Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

NiesfornaDelta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:28
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

Post autor: NiesfornaDelta » 28 maja 2012, 19:26

Witam, borykam się z problemem w swojej delcie na jednopunkcie. Zrobiłem remont silnika, w tym:
-regeneracje alternatora, kompletna regeneracja głowicy (wymienione zawory, uszczelniacze, planowanie), wymiana pierścieni tłokowych , pompy wody. Nowe świece, przewody, oleje, filtry.

Silnik grzeje się o dziwo częściej po remoncie niż przed ale nie w tym problem a problem w momencie gdy załącza się wentylator. Przygasają światła, spadają obroty silnika, jest zamulony a czasem nawet zgaśnie, obejrzałem wszystkie masy w obrębie komory silnika, są przejścia a wentylator obraca się lekko. Pchnął bym już to auto do żyda ino stan karoserii jak na 19-letnie auto jest znakomity, no i sentyment oczywiście do Delt. Czy ktoś już miał podobny problem?

dawidson

Odp: Delta 1.6 i.e - Wentylator obciąża pracę silnika.

Post autor: dawidson » 28 maja 2012, 20:03

Miałem bardzo podobny problem. Przyczyną był silnik krokowy a dokładniej czujnik znajdujący się na końcu jego trzpienia odpowiedzialny za sterowanie pracą przepustnicy na wolnych obrotach.

viva la macchina!

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Odp: Delta 1.6 i.e - Wentylator obciąża pracę silnika.

Post autor: Gros » 28 maja 2012, 20:08

dawidson pisze:Miałem bardzo podobny problem. Przyczyną był silnik krokowy a dokładniej czujnik znajdujący się na końcu jego trzpienia odpowiedzialny za sterowanie pracą przepustnicy na wolnych obrotach.

viva la macchina!
No tak masz racje uwalony czujnik może prowadzić do gaszenia auta ale nie ma chyba nic do przygasania świateł .
Jest zbyt małe ładowanie które by trzeba było sprawdzic pod obciążeniem i czy nie spada po nizej 9Voltów.
Wentylator w każdym aucie obciąża motor i zawsze obroty za falują
:lol: : gafa : :bitwa:

dawidson

Odp: Delta 1.6 i.e - Wentylator obciąża pracę silnika.

Post autor: dawidson » 28 maja 2012, 20:21

Czujnik to w tym wypadku trochę niefortunne określenie. To bardziej mikrowyłącznik.

Sam silnik krokowy jest odpowiedzialny za podnoszenie obrotów gdy na wolnych wzrasta obciążenie (np są włączane światła lub włącza się wentylator). Jeśli krokowy nie działa to obroty spadają a co za tym idzie spada również napięcie w instalacji i światła przygasają.

Naturalnie zakładam, że reszta instalacji elektrycznej działa prawidłowo.

Generalnie sprawdziłbym najpierw napięcie na klemach. Jeśli jest prawidłowe to sprawdziłbym właśnie silnik krokowy.
viva la macchina!

NiesfornaDelta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:28
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Delta 1.6 i.e - Wentylator obciąża pracę silnika.

Post autor: NiesfornaDelta » 28 maja 2012, 21:32

Silniczek krokowy też wymieniłem, był martwy po podłączeniu, okazało się, że jego masa do kolektora ssącego została przerwana, zarobiłem nowe oczko i silniczek zaczął pracować. Czekam na czujnik położenia wału i cewkę bo jak na 900obr/min strasznie nierówno pracuje, tak jak by na 3 cylindry. Próbuję połączyć fakt uwalonej cewki ze spadkiem napięcia np. cewka daje zbyt słabą iskrę a do tego dochodzi obciążenie przez wentylator co w konsekwencji skutkuje nierówną pracą silnika lub jego gaśniecie? Jest taka opcja/możliwość?

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Delta 1.6 i.e - Wentylator obciąża pracę silnika.

Post autor: bassman » 28 maja 2012, 21:53

Jest taka możliwość.

Pozdrawiam.

blejku
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 483
Rejestracja: 01 cze 2009, 22:46
Lokalizacja: Będzin

Re: Delta 1.6 i.e - Wentylator obciąża pracę silnika.

Post autor: blejku » 28 maja 2012, 22:27

Czy jest u ciebie klimatyzacja?
Jesli jest to wentylator ma 2 stopnie pracy i jesli ktos pozbyl sie rezystora 1`go stopnia to przy starcie wentylatora plynie duzy prad
Not all BMW drivers are idiots, but all idiots drive BMW

Biała Dedra SW 2.0 16v

Kappa SW 2.4 20V - w drodze :-)

NiesfornaDelta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:28
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

Post autor: NiesfornaDelta » 28 maja 2012, 23:23

Nie ma klimatyzacji :) Ładowanie zmierzyłem przed chwilą, na zapalonych światłach 13,5V na biegu jałowym i 13,8 na wyższych obrotach, jak się włącza wentylator to w granicach 13,4V a mimo to kultura pracy silnika pogarsza się do poziomu ursusa wujka kazika ze wsi ;(

NiesfornaDelta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:28
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

Post autor: NiesfornaDelta » 29 maja 2012, 15:11

Wymieniłem cewkę, troszkę się polepszyło ale nie za wiele, dzisiaj ktoś mi podpowiedział, że mam zawory podparte przez niewyregulowane szklanki zaworowe (podkładki), w sumie racja bo głowica już była planowana dwa razy a uszczelka pod głowicą została założona o standardowym nominale.

Rafako

Re: Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

Post autor: Rafako » 29 maja 2012, 15:26

NiesfornaDelta pisze:Wymieniłem cewkę, troszkę się polepszyło ale nie za wiele, dzisiaj ktoś mi podpowiedział, że mam zawory podparte przez niewyregulowane szklanki zaworowe (podkładki), w sumie racja bo głowica już była planowana dwa razy a uszczelka pod głowicą została założona o standardowym nominale.
W takim samym silniku miałem objawy związane z nierówną pracą itd. Mechanicy twierdzili, że potrzebna jest regulacja 2 zaworów i podobne bzdety, w końcu inny mechanik znalazł przyczynę nierównej pracy silnika - wyrobione krzywki na wałku rozrządu.
Ale to takie OT ;)
Serdecznie pozdrawiam.

dawidson

Odp: Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

Post autor: dawidson » 29 maja 2012, 16:41

To w końcu obroty spadają po włączeniu się wentylatora, falują czy chodzi o spadki napięcia?

viva la macchina!

NiesfornaDelta
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:28
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Delta 1.6 i.e - wentylator obciąża pracę silnika

Post autor: NiesfornaDelta » 29 maja 2012, 19:21

O jakieś 100-200 obr/min słabnie i przy 700 obr/min bardzo nierówno pracuje a czasem jak już pisałem zgasł, po wymianie cewki przestał gasnąć ale wydaję mi się, że nadto obciąża pracę silnika.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”