Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: Polej » 21 sty 2011, 15:59

Proponuję ostatni post umieścić w manualach, można by to nieco przeedytować i rozwinąć i byłoby dla pokoleń;)
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

fabio
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 26 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: fabio » 17 lut 2011, 14:34

Pawcio78 pisze:...Mój moduł to bosch 5.3 (0273004421)...
Mozesz mi podpowiedziec gdzie to cyferki przeczytac (od ktorej strony)

Dzieki

fabio
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 26 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: fabio » 02 maja 2011, 21:05

glad pisze:Cisza jeżeli chodzi o ceny i namiary heh
w warszawie 150 za wymiane

Awatar użytkownika
LanciaDelta
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 103
Rejestracja: 14 sty 2013, 19:18
Imię: Maciej
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: LanciaDelta » 02 sty 2016, 16:25

Witam. Piszę tutaj z ostateczności, gdyż zrobiłem już co mogłem by wyeliminować ten błąd. Sprawa u mnie wygląda tak. Prędkościomierz działa normalnie i abs'y też, ujeżdżam czasami kilometr a czasami kilka metrów i wtedy wszystko zaczyna się świecić. Ogarnąłem bezpieczniki i dużą złączke do sterownika. Dziwne jest to że dopóki się nie zaświeci wszystko działa bez zarzutu. W pierwszy dzień po zakupie zaświeciła się dopiero na drugi dzień, potem miałem miesiąc spokoju i teraz jest praktycznie codziennie i to w losowym momencie. Tak jak mówiłem czasami po kilku metrach a czasami ko kilometrze a czasami nawet po odpaleniu i przegazówce na postoju. Ogólnie stawiałem na zalany sterownik bo jakiś czas jeździłem z dziurą w gumowym wężu i waliło po abs'ie olejem. Przyszła zima i strach bo ani z ASR'u skorzystać ani nic... :/

shapiro
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 21 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: shapiro » 28 lis 2016, 14:31

Mam problem z ABS-em, prędkościomierzem i świecącymi kontrolkami.
W moim przypadku wszystko działa, gdy silnik jest zimny, a po 2-3 km pada ABS i prędkościomierz.

1/ Wymieniony został sterownik na pompie - efekt dokładnie ten sam, rano działa, potem nie.
2/ Gdy świecą się kontroli to nie da się połączyć z modułem ABS. Raz na zimnym się udało, ale nie wywaliło żadnego błędu.
3/ Bezpiecznik to raczej nie jest, bo on albo dział albo nie, a tu raz coś dział, raz nie.


Co więc teraz zrobić?
Czy wiecie, który czujnik jest odpowiedzialny za prędkość - może metodą prób i błędów kupić używkę i podmienić?
Ma to sens chyba sens, jeśli tylko jeden z nich odpowiada za prędkościomierz, a reszta nie.

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: mjerzy » 29 lis 2016, 21:41

Sprawdź wtyczkę podłączania do centrali ABS pod kątem zasniedziałych pinów. Ja już po wymianie centralki ABS zobaczyłem na tej wyciągniętej z samochodu mocno utlenione piny. I pewno wystarczyło wyczyścić. To samo zamiast na centralce może być na wytyczce która do niej podłączasz. Problemem przy sprawdzaniu na pewno będzie brak miejsca i krótki odcinek przewodu do wtyczki. A odnośnie bezpeiecznika- ja całość diagnostyki zacząłem od sprawdzenia czy nakrętki są dociągniete i czy przy nim się nic nie utleniania. To po prostu najłatwiej sprawdzić, więc jeśli tego nie zrobiłeś to maska w górę i oby to było to. Nie pamiętam który czujnik odpowiada za prędkość ale wiem że jak jest uszkodzony to prędkość jest czytana z kolejnego. Jeżeli to wina czujników w kole to padły wszystkie.... nieprawdopodobne. Problem leży w zasilaniu lub w komunikacji z ABS. 1. Bezpiecznik luźny ( na aku). 2. Brak styku wtyczka- gniazdo w module ABS. 3. Kupiłeś uszkodzona używkę modułu ABS. 4. Uszkodzona wiązka. To 4 prawdopodobne przyczyny. Można spróbować docispać wtyczkę i ruszać wiązki a druga osoba niech obserwuje kontrolki czy nie gasną. Zabieg ten rób w momencie wystąpienia problemu.

shapiro
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 21 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: shapiro » 30 lis 2016, 10:16

Dzięki - sprawdzę wszystko na razie poza pkt 3. Pytanie czy w sterowniku jest coś, co może działać bądź nie w zależności od temperatury. I czy ta usterka w związku z tym jest powtarzalna :)

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: Pawcio78 » 30 lis 2016, 10:21

Usterka modułu ABS polega na tym że uszkodzeniu ulegają bardzo cienkie połączenia płytki modułu z obudową a konkretnie pinami centralki. U mnie awaria także pojawiała się po osiągnięciu przez silnik wyższej temperatury.
Czy próbowałeś połączyć się z centralką multiecuscanem? Jeśli tak i połączenie się nie powiodło to napewno uszkodzone są te cieniutkie druciki wewnątrz modułu ABS.
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

shapiro
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 21 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: shapiro » 30 lis 2016, 10:37

Podłączenie do kompa musiałem zostawić już mechanikowi - zrelacjonował mi tylko, że nie mógł się połączyć, gdy kontrolki były zapalone. Gdy się nie świeciły, to mu się udało, ale nie pokazały się żadne błędy, w tym czujników.

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: Pawcio78 » 30 lis 2016, 11:47

Czyli potwierdza się to co napisałem. Szukaj kolejnej centralki ABS. Przypomnę tylko że bardzo istotne jest to aby zgadzały się numery modułów bo ABS nie będzie prawidłowo pracował.
Dodam jeszcze że błedów żadnych nie będzie w MESie w przypadku uszkodzeń połączeń wewnętrznych bo zauważ że układ jak ma połączenia sprawne to działa prawidłowo.
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

shapiro
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 21 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: shapiro » 30 lis 2016, 11:52

Ok, to mam już listę TO DO. Centralkę zamówię po sprawdzeniu listy od mjerzy. Numery się zgadzały - sprawdzałem.

malpa9995
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2016, 13:00

Re: Lybra - ABS + ręczny + prędkościomierz

Post autor: malpa9995 » 20 gru 2016, 13:09

witam,mam podobny problem. Powiedzcie mi tylko czy cały nr modułu musi być taki sam? Bo wszędzie początek nr jest inny a końcówka się zgadza i nie wiem czy to ma większe znaczenie czy nie? nr mojej pompy to 970081 0 273 004 421 i za cholerę takiej samej nie mogę znalezć ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”