Montaż kamery cofania Lancia Phedra.

Awatar użytkownika
ktoś ŁDZ
Przedstawiciel Regionalny
Przedstawiciel Regionalny
Posty: 1657
Rejestracja: 14 lip 2011, 9:07
Imię: Robert
Lokalizacja: Łódź

Montaż kamery cofania Lancia Phedra.

Post autor: ktoś ŁDZ » 03 wrz 2019, 22:00

Cześć,

Poniżej opisowy tutorial jak zamontować kamerę cofania w Phedrze i podłączyc pod radio:

a) Radio RT4/5 (służę pomocą i poradą ponieważ robiłem to w swojej Phedzi wraz z bratem):

1) Kup kamerę cofania. (Ja kupiłem na Aliexpress montowaną w miejsce oświetlenia tablicy rejestracyjnej, podłączaną pod wyjście AV w schowku, na kabel - są też na wifi).

2) Wyjmij klosz lampki od oświetlenia tablicy rejesteacyjnej w którym chcesz mieć zamontowaną kamerkę.

3) Zdemontuj tapicerkę klapy bagażnika - wykręć wszystkie śruby (u mnie były to torx) łącznie z tymi od paska, który ciagniesz żeby zamknąć klapę.

4) Zdemontuj plastiki na drzwiach wokoło szyby. Są one jedynie na zatrzaski. Uważaj żeby nie porysować szybh, nie przedrzeć paska od ogrzewania tylnej szyby. Zdemontowałem u siebie te po prawej stronie i w górnym (od trzeciego światła stop) odpiąłem połowę zaczepów.

5) W bagażniku na słupku D jest "kratka" dająca dostęp do rozebrania plastików tego słupka i wyjęcia tylnej lampy. Wyjmujemy ją. Odkręcamy śruby mocujące mechanizm uchylania lufcików (dla bezpieczeństwa szybę podkleić taśmą). Ściągamy zewnętrzne mocowania plastiku/boczku słupka D na samej górze.

6) Demontujemy lampę tylną: od środka trzymają ją 2 śruby wyglądające jak "koziołek" do mieszania żurku, a z zewnątrz (patrząc na lampę) w górnej części nad siłownikiem klapy trzyma ją plastikowy, nakręcany motylek. Po wyjęciu lampy wyjmujemy żarówki wraz z cokołami.

6) Przykręcamy kamerę do zaślepki w otwór oświetlenia tablicy rejestracyjnej (wszystko jest w zestawie). Przewody od kamerki poprowadziłem tak jak idą oryginalne od oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Tyrtytki (opaski samozaciskowe) będą potrzebne i pomocne.

7) Z ledowych żarówek w zaślepce do której przymocowana została kamera wychodzą 2 kable. Zlutować każdy należy z pojedynczym pinem i wpiąć w kostkę od oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Żeby uniknąć zwarcia każdy przewód zabezpieczyć termokurczką. Natomiast aby uniknąć przypadkowego wypięćia całość proponuję zabezpieczyć taśmą izolacyjną. (Zasilanie do zarówki oświetlającej tablicę zostało właśnie doprowadzone).

8 ) Przewód wychodzacy z kamery z czinczem do wpięcia się w wyjscie AV i drugi który da zasilanie kamerce poprowadziłem tak jak oryginalna wiązka od oświetlenia i tylnej wycieraczki w mocowaniach na przewody. Łącznie z wyjściem z klapy bagażnika do auta przez "gumową harmonijkę". Przydatny będzie drucik miedziany w otulinie do przeciągnięcia przewodów.

9) Gdy już jesteśmy w bagażniku w słupku D, przewody zasilające kamerkę podłaczamy (lutujemy) do przewodów od światła wstecznego. U mnie kamerka zasilające miała czarny i czerwony, a żarówka światła wstecznego czarny i niebieski. Zlutowałem czarny do czarnego i czerwony do niebieskiego. Zabezpieczamy termokurczkami, żeby wilgoć nie wpływała negatywnie. Sprawdź czy wszystko działa, póki jest to na wierzchu. Podłącz kamerę pod wyjscie AV w schowku, wybierz w menu tryb Wideo i wbij wsteczny bieg. Sprawdź czy kamerka daje obraz i czy oświetlenie tablicy działa. Osobiście polecam sprawdzić to przed lutowaniem - potrzebna będzie osoba która potrzyma połączone przewody.

10) Teraz wedle uznania, trzeba puścić kabel do schowka. Przy trzecim rzędzie sedzień puściłem za tapicerką na boku. Nie rozbierałem jej. Przewód poszedł bokiem, pomocny okazał się otwór od głosnika. Do przeciągania kabla wykorzystaj wspomniany wcześniej drucik miedziany w otulinie. Dalej pusciłem go do otworu drzwi suwanych. Tutaj już najlepiej podłogą, pod czarnymi plastikami - są w nich jakby rynienki. (PODSUFITKA NIE PUSZCZAMY PRZEWODU GDYZ JEST TAM PO DLUGOŚCI PODUSZKA POWIETRZNA tzw. Kurtyna) Wyjąć uszczelki drzwi, odkręcic 4 śruby, podważyć czymś/uchylić i tam w jedną z tych "ryniennek" poprowadzić przewód aż do słupka B. W słupku B na dole uda się go przeciągnąć podważając tapicerkę od strony wejścia do tyłu, na dole. Wykorzystaj otwór na mocowanie pasa - tędy przy pomocy drucika przeciągniesz kabel. Następnie tak samo po słupku B do otworu drzwi pasażera z przodu. Tu także pod plastikami (zdejmij uszczelki i odkręć 3 śruby mocujace go) tymi "rynienkami" można wyjść przy uszczelce drzwi a konsoli lub jak ja obok akumulatora, następnie pod tapicerką na boczku konsoli gdzie pasażer ma prawą nogę (nie wiem jak to opisać), wejść do skrzynki bezpieczników i jej klamką wyjść do schowka i podłączyć pod wyjscie AV. PAMIETAĆ TRZEBA ŻE PRZEWÓD TEN NIE MOŻE BYĆ NIGDZIE PRZYCISNIĘTY!

11) To co rozebrane/rozkręcone złożyć z powrotem.

Kamera działa po wrzuceniu wstecznego biego i właczeniu w menu opcji Audio/Wideo. (nie musi to być ta kolejnosć, można najpierw włączyć źródło obrazu Audio/Wideo a potem wrzucic bueg wsteczny).

Fotek szczegółowych nie mam, nie było czasu na dokładną fotorelację. Co mam to zamieszczam, może coś ułatwi. Mam nadzieję że opis zrozumiale napisałem.

b) Radio RT3:

Polecam lekturę na forum Peugeot Klub. Nie będę się rozpisywał co i jak zrobić, gdyż tego nie robiłem i nie mam zielonego pojęcia. A mądrali nie zamierzam zgrywać.

W RT3 jest to łatwiej do ogarnięcia niż RT4/5 się okazuje. Moim zdaniem.

Szukając po necie natchnienia jak zrobić automatyczne przełączanie na kamerę cofania w RT4/5 (bez manualnego wybierania obrazu z źródła AV) natknąłem się na taki temat na forum Peugeota nt. kamerki cofania w RT3. Jest tam tutorial, więc "wystarczy" usiąść z nim, polutować w ekranie i działa z automatu tj. Po wrzuceniu biegu wstecznego włacza się samoczynnie obraz z kamery cifania. (W RT4/5 ponoć jakiś moduł dodatkowy jest potrzebny. Gdy wymyślimy z bratem rozwiazanie bez kupiwania tego modulu napiszę co i jak.)

Kamera cofania RT3 link tapatalk: https://r.tapatalk.com/shareLink?url=ht ... are_type=t
Ten sam link na strone internetową: https://peugeotklub.pl/showthread.php?t=14110

Pzd.ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Pozdro - Robert
Jest:
Lancia Phedra 2.2 JTD 170KM - TyAaaaa_TO_wóz_zzz
+ Lybra Intensa 2.4 JTD SW - Papamobile :)
Było:
AR 156 SW 2.4 JTD 10V + wirus Ramzesa - Czarnulka
Delta II 1.9td
Nr. tel. 607645504

Awatar użytkownika
ktoś ŁDZ
Przedstawiciel Regionalny
Przedstawiciel Regionalny
Posty: 1657
Rejestracja: 14 lip 2011, 9:07
Imię: Robert
Lokalizacja: Łódź

Re: Montaż kamery cofania Lancia Phedra.

Post autor: ktoś ŁDZ » 03 wrz 2019, 22:03

Pozdro - Robert
Jest:
Lancia Phedra 2.2 JTD 170KM - TyAaaaa_TO_wóz_zzz
+ Lybra Intensa 2.4 JTD SW - Papamobile :)
Było:
AR 156 SW 2.4 JTD 10V + wirus Ramzesa - Czarnulka
Delta II 1.9td
Nr. tel. 607645504

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”