Lybra - Stukanie podczas jazdy

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Doodik » 26 mar 2009, 14:40

Witam,
Spawa dotyczy Lybry 1.9 JTD 105 koni.
Dzisiaj zrobiłem trase ok 200 km i pod koniec prawie ze pod domem zaczęło mi coś stukać (gdzieś w okolicach prawego koła, moge się mylić to tylko takie odczucie). Dźwięk podobny jest do tego jakby coś stukało o podwozie, zarówno na biegu jak i na luzie, bez względu czy sprzęgło wciśnięte czy nie.

Obejrzałem spód auta, wydech ok, opony czyste nic się nie nawinęlo na półosie, na pierwszsy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo. Byłem się teraz przejechac i stuki ustały po czym po ok 15 minutach znów się pojawiły ale bardziej delikatne.

Kos ma jakieś sugestie ??
Łożyska, przeguby, coś ze skrzynią ?? Czekam na wszelkie podejrzenia.

Awatar użytkownika
adamc
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 449
Rejestracja: 22 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: warszawa/okolice ciechanowa

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: adamc » 26 mar 2009, 14:48

podnośnik i do góry ten kłopot...
a wtedy do oceny stan zawieszenia, może to wahacz?

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Doodik » 26 mar 2009, 15:47

Teraz przejechałem 10 km i cisza ani oznaki dziwnego dźwięku.

Będe musiał faktycznie całe autko podnieśc i badać, najlepiej w momencie jak będzie hałasowało.

Dodam, że w trakcie wydawania tych dźwięków nie zauważylem żadnych objawów typu szarpanie, drżenie kierownicy, spadek mocy; sprzegło tez pracuje normalnie.

skromny555
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 163
Rejestracja: 06 lip 2008, 0:00
Imię: Wacek
Lokalizacja: Ostrów k Debicy

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: skromny555 » 26 mar 2009, 20:35

Kolego ,jak podniesiesz auto,bo nieie ma innej rady ,sprawdz stan łacznikow stabilizatora,sprawdz sam stabilizator (wetknij tam jakas breszke i sprawdz czy nie ma luzow).Zobacz co z wachaczami i zwrotnice.Posprawdzaj wszystkie gumy na przegubach jesli sa pekniete no to przegub do wyniany.Powodzenia.

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Doodik » 26 mar 2009, 21:57

zapomniałem o dość istotnym spostrzeżeniu, tzn dźwięk obijania z pewnością wynika z ruchu obrotowego któregoś elementu. Najpier myślałem że wbiłem coś w oponę i wali mi o nadkole.

Dziękuje za podpowiedzi, zabieram sie w takim razie za ocenę stanu zawieszenia.

A co sadzicie o jakeijś usterce mechanicznej skrzyni, jest to mozliwe przy takich objawach ??

skromny555
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 163
Rejestracja: 06 lip 2008, 0:00
Imię: Wacek
Lokalizacja: Ostrów k Debicy

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: skromny555 » 27 mar 2009, 11:30

Co by tu jeszcze Ci podpowiedziec ,w takim razie.Jesli stwierdzasz ze to cos z obrotami zwiazane to postaraj sie zlokalizowac ,mniej wiecej gdzie to slychac .Jesli bedzie to z prawej ,albo z lewej strony ,usterka moze byc gdzies przy kolach.Moze to byc półos,a to sprawdzisz najlepiej na skrzyzowaniu,jak kola sa wychylone,wtedy czeszczy w przegubie.Wgre moga wchodzic lozyska w kolach.Skrzynie raczej bym wykluczyl,ale?Daj znac co i jak dla potomnych.

Awatar użytkownika
adamc
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 449
Rejestracja: 22 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: warszawa/okolice ciechanowa

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: adamc » 27 mar 2009, 13:19

dla poprawy nastroju mały OT..
otóż, ;) stukanie ;) podczas jazdy jest niebezpieczne,
lepiej się gdzieś zatrzymać w ustronnym miejscu... :lol:

jenks
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 386
Rejestracja: 20 gru 2007, 0:00
Imię: Artur
Lokalizacja: dominowo

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: jenks » 27 mar 2009, 13:26

witam u mnie stukala poduszka amora

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Doodik » 29 mar 2009, 20:02

Więc sprawa wygląda tak.
Robiłem akurat teraz przegląd autka. Wszystkie elementy są ok, ściągnąłem też plastikowa osłonę silnika, posprawdzałem wszystkie gumy łyżką do kół ( wszystko ok) .

Tyle ze od ostatniego momentu brak dziwnego dźwięku. Mam nadzieje to to było cos przypadkowego i niegroźnego dla mnie i autka. Jeśli tylko pojawia się jakieś dalsze objawy poinformuje o postępach.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: mikaeltdi » 29 mar 2009, 20:10

Może złapałeś kamyk między lamelki opony i pukało aż nie wyrzuciło na zewnątrz ...skoro teraz już nie puka :roll: .....
pozdro
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
bylo Renault Espace 1,9DCI 2004r.
bylo Renault Laguna 2 1,9DCI 2002r.
jest Lancia k 2.0 155KM 1996
jest Renault Laguna 3 2.0DCI 2008r. 180KM 400Nm

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Doodik » 31 mar 2009, 23:10

No więc dzisiaj jechały ze mna trzy osoby i znów dźwięk tłuczenie sie pojaiwło, stąd moje podejrzenie, ze może zależy to od obciążenia. Dodatkowo wyraźnie zauważyłem że dźwięk występuje gdy auto jest na biegu i dodaje sie gazu czyli wtedy jak sie to mowi jak ciągnie na danym biegu ( stukanie występuje na każdym biegu).

Jutro po raz kolejny sprawdzam wszystkie elementy zawieszenia.

A czy sądzicie że łożysko mogłoby byc powodem takiego synchronicznego tłuczenia ( im szybciej sie jedzie tym częściej tłucze)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Krzysiek_79
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 154
Rejestracja: 17 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Tychy

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Krzysiek_79 » 31 mar 2009, 23:17

Doodik pisze:Witam,
Spawa dotyczy Lybry 1.9 JTD 105 koni.
Dzisiaj zrobiłem trase ok 200 km i pod koniec prawie ze pod domem zaczęło mi coś stukać (gdzieś w okolicach prawego koła, moge się mylić to tylko takie odczucie). Dźwięk podobny jest do tego jakby coś stukało o podwozie, zarówno na biegu jak i na luzie, bez względu czy sprzęgło wciśnięte czy nie.

Obejrzałem spód auta, wydech ok, opony czyste nic się nie nawinęlo na półosie, na pierwszsy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo. Byłem się teraz przejechac i stuki ustały po czym po ok 15 minutach znów się pojawiły ale bardziej delikatne.

Kos ma jakieś sugestie ??
Łożyska, przeguby, coś ze skrzynią ?? Czekam na wszelkie podejrzenia.
podziele się stukaniem :roll: u mnie również stuka i jest to prawy wahacz, koszt nowego ok 300zł wymiana całości niesety konieczna wraz ze sworzeniem (osobnych części nie robią) , nie mam pojęcia ile za wymiane - ten koszt przedemną. A po prawej mam jeszcze jedną stukaczkę pt tuleja 8-O , trzeba zrobic bo wiosna już i w trase śmigac trzeba :lol:

ps - hehe bardziej się tłucze na drodze z dziurami, na innych nie myśli nawet o tym :lol: - a jeżdzę póki co bez naprawy bo muszę ;)
może będzie.....Thesis, ale upragnione Volovo C30 :)
jest.....2007 Lyberka 2.4 jtd :D Czarna Błyskawica
była....2006 Vectra Złota Strzała :)

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: Doodik » 31 mar 2009, 23:26

Tylko zastanawia mnie jedno,że to nie jest dźwięk np wybitej gumy, że hałasuje na nierównościach.

Gdybym sam miał wytworzyć taki dźwięk to okręciłbym czymś półoś tak żeby przy każdym obrocie o coś "waliło" i takich usterek i anomali poszukuje u siebie

Awatar użytkownika
adamc
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 449
Rejestracja: 22 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: warszawa/okolice ciechanowa

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: adamc » 31 mar 2009, 23:26

Krzysiek_79 pisze:
Doodik pisze:Witam,
Spawa dotyczy Lybry 1.9 JTD 105 koni.
Dzisiaj zrobiłem trase ok 200 km i pod koniec prawie ze pod domem zaczęło mi coś stukać (gdzieś w okolicach prawego koła, moge się mylić to tylko takie odczucie). Dźwięk podobny jest do tego jakby coś stukało o podwozie, zarówno na biegu jak i na luzie, bez względu czy sprzęgło wciśnięte czy nie.

Obejrzałem spód auta, wydech ok, opony czyste nic się nie nawinęlo na półosie, na pierwszsy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo. Byłem się teraz przejechac i stuki ustały po czym po ok 15 minutach znów się pojawiły ale bardziej delikatne.

Kos ma jakieś sugestie ??
Łożyska, przeguby, coś ze skrzynią ?? Czekam na wszelkie podejrzenia.
podziele się stukaniem :roll: u mnie również stuka i jest to prawy wahacz, koszt nowego ok 300zł wymiana całości niesety konieczna wraz ze sworzeniem (osobnych części nie robią) , nie mam pojęcia ile za wymiane - ten koszt przedemną. A po prawej mam jeszcze jedną stukaczkę pt tuleja 8-O , trzeba zrobic bo wiosna już i w trase śmigac trzeba :lol:

ps - hehe bardziej się tłucze na drodze z dziurami, na innych nie myśli nawet o tym :lol: - a jeżdzę póki co bez naprawy bo muszę ;)
robiłem ostatnio... 240 zł z wymianą..

Awatar użytkownika
miszaa
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 31 mar 2009, 7:52
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Odp: Lybra - Stukanie podczas jazdy

Post autor: miszaa » 01 kwie 2009, 10:14

Też mam to męczące stukanie. Trzeba zrobić. Facet na przeglądzie powiedział że wystarczy tylko lewą strone zrobić.
Ahaa... zrobie lewą a za tys. km dowaj na drugą, zresztą stuka juz po obu stronach. Jeżdże na tym bo musze nie mam na razie czasu na naprawe ani kasiory niestety, dodatkowo przez kur euro części cały czas drożeją. No cóż dobrze że to juz wiosna jest sie czym pocieszyć :lol:
LANCIA Lybra 1.9JTD 105KM 2000 rok.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”