Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Awatar użytkownika
gregi
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 202
Rejestracja: 21 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: KOZIENICE

Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: gregi » 02 lip 2010, 9:28

Mam do was koledzy i koleżanki pytanie dzisiaj w trybie TRIP pokazały mi się przejechane kilometry od momentu ostatniego resetowania ,odłączenia akumulatora.Licznik kilometrów pokazuje o dziesięć kilometrów mniej niż licznik w komputerze.Może ktoś z was wie skąd taka różnica się bierze? W tej chwili na tysiącu kilometrów naleciało dziesięć .Czy ta różnica ma wpływ na jakieś parametry w aucie?

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Heathen » 02 lip 2010, 10:13

u mnie na 500km przekłamuje o jakieś 2km
QV...soon:)

Codee

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Codee » 02 lip 2010, 11:10

Ponieważ TRIP jest jak hodometr który zapisuje faktyczny stan kilometrów ( ma stałe parametry ) i jeśli ktoś podepnie komputer to zobaczy że na kompie z hodometru pokaże mu że ma więcej przejechane o 3% bo taka jest różnica max.
Stąd też jeśli podepniesz kompa do auta które na liczniku ma 250 000 km to na kompie zobaczysz 257 500 km.
U mnie wychodzi dokładnie 3% z tym że z licznika ktoś zbił 100 000 km ale jak wezmę ilość km z kompa i od tego odejmę te 3% to wychodzi mi tyle ile powinno być na liczniku minus te 100 000 km.

Awatar użytkownika
gregi
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 202
Rejestracja: 21 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: KOZIENICE

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: gregi » 02 lip 2010, 11:15

Tylko teraz rodzi się pytanie , które urządzenie pokazuje stan prawdziwy i jak odczytać faktyczną ilość przejechanych kilometrów przez auto.Właśnie padła odpowiedź na moje pytanie. Czyli komp i naga prawda wyjdzie sama.

Codee

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Codee » 02 lip 2010, 11:22

Tak dokładnie. Dodam jeszcze że o ile Volkswageny i inne temu podobne pospolite wózki OSZUŚCI LICZNIKOWI potrafią nawet przekręcić na komputerze o tyle Lancia nie jest takim kąskiem gdzie któremuś z nich udałoby się przekręcić hodometr, który jak do tej pory zawsze pokazywał faktyczną ilość z naddatkiem tych 3 %.
Licznik umieją kręcić ale nie zmienić hodometru. Taka dodatkowa informacja że były próby zmiany w hodometrze które kończyły się unieruchomieniem auta i przymusowym wymienieniem kompa w aucie żeby to ruszyło więc dzięki małej pospolitości Lancii nie jest opłacalne dla PRZEKRĘCACZY testowanie swojej niewiedzy, a mało osób jedzie z laptopem po auto czy też podjeżdża na serwis ( bo trzeba się wcześniej umówić ). Dlatego kręcą co umieją czyli licznik przy zegarach.

Awatar użytkownika
pabloz8
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 47
Rejestracja: 01 kwie 2010, 22:50
Skype: pabloz8
Lokalizacja: Człuchów/pomorskie

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: pabloz8 » 23 lis 2011, 18:30

Witam!
Temat chodził już jakiś czas temu, ale po wymianie akumulatora skasowały mi się wskazania licznika km i "TRIPA" z ICS i postanowiłem go trochę odświerzyć.
Zauważyłem po przejechaniu 355km wg. licznika przebiegu dzienego, że ICS pokazuje 360km, czyli przekłamuje w granicach ok. 1,5%. Zobaczymy, ile będzie po większym przebiegu.
Ciekawi mnie od czego to zależy? Co tak naprawdę jest na rzeczy. Po co hodometr miałby wskazywać więcej, niż w rzeczywistości? Skąd jest dokonywany pomiar jednego i drugiego wskazania, ze skrzyni biegów, a może z jakiegoś ślimaka przy kole przednim, jak w Ogarze 205? : gafa :
Czy ktoś umie to w sensowny sposób wytłumaczyć?
Dodam, że mam założone nowe opony zimowe Conti w fabrycznym rozmiarze 195/65/15. Na wiosnę założę też takie same letnie i również się przyjżę, czy będą rozbieżności.

A może rozmiar opon ma znaczenie i np. 205/60/15, albo 205/55/16 daje dokładniejsze wskazania? Różnica w średnicy tych opon wynosi ok. 5 mm, czyli 0,8% na średnicy i mniej więcej też 0,8% na obwodzie, a to nadal nie wyjaśnia, co może powodować, że hodometr zawyża o jakieś 3%, jak twierdzi Codee, być może został wyskalowany dla jednego konkretnego rozmiaru koła. Może ktoś się w tym temacie wypowiedzieć?
Z góry dziękuję za ewentualną pomoc i "ewentualnie" przepraszam, że zawracam kijem Wisłę.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2011, 19:49 przez pabloz8, łącznie zmieniany 2 razy.
"Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych nigdy ich nie osiągnie? M. Oyama
jest Lybra SW 2,4 JTD i C-Max 2,0 TDCI, teraz doszedł żabojad MEGANE IV
Meriva 1,7 CDTI też była
był VW Polo

lybra1,9
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 213
Rejestracja: 30 maja 2010, 18:14
Lokalizacja: wojciechów

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: lybra1,9 » 23 lis 2011, 20:12

Codee pisze:Tak dokładnie. Dodam jeszcze że o ile Volkswageny i inne temu podobne pospolite wózki OSZUŚCI LICZNIKOWI potrafią nawet przekręcić na komputerze o tyle Lancia nie jest takim kąskiem gdzie któremuś z nich udałoby się przekręcić hodometr, który jak do tej pory zawsze pokazywał faktyczną ilość z naddatkiem tych 3 %.
Licznik umieją kręcić ale nie zmienić hodometru. Taka dodatkowa informacja że były próby zmiany w hodometrze które kończyły się unieruchomieniem auta i przymusowym wymienieniem kompa w aucie żeby to ruszyło więc dzięki małej pospolitości Lancii nie jest opłacalne dla PRZEKRĘCACZY testowanie swojej niewiedzy, a mało osób jedzie z laptopem po auto czy też podjeżdża na serwis ( bo trzeba się wcześniej umówić ). Dlatego kręcą co umieją czyli licznik przy zegarach.

Nie no Codee-ty takie bzdury piszesz,hodometr w sterowniku "klepniesz"poprzez złącze i zrobi to pseudofachowiec.Licznik tylko na"stole"/stary,nowy typ/,ics poprzez złącze,jednak klime tylko na stole i musisz podnieść zasilanie.W Thesis "klepniesz"wszystko poprzez złącze-oprócz klimy,tunera tv
Szymon

Codee

Re: Lybra-wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Codee » 23 lis 2011, 21:39

lybra1,9 pisze:

Nie no Codee-ty takie bzdury piszesz,hodometr w sterowniku "klepniesz"poprzez złącze i zrobi to pseudofachowiec.Licznik tylko na"stole"/stary,nowy typ/,ics poprzez złącze,jednak klime tylko na stole i musisz podnieść zasilanie.W Thesis "klepniesz"wszystko poprzez złącze-oprócz klimy,tunera tv
Szymon
wiesz Twój refleks szachisty co do odpowiedzi jest trochę nie na miejscu. Ja pisałem to w 2010 roku a ty mi odpisujesz w 2011.
Co mogę Ci powiedzieć zapewne teraz też są technologie itp. które za rok będą hack'owane itd. zatem bądź na czsie i nie pisz na tematy które de facto mogły ulec zmianie modyfikacji etc. etc..

pozdrawiam

Lechu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 81
Rejestracja: 27 kwie 2008, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Lechu » 26 lis 2011, 20:00

W niektórych lybrach da się wejść do "ukrytego" menu i tam można zmieniać min ilość obrotów koła na 1 km wskazania przebiegu.
Więc jak komuś menu działa to może sobie to dostroić.

Awatar użytkownika
paśny
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 1908
Rejestracja: 01 paź 2007, 0:00
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa / Młynek

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: paśny » 24 lut 2012, 10:58

Pytanie idioty: jak skasować w Lybrze licznik kilometrów (ten mniejszy na desce rozdzielczej)?
Viva la macchina

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: FXX » 24 lut 2012, 11:10

Na liczniku masz przycisk, który trzeba dłużej przytrzymac.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Heathen » 24 lut 2012, 11:20

paśny pisze:Pytanie idioty: jak skasować w Lybrze licznik kilometrów (ten mniejszy na desce rozdzielczej)?
You made my day :lol: :lol: : yesyes : : yesyes : : ok2 :
QV...soon:)

Awatar użytkownika
meqqex
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2393
Rejestracja: 05 wrz 2012, 18:15
Skype: pr2em0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Chojna - ZGR
Kontakt:

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: meqqex » 19 lut 2014, 13:17

Lechu pisze:W niektórych lybrach da się wejść do "ukrytego" menu i tam można zmieniać min ilość obrotów koła na 1 km wskazania przebiegu.
Więc jak komuś menu działa to może sobie to dostroić.
Nawiązując do tematu aby nie pisać nowego wątku zauważyłem pewną anomalię na liczniku

czyli jak w temacie - różnice wskazań z tablicy liczników a tym co pokazuje komputer ECU :)

Na pierwszy licznik przyszła pora, podświetlenie połowy tablicy poszło a od początku kupna wskaźnik
paliwa przy pełnym baku przekraczał skalę a rezerwa zapalała się przy stanie 1/3 baku :)
w związku z tym pomyślałem w końcu o jego zmianie a że kolega z pracy zakupił na części lybrę
okazało się że ma licznik do diesla przełożyłem i wsio śmiga, podświetlenie i wskaźnik paliwa działa prawidłowo.

Moją uwagę zwróciło zaniżone wskazanie obrotomierza, podłączyłem się pod ECU wybrałem parametry
z tablicy liczników i wyszło tak:

- temperatura wody licznik i ECU ok
- prędkościomierz licznik i ECU ok
- paliwo tak jak być powinno pokazuje już prawidłowo
- dystans bieżący też ok
- obroty silnika na jałowym biegu ok
- obroty na trasie już nie takie same ponieważ zaniża jakby o ok 500
np: licznik wskazuje 1500 a winno być ok 2000 i tak wszędzie na każdym biegu
czy też 2300 a powinno być ok 2800

czy można w jakiś sposób wyregulować pracę obrotomierza aby wskazania z ECU i licznika były zbliżone?

zaznaczę tylko jedną rzecz że mój licznik był od 1.9 a założyłem od 2.4 :P
Ostatnio zmieniony 19 lut 2014, 14:31 przez stabraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: To je Pane obrotomierz, a nie obrotościomierz :)
[Lancia_Lybra_SW_LX_1.9_JTD_85kW_2004R]
6cio biegowy manual
BREMBO Brakes System
Novitec 18 inch wheels
ECU soft update STAGE 1 150 KM / 340 Nm by Ramzes_II

Awatar użytkownika
Michor
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2386
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:17
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Michor » 19 lut 2014, 14:12

No to zobacz.
Pytanie jak jest przeliczana przez ECU częstotliwość na obroty silnika->

W 1.9 masz 4 cylindry -> jeden "zapłon" co 180 stopni obrotu wału. (720/4)
W 2.4 masz 5 cylindrów -> jeden "zapłon" co 144 stopnie wału (720/5)

Jeżeli komputer bierze np. liczbę wtrysków w czasie i w zegarach dzieli przez 2 żeby uzyskać obroty-> no to będą inne niż w 5 cylindrach (bo tu trzeba podzielić przez 2,5 (?) )
BMW E39 Touring - 4,4 V8

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Lybra - wskazania licznika różne od wskazań komputera

Post autor: Ramzes_II » 19 lut 2014, 15:08

meqqex pisze:
Lechu pisze:W niektórych lybrach da się wejść do "ukrytego" menu i tam można zmieniać min ilość obrotów koła na 1 km wskazania przebiegu.
Więc jak komuś menu działa to może sobie to dostroić.
Nawiązując do tematu aby nie pisać nowego wątku zauważyłem pewną anomalię na liczniku

czyli jak w temacie - różnice wskazań z tablicy liczników a tym co pokazuje komputer ECU :)

Na pierwszy licznik przyszła pora, podświetlenie połowy tablicy poszło a od początku kupna wskaźnik
paliwa przy pełnym baku przekraczał skalę a rezerwa zapalała się przy stanie 1/3 baku :)
w związku z tym pomyślałem w końcu o jego zmianie a że kolega z pracy zakupił na części lybrę
okazało się że ma licznik do diesla przełożyłem i wsio śmiga, podświetlenie i wskaźnik paliwa działa prawidłowo.

Moją uwagę zwróciło zaniżone wskazanie obrotomierza, podłączyłem się pod ECU wybrałem parametry
z tablicy liczników i wyszło tak:

- temperatura wody licznik i ECU ok
- prędkościomierz licznik i ECU ok
- paliwo tak jak być powinno pokazuje już prawidłowo
- dystans bieżący też ok
- obroty silnika na jałowym biegu ok
- obroty na trasie już nie takie same ponieważ zaniża jakby o ok 500
np: licznik wskazuje 1500 a winno być ok 2000 i tak wszędzie na każdym biegu
czy też 2300 a powinno być ok 2800

czy można w jakiś sposób wyregulować pracę obrotomierza aby wskazania z ECU i licznika były zbliżone?

zaznaczę tylko jedną rzecz że mój licznik był od 1.9 a założyłem od 2.4 :P
2.4 ze względu na 1 cylinder więcej ma inaczej taktowany obrotomierz i nie bedzie pasował do 1.9. Przełóż sam obrotomierz do swojego. Powinno pomóc
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”