Lybra - słabe zawieszenie

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Lybra - słabe zawieszenie

Post autor: redy19 » 14 sie 2009, 17:02

Witam mam pytanie co to zawieszenia czy w waszych lyberkach tez jest takie wadliwe bo u mnie to co chwila cos sie dzieje a u was jak to wyglada ?
Ostatnio zmieniony 05 lip 2012, 22:40 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Zmiana tytułu wg zasad w tym dziale

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1413
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: kaeres » 14 sie 2009, 19:27

Opowiedz coś więcej.
Co wymieniasz i w jakim czasie ?
Może po prostu przyszła pora na nie i wysiadają Tobie po kolei elementy, które się już powinno wymienić.

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: redy19 » 14 sie 2009, 22:42

w tamtym roku wahacze wymienialem z przodu dzis patrze juz sworzeń luzny dobrze ze na gwarancji jeszcze sa nastepne drążki stabilizatora do wymiany strasznie hałasują jak sie jedzie po dziurach skrzypią wala jak by sie auto rozpadalo nastepna sprawa końcówka drążka kierownicy tez luz ma mo i na koniec jeszcze dodam ze łożysko w tylnim kole mi zaczeło wyć a wiec sie rozpada i jak najpredzej do wymiany ahh a jak to u was wyglada ?

Awatar użytkownika
MICHU
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2204
Rejestracja: 09 sie 2008, 0:00
Lokalizacja: Krosno

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: MICHU » 15 sie 2009, 0:31

moim zdaniem Lybra ma słabe zawieszenie tzn. bardzo delikatne jak na nasze polskie drogi. Wszystko w tym aucie doceniam oprócz zawiechy, owszem jest ona komfortowa ale słabo wytrzymuje te dziury...

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Sebastian » 15 sie 2009, 8:50

Jak mi w LT podczas kupna auta zainstalowano jakieś tanie wahacze, to nie wytrzymały one nawet 20 kkm. Teraz mam zainstalowane TRW i .... pożyjemy zobaczymy - podobno ma być znacznie lepiej.
U mnie upierdliwą dolegliwością są łączniki stabilizatorów - po tych naszych dziurach nie wytrzymują zbyt długo i zaczynają hałasować jakby auto się miało rozpaść.
Jednak patrząc na to całościowo to i tak Lybra jest ok - zawieszenie nie jest skomplikowane i przynajmniej naprawa nie pochłania jakichś kosmicznych pieniędzy.
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Doodik » 15 sie 2009, 10:31

Aktualnie zbieram fundusze na wymiane przedniej zawiechy, w kwietniu wyszedłna przegladzie prawy sworzeń, a chce zrobić wszystko hurtem dwa wahacze , dwa łaczniki stabilizatorów , gumy stabilizatora i końcówki drążków. Mam nadzieje ze jak raz się wykosztuję i zrobię od razu wszystko to trochę się pociesze. Mam zamiar kupować częsci trw. Z ego co się rozpytywałem to wahacz ok. 300 zł łacznik stabilizatora ok.30 zł gumy ok.20 zł i końcówki ok 70 . Czy te ceny są godne uwagi ??

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: aro » 15 sie 2009, 10:40

Kolego redy19 z czego miałeś te wachacze?

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: redy19 » 15 sie 2009, 12:04

Wahacze były tzn. są oryginalne fiata, a z czego to nie wiem. Wyglądają na metalowe he . Kolego Doodik ja to samo robiłem rok temu, pierwsze padły gumy, potem łączniki teraz widzę, że sworzeń w wahaczu jest luźny i końcówka drążka. Gratisowo się łożysko jeszcze doczepiło...
Ostatnio zmieniony 08 lip 2012, 11:34 przez topcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ortografia

Doodik
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 26 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Doodik » 15 sie 2009, 12:13

Łaczniki stabilizatora to by mozna jeszcze przymknąć oko bo cena niziutka i wymiana prosta, ale żeby wahacze wytrzymały tylko 20 kkm to coś znimi chyba nie tak było. W autosklepie sprzedają wahacze firmy VEMA ( nie znam osobiście tej firmy ) Czy to to miałeś założone ?

dudekken

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: dudekken » 15 sie 2009, 12:47

Niestety przód Lybry a w szczególności wersji z motorem 2.4 jest znacznie bardziej podatny na zużycie, głowną przyczyną są wyeksploatowane amortyzatory które ze względu na znaczne zużycie pozwalają na znacznie większy skok niż zwykle co przekłada się na szybsze zużycie reszty elementów i gorsze prowadzenie auta (takie miękkie gumowe wręcz).
Gdy wymieniałem sprężyny przedniego zawieszenia na nowe i obejrzałem sobie amorki to byłem nieco zaskoczony ich stanem (tłok można wcisnąć/wyciągnąć ręką), aczkolwiek auto ma 9 lat więc códów ni ma. Po wymianie sprężyn udałem się na badanie amorków i jakież było moje zdziwienie jak ujrzałem 70%/70% ;)
Tak więc naprawy zawiechy zacznijcie od wymiany amorków na nowe, potem reszta a z pewnością trwałość znacznie się wydłuży, o poprawie sterowalności nie wspomnę.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Dudi » 15 sie 2009, 20:00

Sebastian pisze:Jak mi w LT podczas kupna auta zainstalowano jakieś tanie wahacze, to nie wytrzymały one nawet 20 kkm. Teraz mam zainstalowane TRW i .... pożyjemy zobaczymy - podobno ma być znacznie lepiej.
Ja na wahaczach TRW zrobiłem już prawie 80tys. km i narazie jest dobrze. Poza tym właśnie tyle km temu wymieniłem w przodzie pozostałe elementy (sprężyny, końcówki drążków, łączniki stabilizatora i gumy stabilizatora) i jak narazie nic się nie dzieje.
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Sebastian » 16 sie 2009, 8:55

Doodik pisze:W autosklepie sprzedają wahacze firmy VEMA ( nie znam osobiście tej firmy ) Czy to to miałeś założone ?
Znając życie to pewnie tak - nie wiem na jakie mi wymieniono podczas przeglądu 'przedsprzedażowego' auta, ale podejrzewam, że na najtańsze. I naprawdę wytrzymały niecałe 20 kkm. Teraz mam TRW (wahacze i łączniki) i jak na razie spokój - tyle, że teraz mało autem jeżdżę więc przebiegu wielkiego nie zrobiłem.
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Codee

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Codee » 16 sie 2009, 18:14

dorzucając swoje parę groszy to...

.... u mnie już drugi raz w tym roku wymieniałem łącznik stabilizatora lewy przód, raz po zimie zaczęło coś stukać, a drugim razem jak wracałem z IKEA z kuchnią i zaliczyłem wnękę w drodze, no ale cóż jak ktoś już wspomniał na nasze drogi to tylko terenówka albo jeździć powolutku i mieć czujnik "nagłych ubytków terenu"

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1413
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: kaeres » 16 sie 2009, 19:52

Kolego redy19 - podejrzewam, że te "oryginalne" włoskie to będą włoskie ale z tych podrób.
Choćby końcówka drążka kierowniczego którą ostatnio wymieniałem.
W sklepie obok TRW, Mooga i Lemfordera to oryginał włoski był o połowę tańszy. I oczywiście nie był żadnym oryginałem.
A reszta zawieszenia ?
Po prostu przyszedł na nią czas.

Awatar użytkownika
Toper
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 613
Rejestracja: 19 mar 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Lybra - Słabe zawieszenie

Post autor: Toper » 16 sie 2009, 23:12

kaeres pisze:Kolego redy19 - podejrzewam, że te "oryginalne" włoskie to będą włoskie ale z tych podrób.
Choćby końcówka drążka kierowniczego którą ostatnio wymieniałem.
W sklepie obok TRW, Mooga i Lemfordera to oryginał włoski był o połowę tańszy. I oczywiście nie był żadnym oryginałem.
A reszta zawieszenia ?
Po prostu przyszedł na nią czas.
ja po kupnie w LT mojej Lybry przejechałem jakieś 60.000km i zrobiłem po tym przebiegu po prostu całe zawieszenie (łączniki, gumy stabilizatora, wahacze), ale teraz będę musiał chyba wymienić amortyzatory, bo coś nie tak jest.
Co do łożyska z tyłu to też mi padło ;-) dziwny zbieg okoliczności, ale cena za to nieduża, 150zł +50zł wymiana.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”