Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Awatar użytkownika
ThemADI_NS
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1346
Rejestracja: 16 paź 2006, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Brzezna / Nowy Sącz

Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: ThemADI_NS » 09 lis 2010, 22:52

Hejka :)
Od początku mam problem z Dederką. Chodzi o to, że zaraz po wykopaniu jej spod ziemi :) nie działał obrotomierz i większość oświetlenia na desce. Na pierwszej jeździe obrotomierz zaskoczył i później było ok. Za oświetlenie miałem się brać (pół roku po kupnie :) ), bo myślałem, że to żarówki, kiedy ni stąd środkowy panel zaświecił! Było by super,gdyby nie fakt, iż obrotomierz przestał wtedy działać. Po kilku dniach sytuacja się odwróciła-obr działa, oświetlenie panela nie. Cała sytuacja miała miejsce w wakacje. Od tamtej pory wszystko zostało w takim stanie.
Jednak miesiąc temu odmówił posłuszeństwa ponownie licznik obrotów. Nie robiłem z tego większego halo, aż do dzisiaj!

Kilka dni temu zauważyłem, że na końcówce dohamowania włącza się delikatnie ABS... tam gdzie sprawny nie powinien już nawet ingerować. Zaniepokoiło mnie to i miałem sprawdzać czujniki, aczkolwiek po dzisiejszym śmiem twierdzić, że to nie one są winne.

Po południu żona zadzwoniła do mnie, że w samochodzie nie ma ładowania i świeci kontrolka ABS. Wieczorem, zadzwoniła po raz drugi (była u mamy :? :) ), gdyż nie mogła uruchomić samochodu bo świece nie grzały. Pojechałem zapaliłem bez świec (później przypomniałem sobie, że wystarczyło zagrzać na krótko z plusa od aku : zaduma : ) i do domu wracałem nią ja (powierzając jej moje V6 8-O : gafa : ) i znowu niespodzianka: w drodze ładowanie przestało świecić, a świece normalnie grzeją, czyli samouzdrowienie :roll:

Jutro wjeżdżam na podnośnik i robię przegląd wszystkich kabli, styków, mas. Wyczytałem na forum, że to jedna z częstszych przyczyn. Zobaczymy czy to coś da? Jak poradzę, to będzie temat dla potomnych :)

A może Wy macie jakieś sugestie? :hmmm:
Obrazek Oj... miejsca coraz mniej... ;)

Awatar użytkownika
ThemADI_NS
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1346
Rejestracja: 16 paź 2006, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Brzezna / Nowy Sącz

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: ThemADI_NS » 10 lis 2010, 18:12

Dopadłem dzisiaj autko i zabrałem się za poszukiwania.
Zacząłem od wywalenie aku i przeglądzie wszystkich kostek, bezpieczników itp. pod maską.

Obrazek

Brak ładowania i podgrzewania świec był spowodowany tą czarno-żółtą kostką (łącznikiem?) w prawym górnym rogu na zdjęciu. Mianowicie ktoś już tam grzebał wcześniej i połamał zabezpieczenia od wtyczek. Jedna z nich musiała gdzieś nie łączyć i się trochę nadpaliła. To ona byłą winna:

Obrazek

muszę to poprawić i zabezpieczyć, żeby już więcej do takich sytuacji nie dochodziło :)

W sumie nie ma się co dziwić przerwom w łączeniu jeżeli niektóre kostki wyglądają tak :roll:

Obrazek

Natomiast na chwilę obecną nie doszedłem do porządku z obrotomierzem. Masa na budzie i skrzyni jest ok. Czujnik obrotów...? Wielka niewiadoma bo nie wiem gdzie się znajduje :hmmm: na pewno nie jest to impuls z alternatora. Ktoś wie coś na ten temat? Bo na skrzyni też nie zauważyłem czujników które mogły by pasować do obrotów...

Jutro będę szukał dalej, tym razem w bezpiecznikach pod deską i w końcu w samym liczniku... normalnie : sciana :

=================

Chyba jutro jednak wytargam ten licznik i sprawdzę połączenie folii, gdyż wyczytałem tutaj :link:
makek pisze:U mnie dogięcie tych spinek "wyleczyło" wskaźnik napięcia, który zazwyczaj zaniżał.
Wydaje mi się, że u mnie ten wskaźnik też zaniża! Aku jest nowy, alternator również, a napięcie wskaźnik pokazuje ok. 11V, a czasem przy włączonych tych samych odbiornikach wskazanie to trochę powyżej 12V czyli można powiedzieć, że jak się mu podoba :) (a może jednak jak się mu tam zetknie w liczniku :lol: )
Obrazek Oj... miejsca coraz mniej... ;)

Awatar użytkownika
Putin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2009, 11:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: Putin » 10 lis 2010, 23:39

a może poluzowała się kostka od licznika? mnie tak kiedyś przestało działać podświetlenie.

Awatar użytkownika
ThemADI_NS
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1346
Rejestracja: 16 paź 2006, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Brzezna / Nowy Sącz

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: ThemADI_NS » 11 lis 2010, 16:10

Wywaliłem licznik (kostki siedziały ok). Folie i ich łączenia są w porządku, nie bardzo jest co poprawiać :hmmm:

Obrazek

Orientuje się ktoś może która kostka odpowiedzialna jest za obroty?

Obrazek

Gdybym wiedział to mógłbym sprawdzić czy jest na niej impuls. Próbowałem inny licznik (niby od benzyny jeżeli ma to jakieś znaczenie) i też nie działa.

Problem z panelem klimy też nadal aktualny. Świeci tak:

Obrazek

ale nie ma podświetlenia tego co idzie za światłami :roll:
Jego też roztargałem, ale ukazał mi się tylko jakiś układ scalony, a w tym temacie jestem zupełnie zielony :|

Obrazek

Rozruszałem wszystkie kostki, bezpieczniki, przekaźniki i NIC!
Ratujcie : sciana :
Obrazek Oj... miejsca coraz mniej... ;)

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: dr_scott » 14 lis 2010, 22:16

Witaj.

Jeżeli idzie o obrotomierz...
Na płytkach zegarów (tych foliowych z miedzianymi ścieżkami) musisz poprawić przejścia pomiędzy płytkami (te takie nity, które widoczne są na jednej z twoich fotek). Jeżeli masz lutownice to zalutuj trochę te nity, ale uważaj, żeby foliowej płytki nie spalić. Jeżeli nie masz lutownicy to jakoś podoginaj albo zrób tak aby kontakt był dobry. Po tych zabiecha obrotek powinien działać i powinny ustąpić inne problemy jeżeli występują na desce.

Jeżeli idzie o panel klimy...
Jak odkręcisz płytkę z elektroniką, gdzieś w środkowej części są takie dwie (albo cztery, nie pamiętam) diody chyba. One mocna się grzeją więc na pewno poznasz które to są, bo płytka jest lekko brązowa wokół nich. Trzeba je polutować od nowa, ewentualnie wymienić.

Jeżeli idzie o elektrykę generalnie...
Wszystkie złącza zapsikać środkiem do poprawy kontaktów i utrzymywać należycie zakonserwowane.
Wszystkie druty (szczególnie gołe w przedniej części silnika) zaizolować jeśli są poprzecierane i zapakować w peszle.

Pozdro!
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: Bany » 14 lis 2010, 23:08

Większość problemu tkwi w skrzynce bezpieczników,
Do tego dedra źle podnoszona gnije pod progami i nad tylnymi
nadkolami,tam idą wiązki elektryczne do tyłu.

Awatar użytkownika
ThemADI_NS
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1346
Rejestracja: 16 paź 2006, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Brzezna / Nowy Sącz

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: ThemADI_NS » 17 lis 2010, 0:28

Panowie! Nie wiem jak, ale po dwóch dniach w garażu na półce, obrotomierz zaczął działać. Przed zamontowaniem, pociągnąłem go jeszcze parę razy ze śrubokręta (desperacja :noco: ) w te nity-może to było pomocne :hmmm: nie wiem. W każdym razie zauważyłem, że z brakiem obrotka nie świeci też kontrolka ręcznego.

Co do skrzynki bezpieczników to przepatrzyłem ją dokładnie i wygląda bardzo ok. Czysta jest, tylko nieliczne dolne bezpieczniki były lekko przyśniedziałe.

Natomiast jeżeli chodzi o panel klimy... a właśnie! Tutaj dr_scott ma u mnie piwo : ok2 : ...luźne diody - po zlutowaniu nastała jasność :D także drogi kolego proszę mi tu swój dokładny adres na pw podać :pifko2: ;)

Dziękuję serdecznie za pomoc! Temat dla potomnych, żeby wiedzieli gdzie można szukać jak świece nie grzeją, i nie ma ładowania, bo sprawa licznika już i tak kilkakrotnie była poruszana :)
Obrazek Oj... miejsca coraz mniej... ;)

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: Bany » 17 lis 2010, 8:07

Skrzynke bezpieczników wyjąłeś i rozpołowiłeś??
Bo jeśli tak to gratuluje,że jest ok.

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra 1.9 TDS układ elektryczny - kataklizm!

Post autor: dr_scott » 22 lis 2010, 14:17

ThemADI_NS pisze:Panowie! Nie wiem jak, ale po dwóch dniach w garażu na półce, obrotomierz zaczął działać. Przed zamontowaniem, pociągnąłem go jeszcze parę razy ze śrubokręta (desperacja :noco: ) w te nity-może to było pomocne :hmmm: nie wiem. W każdym razie zauważyłem, że z brakiem obrotka nie świeci też kontrolka ręcznego.

Co do skrzynki bezpieczników to przepatrzyłem ją dokładnie i wygląda bardzo ok. Czysta jest, tylko nieliczne dolne bezpieczniki były lekko przyśniedziałe.

Natomiast jeżeli chodzi o panel klimy... a właśnie! Tutaj dr_scott ma u mnie piwo : ok2 : ...luźne diody - po zlutowaniu nastała jasność :D także drogi kolego proszę mi tu swój dokładny adres na pw podać :pifko2: ;)

Dziękuję serdecznie za pomoc! Temat dla potomnych, żeby wiedzieli gdzie można szukać jak świece nie grzeją, i nie ma ładowania, bo sprawa licznika już i tak kilkakrotnie była poruszana :)
Jeżeli chodzi o obrotomierz, to na 90% była sprawa tych cholernych nitów. Ja miałem identyczny objaw. Kupiłem nawet inne zegary i przełożyłem obrotek (i nic). A wystarczyło poprawić te nity. O ile pamiętam to też jakaś tam kontrolka mi przy tym nie działała.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”