Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 23 kwie 2011, 19:01

Witam serdecznie i o radę prosze.
Lancia Dedra 1.6 - 93r. Nie otwiera mi sie pokrywa bagażnika z przycisku który jest w schowku.Nie zamyka się również z centralnym zamkiem.Otwieram i zamykam kluczykiem.Siłownik przy zamku w bagażniku napewno jest sprawny.Wymontowałem i sprawdziłem na krótko.Działa w obie strony.Chciałbym to naprawić dopóki nie pojawi mi sie ten sam problem z klapką od paliwa.Nie mam żadnego schematu.Chodzi mi o to, jak biegną przewody począwszy od przycisków w schowku, skończywszy na siłowniku przy zamku bagażnika.Napewno jest po drodze jakiś sterownik tylko nie wiem który to jest i gdzie sie znajduje.Wiem który to sterownik od centralnego zamka wpięty obok przekażników przy bezpiecznikach.Wprawdzie jestem elektrykiem ale od dawne nie w zawodzie.Prosił bym chociażby o słowny schemat.To mi wystarczy.Krótko- Przycisk w schowku -....... -........-siłownik przy zamku bagażnika.
Z góry dziekuje i pozdrawiam..

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: Lorgbow » 23 kwie 2011, 21:13

Miałeś konserwowaną podłogę po stronie kierowcy? Tamtędy idą kable, mogły zostać naruszone. Dodatkowo sprawdź na łączeniu klapy z budą, mógł się złamać. Natomiast co do przekaźnika - niestety nie wiem który to, mam jednak nadzieję że trochę pomogłem

Krzysiek

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 26 kwie 2011, 17:06

Kolego miałeś racje. Ja wprawdzie juz to kiedyś sprawdzałem i wydawało mi sie że jest dobrze.Ale Twoja podpowiedż zmobilizowała mnie żeby zrobić to jeszcze raz.No i faktycznie urwał sie przewód w tej gumowej osłonie pomiędzy klapą a buda.Ale doszedłem do tego dopiero delikatnie wyciągając po koleji wszystkie przewody i okazało sie ze jeden wyszedł bardzo łatwo dlatego że się urwał.Nie mniej jednak jak by jakiś fachura od centralnych zamków napisał ćzy w cz. w którym są odzielnie przyciski od otwierania bagażnika i klapki paliwa są jeszcze jakieś przekażniki specjalnie od tych przycisków.Zwłaszcza że w Dedrze jest nieco inaczej niż np. w Kappie.W Kappie też jest przycisk od bagażnika ale tam siłownik po prostu odciąga zaczep i klapa odskakuje.A zamyka się ręcznie.W Dedrze natomiast siłownik wysuwa tylko przycisk (zamiast kluczyka).Natomiast centralny zamek zamykając drzwi wciąga jednocześnie przycisk do środka.W Kappie siłownik działa tylko w jedną strone (otwieranie) .W Dedrze pracuje w obie.Czy za to wszystko odpowiada tylko ten sterownik z trzema przekaznikami wpiety obok innych przekażników.I gdzie biegną przewody od tych przycisków w schowku od klapy bagaznik i klapki paliwa.
Z góry dzięki za oświecenie.
Pozdrawiam...

Lorgbow
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 419
Rejestracja: 25 sty 2009, 0:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: Lorgbow » 27 kwie 2011, 17:01

Jak pisałem wcześniej, wiązka idzie po podłodze po stronie kierowcy, pod kanapą tylną rozdziela się, musiałbyś wyjąć wykładzinę z bagażnika i wszystko będzie na wierzchu - w weekend majowy będę się tym bawił bo będę szukał zwarcia w czujniku klapy(cały czas sygnalizuje mi otwarcie klapy)

Jak to wygląda z przodu - nie wiem

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 27 kwie 2011, 19:15

Mam tą oboższą wersje,bez kontrolek od otwartych drzwi i bagażnika.U mnie jak jest otwarty bagażnik pali się przednia podsufitówka.Nie wiem jak to jest u Ciebie,ale biorąc na logike ( chociaż to nie jest właściwa droga przy niektórych samochodach ) jeżeli masz kontrolkę to myslę że podsufitówka u Ciebie sie nie swieci.Kiedyś jak jechałem w nocy z troche dłuższym ładunkiem wystającym z bagażnika to musiałem odłączyc podsufitówke.Odpowiedziałny za to jest mikrowłącznik przy zamku od kufra.Nie sprawdzałem co tam jest,ale znowu na logike biorąc myślę że minus.Odłącz jeden przewód i bedziesz wiedział co dalej.Po za tym pod tylną kanapą,po prawej stronie jest taki sterownik ( u mnie czerwony z dzisięcioma przewodami ). On wyłącza oświetlenie bagażnika lub tylnej podsufitówki po ok.20 sek.po otwarciu kufra albo tylnych drzwi. Oraz to że po zamknięciu przednich drzwi w momencie kiedy gaśnie przednia podsufitówka na pare sekund zapala się to zielone podświetlenie stacyjki to tez jego zasługa. Pół dnia kiedys zmarnowałem na naprawe oświetlenia w bagażniku przez to ustrojstwo.A wystarczyło zamknąć kufer i otworzyć żeby znowu było.

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: bassman » 27 kwie 2011, 19:18

Czy masz tam czarno-żółty przewód?

Pozdrawiam.

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 27 kwie 2011, 19:49

Ale gdzie ? Przy tym sterowniku ? czy przy zamku ?

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: bassman » 27 kwie 2011, 20:22

Przy zamku i sterowniku.

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 27 kwie 2011, 20:58

Sterownik:
1-czerwony (plus)
2-czerwony (plus)
3-czerwono-zielony
4-fioletowo-czarny
5-biało-czarny (daje minus przez ok.20 sek. na podsufitówke po odwarciu tylnych drzwi)
6-biało-szary
7-żółty
8-szaro-czarny
9-szaro-czerwony (minus po otwaciu tylnych drzwi)
10-czarny (minus)
Tyle sprawdziłem dzisiaj bo interesowała mnie tylko podsufitówka.Jutro robię mała przeróbke żeby po otwarciu kufra przednia podsufitówka nie paliła sie stale ,tylko zeby gasła po paru sekundach tak jak oświetlenie w bagazniku.
Jeżeli chodzi o zamek to nie wiem.Ale jeżeli to dla Ciebie ważne to jutro mogę Ci podać kolory.Ale z tego co wiem to sterownik nie ma nic do zamka. On wyłącza światło w bagażniku
A zamek u mnie włącza mi przednią podsufitówke .a w mądrzejszej wersji chyba kontrolke od kufra.Możliwe że włącza również oświetlenie w bagazniku a sterownik je wyłącza.Jutro sprawdze czy przypadkiem po odwarciu przednich drzwi razem z przednią podsufitówką nie zapala się oświetlenie bagażnika.

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: bassman » 28 kwie 2011, 0:17

Otwierasz kufer przyciskiem w schowku?

Pozdrawiam.

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 28 kwie 2011, 6:48

Tak jest kolego Bossman. Kufer otwieram przyciskiem w schowku. Mam ich tam trzy.Drugi od otwierania klapki od paliwa o trzeci od wysuwania haka holowniczego.Koła pompuje przez takie małe wentylki zamocowane w felgach.A ten przewód który u Ciebie jest żółto-czarny to u mnie jest biały w czerwone serduszka.Ale to może dlatego że samochód mam zielony.Acha i u mnie skręcają się tylko przednie koła.tylne są zablokowane.Nie wiem czy to jakaś przeróbka czy tak jest od nowości,bo mam ten samochód dopiero od pieciu lat.Pisze to żeby ewentualnie uprzedzić Twoje nastepne pytania.Zanim je zadasz to najpierw przeczytaj co było napisane wcześniej.Oczywiście mam nadzieje że masz poczucie humoru. Miłego dnia.

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: bassman » 28 kwie 2011, 12:31

Spoko - złośliwości przyjmuje z podniesionym czołem... :lol:
Te pytanie były potrzebne aby dopasować schemat do Twojej wersji samochodu, mam kilka schematów tych aut, ale widzę, że doskonale sobie radzisz i jeśli Cię problem zacznie przerastać to się odezwiesz.
Spoko, jakby co to wiesz gdzie mnie szukać.

Pozdrawiam.

PS.
Jak taki z Ciebie super elektryk samochodowy to pewnie już wiesz, że jednym przewodem na tył samochodu przesyłane są różne funkcje?... A jak zauważyłeś przewodów kilka jest.

szofer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2009, 7:09
Imię: Jędrek
Lokalizacja: Łódż

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: szofer » 28 kwie 2011, 13:34

Ziomalu Bossmanie.
Żaden ze mienie super elektryk.I pewnie dlatego nic nie wiem o takim mądrym przewodzie.Myślę że mnie oświcisz.Elektrykiem jestem wprawdzie z zawodu ale nie praktykuje od bardzo dawna.A ponieważ to lubię to staram się jakoś sobie radzić.
Chcę sprostować moją poprzednia informacje na temat sterownika.
Nie wyłącza on oświetlenia w bagażniku.Dziasiaj to sprawdziłem i przepraszam za wprowadzenie w błąd.Możliwe że w sytuacji o której wcześniej pisałem musiałem przy otwartej klapie wcisnąć rygiel od zamka.
Ponieważ wspomniałeś że masz jakieś schematy to rozpracuj mi do końca ten sterownik.
Ja sprawdziłem jakie są napięcia na przewodach w czterech pozycjach.
Przy wypietej kostce
Przy wpiętej
Przy zamknietych drzwiach
I przy otwartych.
Wiem od czego są cztery.No i domyślam się że jeszcze jeden jest od podświetlenia stacyjki.Opisz mi pozostałe,może sie kiedyś przydać.

Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: bassman » 28 kwie 2011, 20:38

Z tymi przewodami to nie jest wszystko tak oczywiste - włączniki klapki paliwa, otwierania bagażnika i lampki schowka są bistabilne - stąd różne sygnały płyną tymi przewodami, ja w kombiaku mam jednym przewodem zasilane światełko bagażnika (jak otwarty) i siłownik centralnego (jak zamknięty), z resztą przewodów też jest niezły "cyrk" bo idą do modułu "komfortu" i lampek na tyle samochodu.
Do swojego modelu niestety nie mam schematu i z miernikiem rozpracowywałem to dwa dni, by podłączyć zdalne otwieranie bagażnika za pośrednictwem pilota od alarmu, oraz dodatkowe oświetlenie w klapie po otwarciu bagażnika.

Jak wrócę z pracy do domu to spojrzę w schematy i spróbuję rozkminić ten sterownik.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - centralny zamek-klapa bagażnika

Post autor: bassman » 29 kwie 2011, 0:11

Zgodnie z obietnicą:
Według schematu wygląda to tak.
1. bezpiecznik 12
2. złącze N skrzynki bezpiecznikowej (chyba pin1)
3. przewód czerwony
4. włącznik światła stop
5. zespół przycisków lampki schowka rękawiczek
6. przewód czarny do punktu masowego (45) pod tablicą rozdzielczą
7. przewód żółty do złącza pod tablicą rozdzielczą (chyba pin 6)
8. przewód żółty złącze klapy bagażnika (chyba pin 3)
9. elektrosiłownik zamka klapy bagażnika
10. przewód szary złącze klapy bagażnika (chyba pin 4)
11. złącze E skrzynki bezpiecznikowej (chyba pin 11)

W skrzynce bezpiecznikowej jest jakiś moduł elektroniczny - który w późniejszych wersjach został prawdopodobnie zastąpiony modułem komfortu, prawdopodobnie on może być winny.
Jednak nie zaszkodzi "przedzwonić" przewodów.
Jeśli się różnią kolorami i pinami w złączach to to opisz, a znajdę odpowiedni schemat - jednak wydaje mi się, że ten jest ok.

Opis zgodnie z biegiem prądu w zamkniętym obwodzie.

Powodzenia w działaniach.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”