Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5047
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: Bichoń » 25 lut 2013, 7:22

Kappa niedawno miała grubszy remont przy przednich kołach - wymieniane łożyska, tarcze, klocki, sworznie wahaczy i parę dupereli w okolicy. Od kilku dni coś w kołach zaczęło (czasami) wyć. Wycie zmienia ton jeżeli pojadę "wężykiem", ustaje natychmiast jak tylko leciutko przyhamuję. Zauważyłem, że np. raz zaczęło wyć po mocniejszym przyhamowaniu, wyło jakiś czas, aż znowu mocniej przyhamowałem, wtedy już do końca trasy był spokój.
Z początku podejrzewałem któreś łożysko, ale przy próbach (jazda wężykiem) najpierw odgłosy wskazywały na prawe koło (wyło głośniej przy skrętach w lewo), a za jakiś czas - na odwrót. I zgłupiałem całkiem.
Co to za wyjec mi tam siedzi?

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: grzesiekj23 » 25 lut 2013, 19:53

A tłoczki były regenerowane? Może któryś nie odbija i hamulce słychać. Sprawdź czy któreś z kół nie grzeje się bardziej niż powinno przy normalnej jeździe.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

samuel1987
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 308
Rejestracja: 04 cze 2010, 11:00
Skype: Sajmond1987
Imię: Samuel
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: samuel1987 » 25 lut 2013, 20:41

grzesiekj23 pisze:A tłoczki były regenerowane? Może któryś nie odbija i hamulce słychać. Sprawdź czy któreś z kół nie grzeje się bardziej niż powinno przy normalnej jeździe.

Też bym obstawiał taką opcję.
Tel. 796-087-605
Jest: Delta HPE 1.9 TD

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: Lukasz_TG » 25 lut 2013, 22:28

Nie wiem, jak to fachowo opisać, ale jak przy wymianie klocków nie wyczyścimy jarzma i nie posmarujemy w odpowiednich miejscach smarem miedziowym to efekt jest taki sam, a szczególnie na zakrętach. Łożyska można wykluczyć.
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5047
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: Bichoń » 26 lut 2013, 7:06

OK, dzisiaj będę ustalał termin wizyty u mechanika. Przy poprzednim komplecie klocków jeden był starty dużo bardziej niż pozostałe, ale mechanik twierdził, że przy wymianie sprawdził zaciski, prowadnice i wszystko płynnie chodziło.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: Borek » 26 lut 2013, 10:23

bichon pisze:mechanik twierdził, że przy wymianie sprawdził zaciski, prowadnice i wszystko płynnie chodziło.
Ale pewnie sprawdzał zimne, gdy podczas jazdy są ciepłe, a co dopiero po hamowaniu... U mnie tak to wyglądało, że dopiero po zrobieniu ok. 20km zaczynał popiskiwać klocek w prawym tylnym kole, bo po lekkim ogrzaniu gorzej odpuszczał, co powodowało dodatkowe grzanie koła i jeszcze gorsze puszczanie i jeszcze wyższą temperaturę aż do jakiejś równowagi. Po przyhamowaniu (nawet ręcznym) na chwilę był spokój, a potem znowu serenada. Ostatecznie musiałem wymienić uszczelkę i jest spokój. ;)
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5047
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: Bichoń » 14 mar 2013, 7:59

Kappa jest po drugim przeglądzie hamulców i elementów mogących wyć w tamtej okolicy. Wszystko dokładnie przeglądnięte i nie ma żadnych niepokojących objawów. Cylinderki, prowadnice i co tam jeszcze siedzi zostały wyczyszczone, przeszlifowane i nasmarowane. Zobaczymy czy problem się znowu pojawi, jak na razie jest cisza.
Kappa ma nowe tarcze i nowe klocki, cylinderki już dawno nie pracowały w tym zakresie pozycji.

Sprawdziłem koła w trasie, kiedy mi wyło. Lewa przednia felga trochę ciepła, pozostałe zimne.

Awatar użytkownika
Żółtek87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 158
Rejestracja: 04 sty 2011, 15:39
Imię: Jarek
Lokalizacja: Bujały k/Sokołowa Podlaskiego

Re: Kappa - coś wyje, łożyska? hamulce?

Post autor: Żółtek87 » 14 mar 2013, 20:39

Ja mam podobny problem. Ale u mnie wyje czasami tylko z prawej strony. Zazwyczaj wycie pojawia się po ok 15-30km. Jak przyhamuje wycia ustępuje. Łożysko wymieniane w lipcu.Dziś zdejmowałem zacisk hamulcowy i dokładnię go obczyściłem i przesmarowałem. Tłoczek i prowadnice chodzą lekko. Tarcze i klocki też w porządku a wycie nadal się pojawia.. Nie wiem już co to może być. Chyba muszę utrafić moment i jechać z tym do mechanika. Gorzej, że jak byłem z tym u niego w poniedziałek to wyć nie chciało ;)
Nissan Almera N15 1.6 16V '99r.-był
Lancia Kappa 2.0 20V '00r.-była
Opel Astra G 1.6 16V '05r.-był
Ford Focus mkII 2.0 tdci '06r.-był
Ford Transit 2.0 tddi '06r.-był
Renault Trafic 2.0 dci '07r.-jest
Mercedes W124 E300DT "94r.-jest

Cyklinowanie i układanie parkietów oraz deski podłogowej 512122146.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”