Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 09 wrz 2018, 20:17

Witam

Od pewnego momentu przy włączonym silniku, słychać świsty pod maską, a dokładniej wydobywa się ten dźwięk z okolic paska. Jest to dość głośne, stojąc za samochodem słychać to dość mocno, w środku też. Słychać to tylko w czasie postoju auta. Przy dodawaniu gazu, nie ma tego dźwięku lub może jest tylko jest zakłócony przez turbinę itd. Proszę o sugestie!

Pozdrawiam

jjash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1345
Rejestracja: 14 mar 2011, 15:26
Imię: Jan
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: jjash » 10 wrz 2018, 5:38

Najprawdopodobniej napinacz paska osprzetu. On daje takie objawy jak juz zaczyna sie bisurmanić. Posluchaj w jego okolicach.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Jash

THESIS 2.4 150KM - Obrazek
LYBRA 2.4 140KM - Obrazek

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: szwagier-lublin » 10 wrz 2018, 9:37

Może być także koło pasowe wału korbowego z tłumikiem drgań. Objaw świerszcza występuje, gdy dostaje ono bicia w związku ze starzeniem się gumy. Przerabiałem temat. Wymiana prosta, 5 śrub ampulowych, ale część dość kosztowna... warto, żeby ktoś precyzyjnie zlokalizował czy to napinacz czy koło.
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

lukasz-kw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 76
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:57
Imię: Łukasz
Lokalizacja: prawie STOLYCA

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: lukasz-kw » 12 wrz 2018, 14:12

Zdejmij pasek i pokręć kołami, na których porusza się pasek to zobaczysz co świszcze. A i z własnego doświadczenia u mnie był podobny objaw, odgłos jak mówił kolega szwagier-lublin podobny do świerszcza takie cykanie świszczenie ale tylko na wolnych obrotach. Obracanie kół nie wskazywało uszkodzenia, dopiero jak na sucho (bez paska) ciągnąłem w dół za napinacz to on wydawał ten dźwięk a samo koło napinacza było ciche. U Ciebie obstawiam właśnie napinacz.

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: szwagier-lublin » 13 wrz 2018, 16:29

Pewnie koledzy mają rację z tym napinaczem, gdyż u mnie ten świerszcz pojawiał się tylko na wolnych obrotach i tylko na zimnym. Po prostu jak silnik dostał temperatury to i guma w kole pasowym zmieniała właściwości i cichła.
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 16 wrz 2018, 20:39

Dziękuję za podpowiedzi! W tym tygodniu będę próbował zweryfikować problem, ale mam pytanie, czy jest gdzieś na forum schemat jak ten pasek jest założony, żeby później przy zakładaniu się nie pomylić. Mógłbym poszukać np w google, ale nie wiem czy np w 1.9 jest tak samo jak w 2.4.

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 16 wrz 2018, 20:41

Dodam, że te świsty u mnie pojawiają się dopiero jak silnik się nagrzeje. Jak odpale rano to nie ma nic, dopiero tak jak pochodzi z 5-10 min zaczynają się ciche świsty i później już dobrze słychać.

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 24 wrz 2018, 11:10

Okazało się, że koło pasowe z tłumikiem drgań ma luz i podczas pracy silnika zaczyna drżeć przy czym wydaje świerszczący dźwięk. Teraz pytanie, z jakiej firmy najlepiej kupić tą część, bo trochę ona kosztuje, a nie chciałbym kupować czegoś co mi padnie po krótkim czasie?

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: szwagier-lublin » 24 wrz 2018, 14:57

Czyli to samo co u mnie, ale trochę inne objawy. To ciekawe jak różne skutki mogą być przy awarii tej samej części. Ja zakupiłem IMPERGOM i od około 30 tys. km nic się nie dzieje. To niewielki przebieg, ale produkt jest niezłej jakości. Około 300zł chyba zapłaciłem... Ceny mogą być nawet 2 x wyższe niestety, np. Corteco robi dobre, ale drogie koła.
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 06 paź 2018, 11:39

szwagier-lublin pisze: 24 wrz 2018, 14:57 Czyli to samo co u mnie, ale trochę inne objawy. To ciekawe jak różne skutki mogą być przy awarii tej samej części. Ja zakupiłem IMPERGOM i od około 30 tys. km nic się nie dzieje. To niewielki przebieg, ale produkt jest niezłej jakości. Około 300zł chyba zapłaciłem... Ceny mogą być nawet 2 x wyższe niestety, np. Corteco robi dobre, ale drogie koła.
Na allegro za 329 zł z Corteco to chyba w miarę dobra cena, jak na tą cześć i jak piszesz - dobrą firmę :)

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 06 paź 2018, 11:47

Tylko teraz jak jest z wymianą tej części? Wystarczy samo koło wymienić i tyle? Czy trzeba przy tym też wymienić wszystkie rolki i pasek? I czy wymiana pokrywa się tak jak w tym opisie na przykładzie Alfy w 2.4 jtd http://www.forum.alfaholicy.org/zrob_to ... 4_jtd.html ?

szwagier-lublin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: szwagier-lublin » 07 paź 2018, 0:41

Jeśli za te pieniądze jest Corteco to na pewno warto! :) Wymiana dokładnie tak, jak w opisie, nadkole rzeczywiście lepiej zdjąć. Reszta analogicznie. U mnie jeszcze samo koło jest przykręcone na 5 śrub dużych typu TORX. Być może w innych bywały też inne śruby. Ta naprawa nie zmusza Cię do wymiany niczego więcej, nawet paska, ale już mając wszystko z osobna ruchome warto przekręcić każdą rolką i posłuchać czy np. nie szumi. Warto też zerknąć na pasek czy nie nosi znamion zużycia, spękań itd. To nie rozrząd, ale co trzeba to przy tej okazji bym wymieniał, choć oczywiście nie jest to konieczne do samego pozbycia się świerszczenia koła :)
Lancia Lybra 2,4JTD 150KM

Tomek Em
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 30 paź 2016, 20:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Łańcut (Rzeszów)

Re: Lybra 2.4 JTD - Świsty pod maską

Post autor: Tomek Em » 11 paź 2018, 14:41

Mam możliwość u mnie w mieście kupić Corteco za 370 albo Febi za 320. Dobre koła są z Febi? :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”