Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

Post autor: tom86tbg » 14 paź 2012, 18:31

Witam

Niestety temat znów o hamulcach. Po wymianie klocków linek od ręcznego i przeczyszczenia zacisków sytuacja wyglądała bardzo dobrze do dziś.

Po przejechania jakiegoś 1tys. km sytuacja wygląda tak:

Dziś po przejechaniu około 150km zacząłem czuć coraz miększy pedał hamulca, zatrzymałem się więc na poboczu, płyn w normie, koła, felgi i tarcze "zimne". Przy wyłączonym silniku pedał twardy.

Z pewną dozą ostrożności ruszyłem dalej (do końca trasy zostało wtedy jakieś 15km). Pedał hamulca po włączeniu silnika i kilkukrotnym wciśnięciu zmiękł od razu. Kiedy go wcisnąłem do końca pod nogą uczucie jakby schodzącego powietrza z piłki.

Po przerwie jakoś dowlokłem się do celu (o zgrozo), pytanie co jest przyczyną? Proszę o polecenie jakiegoś dobrego mechanika w Krakowie, bo do tego "od klocków" jakoś nie mam zaufania.

Po około półgodzinie postanowiłem na spokojnie przyjrzeć się wszystkiemu:
1. Zapaliła się w końcu kontrolka na desce od układu hamulcowego.
2. Na zgaszonym silniku pedał twardy.
3. Na zapalonym silniku pedał bardzo miękki/miękki.
4. Po trzymaniu nogi na hamulcu pedał mięknie aż do samego spodu.
5. Po tzw. pompowaniu pedałem twardość bez większych zmian miękki, twardszy, całkiem wpada w podłogę.
6. Brak widocznych wycieków. ale poziom płynu 1/3 z wymaganej objętości. (przed trasą sprawdzany w normie)

Zaznaczam że przejechałem po wymianie klocków i naprawie zacisku około 1tys. km bez najmniejszych zastrzeżeń, w trybie mieszanym trasa/miasto.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale wrażenie mięknącego hamulca zacząłem odczuwać po ostrzejszym przyhamowaniu przed panem wymuszającym pierwszeństwo z podporządkowanej na trasie z 80km/h do około 40km/h. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale miało miejsce.

Proszę o nakierowanie: co to może być?, jak się za to zabrać?, uszkodzenie pompy?, jak dolać płyn?, zapowietrzenie? namiary do mech w Krk

Jeśli potrzeba jeszcze jakiś informacji do określenia problemu proszę pisać, odpowiem
Lancia Dedra 1.9TD

Awatar użytkownika
riconowak
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 23
Rejestracja: 15 sie 2011, 11:20
Skype: ryszard.nowak991
Imię: rico
Lokalizacja: Góra

Re: Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

Post autor: riconowak » 14 paź 2012, 20:16

witam, jeżeli nigdzie nie wycieka płyn co byś zauważył to napewno padła pompka hamulcowa, takie właśnie są objawy jak opisujesz.
Była i jest Lybra 1.9 105
Jest Thesis 2.4 20V 185

Awatar użytkownika
faraon
Moderator Globalny
Moderator Globalny
Posty: 7281
Rejestracja: 09 gru 2009, 21:50
Skype: nie używam
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

Post autor: faraon » 14 paź 2012, 20:45

Jeśli na zgaszonym silniku powoli, ale konsekwentnie będziesz naciskał pedał hamulca i pójdzie Ci do podłogi - to tak jak napisał kolega powyżej. To pompa hamulcowa. Ale nawet bez tego obstawiałbym pompę. Wycieku może nie być - masz "przepływy" między sekcyjne w pompie. Sądzę też, że jak na pracującym silniku depniesz mocno w hamulec to na krótko hamuje dość dobrze.

Ale jak mawiaj a starożytni Indianie - szklanej kuli tu nikt nie ma :)
Samochodem kieruje głowa. Ręce i nogi to tylko robole ...
Niewidomy może jeździć samochodem ..... - jako pasażer ....

ZAPRASZAM DO SKLEPIKU KLUBOWEGO - TAKICH GADŻETÓW NIE KUPISZ NIGDZIE :!: :!: :!: <<<- klik

Kappa Coupe 3.0 24v automat nr 191 - 1997 - KLIK
FIAT Croma II; 2.4 M-Jet automat - 2008 - KLIK
była =>Kappa SW 2.0 20v + LPG - 1997 - KLIK
była =>Delta HPE 1,6 + LPG Vialle - 1999 - KLIK
Były: Syrena 105 (1974, 1979); PF 125p (1980, 1987); Polonez (1989); MB W123 (1983); Palio weekend (1998); IVECO TD (1998)

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Re: Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

Post autor: tom86tbg » 14 paź 2012, 20:59

Fakt jak depnę szybko to przez jakiś ułamek coś tam chwyta, na zgaszony jest jednak twardy.

Ma ktoś jakiegoś mechanika godnego polecenia w mieście Kraka?
Lancia Dedra 1.9TD

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Re: Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

Post autor: tom86tbg » 15 paź 2012, 19:29

Autko zostało dziś zawiezione do mechanika, też obstawia pompę, ewentualnie przewód puścił. Jak coś będzie wiadomo po oględzinach to napiszę jaki był powód.
Lancia Dedra 1.9TD

tom86tbg
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 231
Rejestracja: 20 sie 2012, 20:55
Imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków-Tarnobrzeg

Re: Dedra 1.9 TD - miękki pedał hamulca, brak hamowania

Post autor: tom86tbg » 17 paź 2012, 22:16

Już po wszystkiemu. Okazało się że nadwątlony przez korozję przewód przy tylnym lewe koło nie wytrzymał i został wymieniony na nowy. Autko naprawione i sprawdzone w trasie, z hamulcami wszystko ok.

Przy okazji wymiana oleju silnikowego i filtrów, oraz pasków. I dokładne obejrzenie auta od spodu i po ostatnich naprawach ponad rok temu zero oznak korozji, a to nie ukrywam bardzo cieszy przed zimą.
Lancia Dedra 1.9TD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”