Thesis - akumulator do wymiany?

czachor
Administrator
Administrator
Posty: 481
Rejestracja: 25 lut 2010, 11:26
Lokalizacja: Lublin

Thesis - akumulator do wymiany?

Post autor: czachor » 15 wrz 2014, 22:39

Hej,

mam problem z akumulatorem, pytanie, czy powinienem to zdiagnozować u elektryka, czy sprawa jest pewna i akumulator do wymiany?

Otóż taka sytuacja zaczęła się jakieś 4 miesiące temu. Co jakiś czas (po >= 2-3 dniowy postoju) przy przekręceniu kluczyka na zapłon przez chwilę (2-5 sekund) kompletnie nic się nie działo. Rozrusznik nie kręcił, cisza totalna. Poza tym radio gra, zegary świecą, nic nie miga, wszystko w normie. Po przytrzymaniu tych paru sekund silnik odpala. Którymś razem ostatecznie nie odpalił (zegary i cała reszta bez zmian, rozrusznik nie kręci), podłączyłem do ładowarki (pokazała 12.7 V). Naładowałem, odpalił na tzw. dotyk.

Teraz sytuacja się powtarza, jestem na etapie, że po chwili przytrzymania na zapłonie rozrusznik startuje. Aha, 3 miesiące temu wymieniany był mostek prostowniczy w alternatorze(?) (chociaż to raczej bez związku, bo sytuacja zaczęła się wcześniej). Akumulator ma chyba 4-5 lat, sprawność sprzed 2,5 to 80%. Jak na złość nie mam na razie możliwości podpięcia innego aku na podmianę o wymaganych parametrach.

Co o tym myślicie? Elektrycznie to ja trochę laik jestem :roll:

Awatar użytkownika
Bartek-Lodz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2275
Rejestracja: 20 cze 2010, 9:08
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Thesis - akumulator do wymiany?

Post autor: Bartek-Lodz » 15 wrz 2014, 23:01

Obecne akumulatory są tak robione aby wytrzymały 2 do 4 lat jednak z doświadczenia powiem, że jeżeli latasz dużo po mieście to są to 2-3 lata a jak po trasie to 4-5 lat. Akumulator zaraz po naładowaniu może być całkiem dobry ale już po kliku dniach okazuje się, że są problemy z rozruchem. Jeżeli nie chcesz wydawać za dużo kasy a chcesz mieć w miarę dobry akumulator o płytach rozsądnej grubości to polecę ci Schmitza. Zapomnij o Jenoxach czy Accuplusach bo te to się nadają jak chcesz auto sprzedać i wcisnąć komuś, że akumulator jest nowy.
Ja trochę katuję akumulatory bo mam kilka samochodów, nieraz auto stoi po dwa tygodnie nie ruszane i Schmitza mogę spokojnie porównać do Boscha S5.
Mam też 6 akumulatorów kwasowych w instalacji solarne są to 120 Ah, 100Ah i reszta po 60 Ah - AccuPlus siadają po 2 latach, Schmitz jest juz 3 rok i jest póki co ok, Bosch wybiera się już na tamten świat po 3 latach.

W Kappie Bosch S5 wyzionął ducha po 4 latach - nagle zaczęły się problemy z rozruchem.

A teraz najlepsze Schitza 100Ah kupisz spokojnie za 280 PLN
Wynajem aut, auta do ślubu - imprezy okolicznościowe - pojazdy zastępcze z OC sprawcy - pomoc w dochodzeniu roszczeń od ubezpieczycieli
Kappa 3.0 V6 1999 [204KM] AUTOMATIC ZF PB+LPG, Thesis 3.0 V6 2002 [215] PB+LPG, Thesis 3.2 V6 2003 [230KM] PB+LPG, Thesis Sportiva 2006 [200KM], Thesis Sportiva 2008 [185KM], Thesis 2.4 JTDm 2007 [185KM], Thesis 2.4 JTDm 2008 [185KM], Phedra 2.0 JTD 2005 [110KM], Citroen C8 2.0 JTD 2005 [109KM], Audi A6 C7 2.0 Ultra 2014 [190KM], Audi A8 D3 3.0 2008 [300 KM], Audi S8 D3 5.2 2007 [520 KM],Porsche Cayenne Turbo S 2003 [550 KM]

przedszkolak
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 346
Rejestracja: 02 maja 2011, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thesis - akumulator do wymiany?

Post autor: przedszkolak » 18 wrz 2014, 13:07

Ja bym jeszcze posprawdzał styki i klemy. Psiuknij jakimś siuwaksem. Jak byś znalazł kogoś z ładowarką regeneracyjną, to można spróbować ze 2-3 razy puścić ładowanie regeneracyjne. To może przedłużyć okres użytkowania akumulatora. Pamiętaj, że Tereska pobiera duże ilości energii w trakcie postoju, sprawdziłbym czy przez przypadek cosik, nie zżera ci prądu. Po tym, przy negatywnych rezultatach, czeka Cię wymiana. Chyba, że nie chcesz się bawić to kupuj od razu, jak radzi Bartek.

czachor
Administrator
Administrator
Posty: 481
Rejestracja: 25 lut 2010, 11:26
Lokalizacja: Lublin

Re: Thesis - akumulator do wymiany?

Post autor: czachor » 18 wrz 2014, 13:14

Dzięki, a jak najlepiej sprawdzić, czy coś nadmiarowo jest zżerane? Jaka "postojowa" wartość powinna być?
Ładowałem właśnie na mikroprocesorowej, ale może faktycznie powtórzę ze 2 razy cykl.

przedszkolak
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 346
Rejestracja: 02 maja 2011, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thesis - akumulator do wymiany?

Post autor: przedszkolak » 18 wrz 2014, 15:24

ja przy sprawdzaniu wszystkie włączniki i przełączniki, po dwa razy włącz/wyłącz i sprawdzam na jasności świateł mijania. Wyłączam jeszcze całkowicie Connecta. Obchodzi się bez miernika.
Raz miałem przypadek, że radio wyglądało na wyłączone, a tylko ekran był zaciemniony. Wtedy kombinowałem jak koń pod górkę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”