Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 02 gru 2013, 11:09

Wiem, że niżej jest podobny temat założony przez horses, ale jednak moje pytanie jest nieco inne i - póki co - czysto teoretyczne. Czuję, że silnik w mojej Dedrze (mimo tego, że pracuje i chodzi dzielnie) powoli się kończy plus - co ważniejsze - jest dla mnie za słaby. Oczywiście w głowie rodzą się pomysły swapa na V6 albo inne turbobenzyny, ale to raczej działanie bezsensowne :) Dlatego pomyślałem o swapie na jtd.
I teraz pytanie - jaki silnik wybrać? Czy szukać silnika z Alfy 156/145, czy lepiej z Lybry? A może z Fiata Marea albo Stilo? Dalej - lepiej 1.9 czy 2.4? Wiadomo, że 2.4 ma więcej mocy, ale czy jego waga nie będzie jednocześnie tej mocy niwelować? I pytanie przy okazji - co to są silniki M-Jet z Alfy 156 i czy warto sobie zawracać tym głowę?
Jest jeszcze druga kwestia - skrzynia biegów. Dedra ma pięciobiegową, Lybry i (chyba) Fiaty też, natomiast 156 ma sześć biegów. Czy przy takim swapie warto (i czy się da) przełożyć skrzynię z takiej 156 właśnie? Szósty bieg to coś, co by mi się przydało do autostradowej jazdy, nie powiem.
I zaznaczam też, że nie pytam o ekonomiczne uzasadnienie takiego swapa (jakiekolwiek pojęcie 'sensu' albo 'ekonomii' w przypadku wydawania pieniędzy na Dedrę przestało mieć u mnie znaczenie jakieś 3-4 lata temu :) ). To na razie plany, pewnie nawet nie na przyszły rok ale dalej, bo najpierw trzeba przygotować resztę auta do takiej operacji (zawieszenie, hamulce, blacharka itp), niemniej chciałbym się powoli orientować co i jak i czy.
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

Awatar użytkownika
horses
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1359
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:41
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: horses » 03 gru 2013, 23:56

Ale nie wiem czy te JTD ogarniesz z ilością elektroniki przy silniku. Czy nie lepiej jak pisali pozostać przy 2.4TD.

A ja swojego już nie chciałem widzieć i odwiozłem go za Białystok żeby może tam ogarnęli w końcu. K... wtopa z tą wymianą silnika.
- Żeby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział -
Obrazek

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramzes_II » 04 gru 2013, 18:43

Odpuścił bym w Twoim wypadku swap z TD na JTD, ze względu na ogrom czujników, i elektroniki jaką musiałbyś zrozumieć by to zadziałało. To nie jest plug and play.
Dla mnie co elektronika i silniki JTD w tych samochodach nie stanowią problemu, są pewne niuanse których bym się nie podjął, bez pełnego dawcy obok.
tak np swap z JTD na JTDm - mimo wielkiej bliźniaczości silników, wydawać się może wręcz oczywisty - to ja mimo swojej wiedzy nie podjął bym się tego zrobić. Co nie znaczy ze nie myślę o projekcie Kappa 2.4 JTDm 180KM w serii... nakład srodków i mnogość zmian od mechaniki przez elektronikę jest tak ogromny ze ciarki mnie po plecach przechodzą na samą myśl.
Brakuje w JTD tego co mają niektóre HDI - całkowitej odrebności wiązek silnikowych, którą można położyć w aucie, spiąć z czujnikami, podać zasilanie, zaemulować immo i voila...
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 23 maja 2014, 20:54

Trochę odkopię temat, bo przede mną nowe możliwości. Potrzebowałem paru części zawieszenia i hamulców do Dedry, a zamiast tego udało mi się po baaardzo okazyjnej cenie kupić praktycznie cały przód z Fiata Brava 1.9 TDs 100KM. Razem z tym dostałem też silnik też w bardzo dobrej kondycji i powoli zaczynam się orientować, czy może tę jednostkę będzie się dało zeswapować. Jak nie - trudno, sprzedam to czego nie potrzebuję. Ale ja nie o tym :)

Oto, nad czym się głowię:
- silnik, który mam, to 1.9 TDs, czyli coś pomiędzy TD z Dedry a JTD, nie posiada common raila. Więc jeśli wikipedia się nie myli, to jest to silnik oznaczony jako 1.9TD 100 http://pl.wikipedia.org/wiki/Fiat_Brava . Szukałem w internecie informacji na temat tego, czy w tym silniku da się już zastosować jakiegoś chipa i znalazłem to: http://vtech.pl/katalog/chip-tuning-Fia ... 74kW-101KM , ale oznaczone już jako JTD.
Moje pytanie jest następujące - czy to ten sam silnik i czy da mu się zapodać chip, czy też może to błąd na stronie vtecha?

Edit: przejrzałem jeszcze angielską wiki i znalazłem JTD o tej samej mocy. http://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Bravo/Brava
Rozumiem, że to na stronie vtecha to prawdopodobnie ten silnik, a nie ten, który posiadam?
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramzes_II » 24 maja 2014, 10:33

zrób zdjęcie silnika i zapodaj.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 24 maja 2014, 11:23

Silnik leży u mechanika, postaram się w najbliższym czasie o zdjęcia, chociaż jestem na 100% pewien, że to wersja 74kW, ale nie JTD. Natomiast czego nie wiem na 100% to tego, czy silnik o tej samej mocy był też robiony już jako JTD.
Bo zdaje się w takim przypadku nie zastosuję chipa do swojej jednostki?
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

Awatar użytkownika
Jaca!
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 156
Rejestracja: 08 kwie 2012, 12:13
Imię: Jacek
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Jaca! » 15 cze 2014, 0:50

zamiast swapować na kolejnego klekota zainwestuj w MBC, podnieś doładowanie na 1-1.1 bara, wyciągnij podkładkę spod pina w pompie i masz to samo co przy przekładce na 100 TD.
Dedra 1.6 75KM
Dedra 20VT 230KM

Manufaktura Italia

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 15 cze 2014, 10:22

W moim przypadku swap silnika nie jest tylko podyktowany jakąś przesadną chęcią podniesienia mocy (no bo z 90 na 100 to tak, ekhm, no :) ), ale przede wszystkim tym, że ten 100TD jest w o wiele lepszym stanie niż mój oryginalny silnik z Dedry. Mam już nalatane ponad 350k, a trzeba jeszcze dodać to, co cofnęli mu w komisie. Niestety daje się to już odczuć.
Na razie mój mały 'biznesplan' na następne długie miesiące to wymiana silnika + wszystkie czynności dodatkowe (rozrząd itp). Później zawieszenie i układ hamulcowy, a dopiero jak skończę te rzeczy, to może pokuszę się o większe turbo, intercooler, wywalenie erg, mbc i inne ewentualne modyfikacje, które pozwolą mi na rozsądne zwiększenie mocy w taki sposób, żeby tego silnika nie rozdupczyć.

Przy okazji takie pytanie - czysto teoretyczne - czy do tego silnika, który oryginalnie montowany był zdaje się z pięciobiegową przekładnią da się w jakiś sposób dołączyć sześciobiegową?
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

Awatar użytkownika
Jaca!
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 156
Rejestracja: 08 kwie 2012, 12:13
Imię: Jacek
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Jaca! » 18 cze 2014, 19:55

Teoretycznie wszystko się da zrobić. W praktyce trzeba by dorobic flansze pod dzwon skrzyni, sterowanie do wybieraka biegów, sam wybierak , półosie zapewne inne, pewnie trzebaby je przerabiać.. Do tego dochodzi problem przeniesienia napedu z silnika, sprzęgła na skrzynie... O ile takowa weszłaby w komore. A no i trzeba ją jakos zawiesić. ;)

Generalnie nie wydaje mi się to dobrym pomysłem :D
Dedra 1.6 75KM
Dedra 20VT 230KM

Manufaktura Italia

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 19 cze 2014, 10:13

Rozumiem.

Jeszcze a propos silnika 100TD i 90TD. Czy to jest prawdą, że 100TD nie jest tak oszczędny jak 90TD? Na forum bbtp przeczytałem, że normalnie podchodzi po 8-9l/100km. Z drugiej strony tam piszą bardzo wiele różnych rzeczy, dlatego podchodzę do tego z pewną rezerwą.
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

Awatar użytkownika
horses
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1359
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:41
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: horses » 21 lip 2014, 11:13

Ktoś już pisał że 2.4TD jest najłatwiej przełożyć bo idzie wszystko z sankami, wahaczami, taki cały komplet.
- Żeby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział -
Obrazek

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 21 lip 2014, 13:01

Na razie zostaję przy 1.9TD 100, który już kupiłem jakiś czas temu i leży. Może kiedyś (jak już będę krezusem i w ogóle :P) pokuszę się o inne eksperymenty z Dedrą.
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

Awatar użytkownika
horses
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1359
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:41
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: horses » 21 lip 2014, 13:50

No ja Ci powiem że... krezusem nie jestem i żałuję się się wpieprzyłem w naprawę 1.9TD, bo było od razu te 2.4 pakować i nawet nie myśleć.
- Żeby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział -
Obrazek

Awatar użytkownika
Ramon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 490
Rejestracja: 02 sie 2012, 20:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Dedra 1.9 TD - swap na 1.9/2.4 JTD

Post autor: Ramon » 21 lip 2014, 16:10

No, taka Dedra z 2.4 łechta moją wyobraźnię, nie powiem :)
Lancia Dedra SW 1.9td -> swap na 1.9tds

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”