Kappa 2.0 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Awatar użytkownika
Drac
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 47
Rejestracja: 26 kwie 2008, 0:00
Lokalizacja: Wałcz

Kappa 2.0 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Post autor: Drac » 15 lip 2014, 13:22

Witam

Mam pytanko odnośnie ECU mojej Kappy. Jest to auto rocznik 1995 z silnikiem 2.0 20V 146 KM.
Starłem się odczytać kody błędów korzystając z kabla VAG KKL i oprogramowania Multiecuscan 1.7 i FES 3.6 jednak nie mogłem nawiązać kontaktu z ECU,
jedyny tryb jaki poszedł to symulacja w MES.
Jakieś błędy się pokazały ale jak chciałem odczytać pozostałe parametry to pokazują się jakieś losowe liczby o kosmicznych wartościach, bez żadnego sensu i składu.

Dlatego chciałbym wiedzieć czy Kappa 95 ma ten sam ECU Bosch-a co wyświetlony jest w MES?

EDIT:
Dopisze może jeszcze kilka informacji żeby było łatwiej.

1. Kabelek poszedł na orginalnych sterownikach z Windows Update - są to sterowniki FTDI datowane na 27-01-2014 r.
2. System operacyjny Win 7 32B.
3. FESi MES wykrywają go na dwóch portach COM 3 i 6 - testy przechodzą bez problemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2014, 15:08 przez Drac, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Rapeek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 561
Rejestracja: 14 lip 2012, 10:37
Imię: Jacek
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik ECU Kappa.

Post autor: Rapeek » 15 lip 2014, 14:10

Rocznik 95 na usb nie pójdzie, musisz mieć kabel na dwa porty com.
Lancia Delta HPE 2.0 16v
Lancia Kappa 2.0 20vT[/color]
Lancia Kappa Coupe 3.0 V6

wcześniej:
Lancia Dedra 1.8 LS
Lancia Kappa 2.4 20v LX

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa 2.4 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Post autor: Borek » 15 lip 2014, 14:37

Nieprawda, działa wsio na USB, na tej płycie powinny być odpowiednie sterowniki do tego kabla.

Drac, dla ułatwienia podpowiem że Kappa nie ma portu OBD (tego szerokiego na fotce) tylko złącza 3pinowe. Do zestawu musisz jeszcze mieć odpowiedni adapter, zwykle taki czarny kabel z krokodylkami na masę i plus z aku. Twoja Kappa ma bodajże Bosch Motronic M2.10.3 (tak samo ma 2,4) i tego się powinieneś trzymać przy założeniu, że masz wersje pełną MES - wersja demo nie odczytuje w Kappie ECU, skrzyń automatycznych i airbagów z napinaczami (TRW2). I oczywiście przy korzystaniu z adaptera nie przełączamy pstryczka na kablu. ;)
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
Drac
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 47
Rejestracja: 26 kwie 2008, 0:00
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kappa 2.4 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Post autor: Drac » 15 lip 2014, 14:48

Borek pisze:Nieprawda, działa wsio na USB, na tej płycie powinny być odpowiednie sterowniki do tego kabla.

Drac, dla ułatwienia podpowiem że Kappa nie ma portu OBD (tego szerokiego na fotce) tylko złącza 3pinowe. Do zestawu musisz jeszcze mieć odpowiedni adapter, zwykle taki czarny kabel z krokodylkami na masę i plus z aku. Twoja Kappa ma bodajże Bosch Motronic M2.10.3 (tak samo ma 2,4) i tego się powinieneś trzymać przy założeniu, że masz wersje pełną MES - wersja demo nie odczytuje w Kappie ECU, skrzyń automatycznych i airbagów z napinaczami (TRW2). I oczywiście przy korzystaniu z adaptera nie przełączamy pstryczka na kablu. ;)
Dzięki za podpowiedź ;)

Co do adaptera to posiadam i podłączałem przez niego, a żabki zapiąłem do lampki w schowku ;), MESa mam pełnego.

btw: o co chodzi z tym przełącznikiem na kablu? nie ma żadnej dokumentacji do tego.

Awatar użytkownika
Rapeek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 561
Rejestracja: 14 lip 2012, 10:37
Imię: Jacek
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kappa 2.4 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Post autor: Rapeek » 15 lip 2014, 15:58

Borek pisze:Nieprawda, działa wsio na USB, na tej płycie powinny być odpowiednie sterowniki do tego kabla.

Drac, dla ułatwienia podpowiem że Kappa nie ma portu OBD (tego szerokiego na fotce) tylko złącza 3pinowe. Do zestawu musisz jeszcze mieć odpowiedni adapter, zwykle taki czarny kabel z krokodylkami na masę i plus z aku. Twoja Kappa ma bodajże Bosch Motronic M2.10.3 (tak samo ma 2,4) i tego się powinieneś trzymać przy założeniu, że masz wersje pełną MES - wersja demo nie odczytuje w Kappie ECU, skrzyń automatycznych i airbagów z napinaczami (TRW2). I oczywiście przy korzystaniu z adaptera nie przełączamy pstryczka na kablu. ;)

Oj, właśnie na usb się nie da, dopiero po lifcie chyba 97 się łączy. Wiem bo wcześniej miałem 2,4 20V z 95r, zresztą można zadzwonić do Viaken i się wyjaśni.

Kappa 2,0 i 2,4 ma motronik M 2.10
Lancia Delta HPE 2.0 16v
Lancia Kappa 2.0 20vT[/color]
Lancia Kappa Coupe 3.0 V6

wcześniej:
Lancia Dedra 1.8 LS
Lancia Kappa 2.4 20v LX

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa 2.0 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Post autor: Borek » 15 lip 2014, 16:12

Jeeest w dokumentacji, nawet na tym twoim zdjęciu to widać - taki suwak na wtyczce OBD, który w razie korzystania z adaptera musi być zawsze na pozycji 7 engine, tej co na fotce. Mieszam niepotrzebnie.

Weź kable rozruchowe i spróbuj za ich pomocą podpiąć krokodylki bezpośrednio do aku, może tu jest kłopot. Teoretycznie MES jest w stanie samodzielnie rozpoznać jakie moduły widzi, obok przycisku do połączenia jest chyba drugi do wykrywania. Na szybko to powinieneś wybrać K (bez tego '99) 2.0 i tam powinien być właściwy Bosch M2.10.3.


Rapeek - przecież urządzenie widziane przez Windowsa to nie ECU w aucie tylko sterownik w kablu, więc jakie znaczenie ma rocznik auta? Powiem więcej, moja poliftowa 5.20T ma praktycznie tego samego Motronica co przedlifotwe benzyny (M2.10.4 zamiast M2.10.3) i działa przez usb. Trochę to dziwne, bo poliftowe wolnossące mają Motronica 3.1, a turbo przed i po lifcie ma M2.10.4. I założę się że diagnostyka przebiega tak samo, mimo że silniki różnią się mocno.
Eksperymentu nie zrobię bo nie mam przedliftowej Kappy na stanie. ;)
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa 2.0 20v - podłączenie ze sterownikiem ECU

Post autor: marceli » 16 lip 2014, 19:57

Drac pisze:Co do adaptera to posiadam i podłączałem przez niego, a żabki zapiąłem do lampki w schowku ;),
Lepiej złap do akumulatora.

To,że 95r.się nie łączy to bujda.Skąd viaken takie rzeczy rozpowiada?
Mam z tego roku swoją i podpinam i łączy ok.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”