Dedra - podnoszenie szyb

Awatar użytkownika
Artur G.
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2222
Rejestracja: 22 sty 2006, 0:00
Imię: Artur
Lokalizacja: Lubartów k/Lublina
Kontakt:

Dedra - podnoszenie szyb

Post autor: Artur G. » 18 maja 2010, 23:41

Witam, kilka dni temu chciałem opuścić szybę w drzwiach kierowcy, ale ... szyba nawet nie drgnie. Słychać przy klikaniu przełącznikiem jak odzywa się przekaźnik. Czyżby silnik w drzwiach? Nie znam się na elektryce, od czego zacząć?
I przy okazji, żona dzwoni, że kontrolka poziomu płynu w chłodnicy miga, (Dedra) a że była blisko domu to pozwoliłem dojechać do domu bez uszczerbku dla silnika. Uzupełniam płyn i zerknąłem na metryczkę wymiany oleju a tam - marzec 2009r. Przegiąłem o miesiąc, ale że przejechane tylko ok 6 kkm (sic!) przez rok to nie było paniki. Olej kupiony i jutro wymieniam. Normalnie, kompletnie zapomniałem, że to już rok ... tak ten czas leci.
pozdrawiam, Artur
Kappa była przez 56 m i 14 dni.
Dedra była przez 28 m i 13 dni
Alfa 156 1.8 TS była - 26 m i 5 dni
Jaguar X-type 3.0 V6 awd był 40 miesięcy
Lancia Lybra sedan 1.6 była ponad 4 lata
była:
Delta III 1.4 150 KM przez 9 lat

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - podnoszenie szyb

Post autor: dr_scott » 15 cze 2010, 11:25

Spróbuj podpiąć na krótko siłownik szyby i zobacz czy pojedzie. Sterownik odcina zasilanie do siłownika jeśli ten jest zacięty lub natrafi na jakiś opór. Także dlatego trzeba podpiąć na krótko, żeby ominąć sterownik (oczywiście tylko na chwilę żeby ewentualnie czegoś nie spalić). Jeśli dalej nie będzie działać to trzeba rozbebeszyć drzwi i zobaczyć co jest grane, pomierzyć wszystko i sprawdzić czy szyba nie jest zacięta mechanicznie.


Olej wymień jak przejedziesz 10kkm.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Awatar użytkownika
makek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 698
Rejestracja: 24 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Dedra - podnoszenie szyb

Post autor: makek » 17 cze 2010, 21:58

Obrazek
Obrazek

Na fotce widać termik w napędzie mechanizmu opuszczania/podnoszenia szyb. Jest to drugie zabezpieczenie i często powoduje problemy ze sterowaniem. Siłowniki pewnie były różne, te są z Dedry '96.

Awatar użytkownika
dr_scott
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 31 mar 2008, 0:00
Imię: Scott
Lokalizacja: Radzionków

Re: Dedra - podnoszenie szyb

Post autor: dr_scott » 18 cze 2010, 9:02

Mam pytanie odnośnie automatycznego opuszczania i podnoszenia szyb.
U mnie jest tak: lewa szyba jeździ w górę i w dół w automacie, natomiast prawa szyba w automacie jedzie tylko w dół. Czy jest to normalne? Czy może też powinna jechać w górę w automacie?

A co do zacinających się podnośników... polecam wymienić mechanizm na taki z aukcji:
https://ssl.allegro.pl/item1055173070_l ... _lewy.html
Obrazek
Trzeba trochę przerobić blachę w drzwiach, ale mechanizm działa wyśmienicie! Szybko i bez żadnych zacięć. Jest to całkiem nowa konstrukcja spotykana w nowych autach. Producent Magneti-Marelli. Niestety nie udało mi się takiego mechanizmu załatwić na prawą stronę.

Można też wymienić podnośnik na ten z Tipo/Tempra/Alfa jakaś tam. Działa świetnie, bo ma przekładnię i bierze mniej prądu więc się nie zacina. Wymaga drobnej modyfikacji blachy drzwi, kabli i cięgna otwierania drzwi.
Alfa Romeo 159 SW ti 2.0jtdm '09
Lancia Ypsilon 1.4 16V '06

Lancia Lybra SW 1.9JTD LX '01
Lancia Dedra SW 1.9TDS LS '97
Opel Corsa 1.2i JOY '93
Fiat 125p '87 + Fiat Argenta 2.0i '82 --> FIAT 125 2000 iniezione eletronica
* * * OBERSCHLESIEN... mein Vaterland * * *

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - podnoszenie szyb

Post autor: bassman » 07 lip 2010, 21:31

Jeśli chodzi o działanie automatyki działania szyb w dedrze to taka właśnie jest, ja to tłumaczę logiką włoską, a nie polska.
Jeśli chodzi o zacinające się szyby to trzeba pomóc opuścić się im rękami i porządnie wyczyścić prowadnice i uszczelki przy pomocy płynu do naczyń, następnie dobrze nasmarować olejem sylikonowym (nigdy nie smarować ropopochodnymi, jak WD40, smar, wazelina, olej silnikowy, itp).
Jeśli chodzi o mechanizm, to oryginalny działa szybko i bez problemów jeśli szyba ma gdzie jeździć. Na innym mechanizmie występują inne odległości i siły co powoduje wypaczaniem się uszczelek, skrzypieniem drzwi i innymi dolegliwościami odsuniętymi nieznacznie w czasie.
Układ zabezpieczający, który odcina napięcie przy zbyt dużym oporze szyby jest obliczony na daną wartość wzrostu prądu, gdy między domykającą się szybą a ramką są ludzkie palce (jak nie wierzycie to sprawdźcie sami - jeśli oczywiście macie oryginalne napędy i układ zabezpieczający - ja sprawdziłem i palce mam wszystkie). Nie muszę wyjaśniać jaki wpływ na palce ma silniejszy/szybszy mechanizm zamykania okna.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”