie, 99% kierowców odruchowo w sytuacji awaryjnej wciska heble do dechy i tu... tylko ABS pomoże.
maxglow pisze: Czy są jakieś ustawienia ABSu?
Z poziomu kierowcy/serwisu - nie.
maxglow pisze: Czy możliwe jest jego chwilowe wyłączenie (dla potrzeb testu) bez szkody dla systemu?
Teoretycznie nie. Praktycznie tak.


Z ciekawostek, to od dobrych 5 lat nie można w Polsce kupić nowego auta bez ABS.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
letnik22
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 332
Rejestracja: 11 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Olsztynek

Odp: Lybra - ABS

Post autor: letnik22 » 26 lut 2010, 8:26

Trzeba zmienić opony na lepsze. I na jednakowe na obu osiach.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Odp: Lybra - ABS

Post autor: Dudi » 26 lut 2010, 8:32

Zapomniałem dodać, że amortyzatory powinny również być w jak najlepszym stanie.
Nawet jak Ci tester pokazuje 70% sprawności, a Twoja Lybra ma 8-9 lat (lub więcej) to te amortyzatory możesz posłać w kosmos.
Jeśli je wymienisz to styl jazdy Twojego auta zmieni się nie do poznania. ;)
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
dunin
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1273
Rejestracja: 27 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Lybra - ABS

Post autor: dunin » 26 lut 2010, 15:11

Jeżeli ABS włącza się przed przekroczeniem granicy przyczepności to coś jest z***epsute.. albo czujniki dają zły sygnał, albo masz koła o różnym obwodzie na przodzie i tyle, co ABS wykrywa przy hamowaniu jako poślizg osi.

Wrażenie wydłużania drogi hamowania z działającym ABSem, zwłaszcza w takich warunkach jak teraz (mokro, ślisko) są jak najbardziej prawdziwe i normalne. Tak jak Nat napisał, ABS nie skraca drogi hamowania (w żadnych warunkach), nie skraca jej też hamowanie pulsacyjne. Obie metody służą jedynie zachowaniu resztek kierowalności pojadu.

ABS można deaktywować albo prostacko wyjmując bezpiecznik, albo komputerem diagnostycznym jedynie na czas testów. Co do zmiany jego "czułości" to trzeba by było przeprogramować komputer, a nie wiem, czy jakikolwiek człowiek się tym zajmuje poza fabryką..

A właśnie, takie pytanie: jeżeli wyjmę bezpiecznik od ABSu, albo wypnę wtyczkę z pompy powinna mi się zapalić kontrolka na desce??

Awatar użytkownika
maxglow
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 05 lip 2009, 9:20
Imię: Max
Lokalizacja: Skała

Re: Lybra - ABS

Post autor: maxglow » 26 lut 2010, 15:34

Opony mam wszystkie takie same. Nowe. Bardzo dobrej marki.
Po prostu teraz już wiem, że to nie tylko moje odczucie. Choć w poprzednim moim aucie nie pamiętam takich wrażeń.
Lybra 1.9 sedan
Delta 1.6 platino

lesny_83
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Lybra - ABS

Post autor: lesny_83 » 28 lut 2010, 23:09

jak pada bezpiecznik kontrolka od abs sie zapala na desce
pozdr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”