Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Moderator: stabraf

malakas
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: malakas » 27 kwie 2010, 14:54

Witam,

Jestem nowy, choć podczytuję Was od dawna i chciałbym pierwszym postem podłączyć się do tego wątku. Skoro już koledze sie oberwało :-)
Tak naprawde to choruję na K coupe 2.0 T 20V, ale poniżej 5 tys. euro trudno coś sensownego znaleźć, a wiecej nie mam, natomiast kupic coś muszę. Zatem plan B.
Alfa 156 po lifcie wnętrza / Lybra - ale oba tylko kombi. Jako że nigdy nie jeżdziłem żadnym z nich mogę tylko stwierdzić, że z zewnątrz to zdecydowanie pasuje mi Alfa, wewnątrz zaś Lybra. Rozumiem że miejsca jest tyle samo - ta sama płyta. A może nie? Czy to są auta w ogóle porównywalne pod względem technologicznym, bo czasem rocznik może być ten sam, a dzielić je epoka? Skoro muszę chilowo zapomieć o kappie, to wystarczyłby mi spokojny, ale maksymalnie wygodny 1,9 diesel. Krótko mówiąc pytanie moje dotyczy komfortu jazdy i wyposażenia w tej samej mniej wiecej cenie obu aut.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: Nat » 27 kwie 2010, 15:07

Nie, AR 156 SW ma mniejszy bagażnik niż Lybra.
Auta się różnią technicznie (inny zawias, inne silniki benzynowe, niektóre silniki diesla tez nie występowały w Lybrze). Ale jednoczesnie są podobne. Przejedź się oboma i zdecyduj.
Miałem podobny dylemat, wybrałem Lancię (2,0 20V VIS, bez turbo) i nie żałuję.
A tak poza tym, to w ogóle Cię nie rozumiem. Chcesz auto szpanerskie i bardzo szybkie - K coupe 2,0turbo 20V.
Rezygnujesz z niej dla rodzinnych kanapowozów w kombi i to jeszcze z najsłabszym dieslem?
Zastanów się, kto będzie jeździł, jak i ile. Zastanów się nad swoimi potrzebami. I kupuj auto pod potrzeby, a nie marzenia, szczególnie jeśli to jedyne auto w domu.
To taka moja rada, oczywiście nie musisz się stosować ;)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

malakas
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: malakas » 27 kwie 2010, 15:20

Nie dziwię się, że nie rozumiesz, bo ja sam mam kłopoty:-) Ale poważnie. Kappa jest i wygodna i szybka, a typowo sportowe auto (np. inna Alfa) to nie dla mnie - za stary jestem :-( Sedany zaś (żaden z tych trzech: K, L, AR) mi się nie podobają wcale. A więc skoro nie może być dwa w jednym - niech będzie przynajmniej ładne, wygodne, jak najlepiej wyposażone i w miarę oszczędne. Po prostu w tym momencie są inne priorytety, jak się już nie może mieć co się lubi.
Cóż, trzeba się będzie wybrać gdzieś i przejechać oboma. Innej rady zdaje się nie ma.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: Nat » 27 kwie 2010, 16:01

K coupe ma mniej miejsca z tyłu niż k sedan, pamiętaj o tym!
No i 220 KM - to już jest rakieta na miarę "innych Alf" ;)
Wybierz ten egzemplarz, który będzie bardziej zadbany. ;)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
gfu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 164
Rejestracja: 06 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: gfu » 28 kwie 2010, 9:39

malakas pisze: Alfa 156 po lifcie wnętrza / Lybra - ale oba tylko kombi. Jako że nigdy nie jeżdziłem żadnym z nich mogę tylko stwierdzić, że z zewnątrz to zdecydowanie pasuje mi Alfa, wewnątrz zaś Lybra. Rozumiem że miejsca jest tyle samo - ta sama płyta. A może nie? Czy to są auta w ogóle porównywalne pod względem technologicznym, bo czasem rocznik może być ten sam, a dzielić je epoka?
Cóż rozumiem Twój dylemat, sam nie tak dawno się nad tym zastanawiałem. AR156SW pod wieloma względami to niemal przeciwny biegun w stosunku do Lybry SW. Już wyjaśniam dlaczego. W kombi Alfy jest ciaśniej niż w większości hatchback'ów o podobnych wymiarach, a bagażnik pomyślano chyba specjalnie na kije golfowe albo rakiety tenisowe :) W Lancii jest dokładnie odwrotnie - bagażnik jest pojemny i ma regularny kształt - jest w pełni użytkowy. Konkludując Alfa to kombi z nazwy i dla bajeru, Lybra w pełni funkcjonalne. Jeśli chodzi o przestrzeń w kabinie to też jest różnica - Alfa otacza kierowcę szczelnie, ale zapewnia bardzo dobrą, ergonomiczną pozycję. Lancia zapewnia kierowcy pewien oddech, przestrzeń wokół ale również mniej ergonomiczną pozycję za kierownicą niż Alfa.
W kwestii silników też jest znaczna różnica - nawet teoretycznie te same diesle mają różne temperamenty, różne są np. mapy ECU, różne zdarzają się też turbiny . Wśród silników benzynowych różnicę są jednak największe - Alfa stosuje Twin Sparki albo rewelacyjne V6, Lancia ma silniki z rodziny Fiat DOHC uzupełnione VIS'em w topowej wersji 2.0 20v - 5 cylindrowe. Największą zaletą AR156SW jest możliwość kupna w wersji z silnikiem V6. Osiągi takiej Alfy są już porównywalne z k 2.0 T 20v. To co łączy Lybrę i 156 to np. hamulce (chociaż tarcze są inne), układ kierowniczy, układ napędowy i niektóre elementy wyposażenia. Co ciekawe AR156 mimo zastosowania innego, bardziej złożonego zawieszenia nie przekonuje mnie pod względem zachowania na drodze. AR156 bez znaczącej ingerencji w ustawienia zawieszeń rozczarowuje - silnik zapewnia znacznie więcej niż daje radę zawieszenie. Lybra nawet bez zmian w stosunku do wyposażenia seryjnego w tym względzie wypada korzystniej.
G.Furtak
Ducati ST-2 /Lancia Lybra SW 2.4 JTD /Saab 90016v
Lancia. Il Granturismo.

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: brygadzista1 » 28 kwie 2010, 14:56

Nat pisze:Witaj w klubie ;)
W związku z brakiem następcy Lybry w kombi też czaję się na AR 159 SW Q4 2,4 jtdm : ok2 :
Tylko niech stanieje trochę.
Cena jest uzalezniona od tego ze sa to mlodsze roczniki ale i tak juz mozna kupic cos sensownego za dobra kase wiec za 3 lata bedziemy juz mieli w czym wybierac Nat :D Ja mam troche inne zboczenie niz Ty i raczej choruje na sedana z 150konnym 1.9JTD. Ale przez ten czas moze tez sie przekonam do tego jednego cylindra wiecej :D
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: Heathen » 28 kwie 2010, 15:14

brygadzista1 pisze:
Nat pisze:Witaj w klubie ;)
W związku z brakiem następcy Lybry w kombi też czaję się na AR 159 SW Q4 2,4 jtdm : ok2 :
Tylko niech stanieje trochę.
Cena jest uzalezniona od tego ze sa to mlodsze roczniki ale i tak juz mozna kupic cos sensownego za dobra kase wiec za 3 lata bedziemy juz mieli w czym wybierac Nat :D Ja mam troche inne zboczenie niz Ty i raczej choruje na sedana z 150konnym 1.9JTD. Ale przez ten czas moze tez sie przekonam do tego jednego cylindra wiecej :D
Słyszałeś kiedyś 5 cylindrów:)?
Ja mniej niz 5 nie kupie na pewno ( celować będę w V6:) niam:)
QV...soon:)

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: brygadzista1 » 28 kwie 2010, 15:33

Oj Heathen kusisz widze :D tylko wiesz dzisiaj auto mozna kupic tanio z tym ze trzeba pamietac jeszcze o kosztach utrzymania. Co z tego ze kupie sobie Alfe z motorem 2.5 V6 skoro duzo jezdze i licze na oszczednosci... Gdybym jezdzil 100km tygodniowo to zaraz bralbym jakas 200konna benzynowke. Co do Diesli V6 to praktycznie brak typow. V6 TDI VW to trup na kolach. Mysle i mysle wiec przekonujcie mnie do przekroczenia bariery 2litrow :D 2.4JTD na pewno wezme pod uwage ale 3.0d BMW tez nie pogardze :D poki co moja Lybra zupelnie mi wystarcza :D
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
pepe
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 58
Rejestracja: 02 maja 2009, 1:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: pepe » 28 kwie 2010, 16:05

Nat pisze: Witaj w klubie ;)
W związku z brakiem następcy Lybry w kombi też czaję się na AR 159 SW Q4 2,4 jtdm : ok2 :
Tylko niech stanieje trochę.
Dołączam do grona oczekujących : yesyes : Koniecznie czarna z jasnym skórzanym środkiem.

Jeśli chodzi o dylemat Lybra vs. Alfa 156 to też przed nim stałem. Lybra wydała mi się lepszym wyborem ponieważ nie dość, że można nią pocisnąć (przynajmniej spełnia moje oczekiwania) to w dodatku jest bardziej elegancka. Po co rezygnować z czegoś skoro można mieć jedno i drugie. Przynajmniej tak wyglądał mój punkt widzenia (już!!) rok temu.
Lancia Lybra 2,4 JTD '01

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: Heathen » 28 kwie 2010, 16:25

brygadzista1 pisze:Oj Heathen kusisz widze :D tylko wiesz dzisiaj auto mozna kupic tanio z tym ze trzeba pamietac jeszcze o kosztach utrzymania. Co z tego ze kupie sobie Alfe z motorem 2.5 V6 skoro duzo jezdze i licze na oszczednosci... Gdybym jezdzil 100km tygodniowo to zaraz bralbym jakas 200konna benzynowke. Co do Diesli V6 to praktycznie brak typow. V6 TDI VW to trup na kolach. Mysle i mysle wiec przekonujcie mnie do przekroczenia bariery 2litrow :D 2.4JTD na pewno wezme pod uwage ale 3.0d BMW tez nie pogardze :D poki co moja Lybra zupelnie mi wystarcza :D
Ja na $ też nie spie, w przypadku 2,5 V6 dopuszczam LPG:) tylko i wyłącznie:)
QV...soon:)

KGB
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1456
Rejestracja: 17 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Ełk/wawa

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: KGB » 28 kwie 2010, 17:41

V6 wcale nie jest takie drogie w utrzymaniu jak sie uwzgledni koniecznosc wymiany panewek w R4 i R5 :]
w 156 to raczej wyboru zbutniego nie ma ,bez V6 nie ma co podchodzic ,
nie ma tez co sie dziwic ,ze zawias nie wytrzymuje takich osiagow ,w koncu to przedni naped ,
ale V6 warto miec po to ,zeby nie miec problemow takich jak w pozostalych silnikach :D ,
osobiscie wolalbym alfa 156 niz lybre ,bo alfa jest lybra brzydka

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: brygadzista1 » 28 kwie 2010, 18:48

KGB pisze:V6 wcale nie jest takie drogie w utrzymaniu jak sie uwzgledni koniecznosc wymiany panewek w R4 i R5 :]
w 156 to raczej wyboru zbutniego nie ma ,bez V6 nie ma co podchodzic ,
nie ma tez co sie dziwic ,ze zawias nie wytrzymuje takich osiagow ,w koncu to przedni naped ,
ale V6 warto miec po to ,zeby nie miec problemow takich jak w pozostalych silnikach :D ,
osobiscie wolalbym alfa 156 niz lybre ,bo alfa jest lybra brzydka
Autor tematu pisal ze bierze pod uwage 1.9JTD wiec o jakich panewkach mowa :?: :?: :?: I co znaczy osobiscie wolalbym alfa 156 niz lybre ,bo alfa jest lybra brzydka :?:
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: Nat » 29 kwie 2010, 10:43

Ogólnie w pełni zgadzam się z Tobą, gfu, ale...
gfu pisze: W kombi Alfy jest ciaśniej niż w większości hatchback'ów o podobnych wymiarach, a bagażnik pomyślano chyba specjalnie na kije golfowe albo rakiety tenisowe :) W Lancii jest dokładnie odwrotnie - bagażnik jest pojemny i ma regularny kształt - jest w pełni użytkowy.
Powyższe to oczywiście pewna przesada, ale warto dodać, że w kwestii wielkosci bagazników większy bagaznik od Lybry (i oczywiscie od 156), ma Stilo kombi. No i Dedra SW, ale rozumiem, ze to nie ta generacja aut.
gfu pisze:Konkludując Alfa to kombi z nazwy i dla bajeru, Lybra w pełni funkcjonalne.
Rzecz do sprawdzenia, ale gdzieś kiedyś wyczytałem, że bagażnik 156 SW jest mniejszy niż w sedanie.
gfu pisze: To co łączy Lybrę i 156 to np. hamulce (chociaż tarcze są inne),
Warto dodać - znakomite hamulce. Lybra hamuje pięknie.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

KGB
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1456
Rejestracja: 17 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Ełk/wawa

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: KGB » 29 kwie 2010, 17:35

brygadzista1 pisze: Autor tematu pisal ze bierze pod uwage 1.9JTD wiec o jakich panewkach mowa :?: :?: :?: I co znaczy osobiscie wolalbym alfa 156 niz lybre ,bo alfa jest lybra brzydka :?:
bierze pod uwage 1.9jtd ,a dyskusja na V6 zeszla :] ,
wycielo mi kawalek zdania ,mialo byc : alfa jest ladna, a lybra brzydka

Awatar użytkownika
gfu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 164
Rejestracja: 06 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Lublin i okolice

Re: Lancia Lybra vs Alfa Romeo 156

Post autor: gfu » 30 kwie 2010, 7:49

KGB pisze: wycielo mi kawalek zdania ,mialo byc : alfa jest ladna, a lybra brzydka
Nie to ładne co jest ładne, tylko to co się komu podoba... nie da się o tym dyskutować.
Nat pisze:Ogólnie w pełni zgadzam się z Tobą, gfu, ale...
gfu pisze: W kombi Alfy jest ciaśniej niż w większości hatchback'ów o podobnych wymiarach, a bagażnik pomyślano chyba specjalnie na kije golfowe albo rakiety tenisowe :) W Lancii jest dokładnie odwrotnie - bagażnik jest pojemny i ma regularny kształt - jest w pełni użytkowy.
Powyższe to oczywiście pewna przesada, ale warto dodać, że w kwestii wielkosci bagazników większy bagaznik od Lybry (i oczywiscie od 156), ma Stilo kombi. No i Dedra SW, ale rozumiem, ze to nie ta generacja aut.
Nie taka znowu przesada, AR156 jest przecież obiektywnie mało przestronna jak na swoje wymiary zewnętrzne - taka koncepcja stylistyczna i zagospodarowania wnętrza. AR156SW może się bardzo podobać, ale ze względu na linię dachu i rozwiązanie klapy bagażnika nie poraża przestronnością. Wiem o tym, bo rok temu sam rozpatrywałem zakup LybraSW vs 156SW. Przykładowe hatchback'i o podobnych wymiarach zewnętrznych to np. Citroen Xantia, Ford Mondeo, Renault Laguna. O Citroenie C5 nawet nie wspominam bo jest chyba najprzestronniejszy w klasie. Równoważny do AR156SW pod względem przestronności wnętrza jest np. Citroen Xsara hatchback - a to przecież auto klasę niżej.
gfu pisze:Konkludując Alfa to kombi z nazwy i dla bajeru, Lybra w pełni funkcjonalne.
Nat pisze:Rzecz do sprawdzenia, ale gdzieś kiedyś wyczytałem, że bagażnik 156 SW jest mniejszy niż w sedanie.
Niewykluczone, bo jest jakiś taki płaski strasznie - kolega zanim podjął decyzje o nie kupieniu AR156SW próbował w nim upchnąć wózek dla dziecka :(
G.Furtak
Ducati ST-2 /Lancia Lybra SW 2.4 JTD /Saab 90016v
Lancia. Il Granturismo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lybra/Lybra SW”