Jaki silnik do Lybry SW?

Moderator: stabraf

sharQu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2011, 22:46
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa- Wesoła

Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: sharQu » 17 cze 2011, 22:56

Witam,
rozglądam się właśnie za Lancią Lybrą SW i nie mam zielonego pojęcia jaki wybrać silnik.

Samochodem pracuje więc najlepiej żeby był oszczędny ale z drugiej strony czas też się liczy, no i wyjazdy poza miasto raz na jakiś czas.

Jaki silnik polecacie? słyszałem że jeśli diesel to lepiej brać 2.4 jtd bo niewiele większe spalanie a kultura pracy i moc zdecydowanie lepsze. Przy tym silniku boje się jednak spalania. Chciałbym żeby palił mi 7l ON w mieście a opinie słyszę przeróżne /;

W benzynie ta sama sytuacja. Wyczytałem że najczęściej polecany jest 2.0 i też boje się spalania /; (oczywiście wszelkie silniki benzynowe od razy poszły by w sekwencyjny gaz). Jaki waszym zdaniem silnik byłby najlepszym kompromisem pomiędzy spalaniem a dynamicznością i kulturą pracy dla młodej osoby pracującej własnym samochodem?

<korzystałem z szukajki ale nic nie znalazłem>

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Jaki silnik do lybry SW?

Post autor: FXX » 17 cze 2011, 23:14

7l ON w mieście? 2,4 może mieć problem, żeby się w tym zmieścić - tyle to mi 1,9JTD po mieście łyka ;)
Ja bym wybierał właśnie pomiędzy 2,0 PB, 1,9JTD - wersje po lifcie 115KM albo 2,4JTD.

Do jazdy po mieście nie polecałbym 1,6PB bo spali niewiele mniej niż np. 1,8 ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Re: Jaki silnik do lybry SW?

Post autor: Sebastian » 17 cze 2011, 23:26

sharQu pisze: Chciałbym żeby palił mi 7l ON w mieście a opinie słyszę przeróżne /;
2.4 JTD w wersji 150 KM, w Lybrze SW palił mi jeżdżąc po zakorkowanym Wrocławiu (klimatyzacja włączona w pozycji AUTO, koła 16`, zimą dogrzewanie poprzez Webasto) ~9 litrów na 100 km.
Jeżdżąc poza miastem, przy podanych wyżej parametrach schodziłem do poziomu 6-7 litrów.
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Awatar użytkownika
wojciech711
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1233
Rejestracja: 18 lut 2011, 22:51
Skype: wojciec711
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Nakło Nad Notecią

Re: Jaki silnik do lybry SW?

Post autor: wojciech711 » 17 cze 2011, 23:35

Zgadzam się w stu procentach z Sebastianem. Jak 2.4 jest w dobrej kondycji to spalanie w mieście latem pod obciążeniem klimatyzacji waha się w granicach 8-9 litrów, ale na pewno nie można porównywać tej jednostki do 1.9.
Myślę że 2.4 to idealne zestawienie z LYBRĄ super wrażenia z jazdy szczególnie w mieście...
Polecam, a spalanie na poziomie 9l w pięciocylindrowym silniku 150KM to na prawdę dobry wynik.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2011, 23:54 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ogólna edycja.
JEST
Lancia Kappa Coupe 2.0 16v turbo
Lancia Kappa BI-Color 2.4jtd
Miss Zlotu Sypniewo 2013 :D
Pierwsza V-ce Miss Zlotu Sielpia 2011 :)
BYŁA
Lancia Lybra 2.4jtd

Boorek

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: Boorek » 18 cze 2011, 0:36

Czyli jak dużo jeździsz i nie przeszkadza Ci LPG to pewnie wyjdzie taniej w 2.0 a te silniki całkiem dobrze znoszą takie zasilanie.... nie miałem Lybry, ale myślę że 12-13 litrów LPG to maks co może łyknąć przy rozsądnym deptaniu prawą stopą... a i odpadają koszty turbiny i dwumasy na przykład....

Awatar użytkownika
keram11
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 375
Rejestracja: 21 wrz 2009, 12:03
Imię: Marek
Lokalizacja: Tenczynek/Kraków

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: keram11 » 18 cze 2011, 0:41

Lybra 1.9 po Krakowie latem 7.5 litra z włączoną klimą, omijam większe korki.
Wiosna, jesień, lekka zima 7 litrów spoko.
W trasie, to wiadomo - na piątkę.
A jeśli chodzi o elastyczność, to po ostatniej wizycie u polecanego czasami na tym forum mechanika, jestem mile zaskoczony :-).
Lybra 1.9 JTD 139 KM :-)

Boorek

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: Boorek » 18 cze 2011, 1:12

keram11 pisze: A jeśli chodzi o elastyczność, to po ostatniej wizycie u polecanego czasami na tym forum mechanika, jestem mile zaskoczony :-).
imię chociaż jego zdradź, albo wpisz się w odpowiednim temacie...

Awatar użytkownika
keram11
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 375
Rejestracja: 21 wrz 2009, 12:03
Imię: Marek
Lokalizacja: Tenczynek/Kraków

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: keram11 » 18 cze 2011, 1:15

A imię jego znane jest, a ja mam jeszcze ze dwie rzeczy do zrobienia, a tłok u Niego i tak duży ;)
Lybra 1.9 JTD 139 KM :-)

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: Sebastian » 18 cze 2011, 9:30

Jarek (Nat) miał Lybrę z silnikiem 2.0 - można Go dopytać o szczegóły, ale z tego co pamiętam wypowiadał się b. pozytywnie o tym napędzie.
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

sharQu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2011, 22:46
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa- Wesoła

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: sharQu » 18 cze 2011, 13:32

spalanie na poziomie 9l w pięciocylindrowym silniku 150KM to na prawdę dobry wynik.
Wiem że to dobry wynik ale tak samo można powiedzieć o samochodzie z silnikiem 100litrowym który będzie palił "jedyne" 20l na 100km. Wynik jest świetny ale pomimo tego dla mnie liczy się też to iż są to duże koszty. Jednak boje się przy 1.9 jtd nawet tym 115KM że silnik jest za mało żwawy żeby np. bez problemów wyprzedzać na trasie.

Powoli skłaniam sie ku 2.0 + LPG . A ktoś z was może sie wypowiedzieć o 1.8 136KM na podstawie własnych doświadczeń?

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: FXX » 18 cze 2011, 14:19

sharQu pisze:
spalanie na poziomie 9l w pięciocylindrowym silniku 150KM to na prawdę dobry wynik.
Wiem że to dobry wynik ale tak samo można powiedzieć o samochodzie z silnikiem 100litrowym który będzie palił "jedyne" 20l na 100km. Wynik jest świetny ale pomimo tego dla mnie liczy się też to iż są to duże koszty. Jednak boje się przy 1.9 jtd nawet tym 115KM że silnik jest za mało żwawy żeby np. bez problemów wyprzedzać na trasie.

Powoli skłaniam sie ku 2.0 + LPG . A ktoś z was może sie wypowiedzieć o 1.8 136KM na podstawie własnych doświadczeń?
Mam 1,9JTD w wersji 105KM i wierz mi że daje radę na trasie z wyprzedzaniem, więc 115KM będzie jeszcze lepsze ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Art92
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1905
Rejestracja: 25 gru 2007, 0:00
Imię: Artur
Lokalizacja: Sierakowice/Słupsk

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: Art92 » 18 cze 2011, 16:48

Zgadzam się z FXX, 105 daje radę. 115 ma turbinę o zmiennej geometrii, więcej mocy i momentu więc jest tylko lepiej. Lybra nie jest ciężkim autem. Np. Cięższy Ford Mondeo z dieslem 115KM i 280Nm daaajjjeee radę.
VW Sweter 1.9 TDi. Od czasu do czasu ujeżdżam Chevrolet Cruze 1.6

Awatar użytkownika
Mefisto
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 493
Rejestracja: 29 kwie 2010, 13:29
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki silnik do Lybry SW?

Post autor: Mefisto » 20 cze 2011, 15:57

sharQu pisze:
spalanie na poziomie 9l w pięciocylindrowym silniku 150KM to na prawdę dobry wynik.
Wiem że to dobry wynik ale tak samo można powiedzieć o samochodzie z silnikiem 100litrowym który będzie palił "jedyne" 20l na 100km. Wynik jest świetny ale pomimo tego dla mnie liczy się też to iż są to duże koszty. Jednak boje się przy 1.9 jtd nawet tym 115KM że silnik jest za mało żwawy żeby np. bez problemów wyprzedzać na trasie.

Witam.
115 KM za mało żwawy ?? Odpowiednio operując pedałem gazu, czyli utrzymując odpowiednio wysokie obroty przed manewrem wyprzedzania spokojnie w miarę sprawnie wyprzedzisz. Z tego co wyczytałem to chciałbyś jeździć o kropelce, ale żeby silnik miał "kopa", jeździł szybko. Ale praw fizyki nie oszukasz. Niezależnie od napędu będziesz musiał dostarczyć taką sama ilość energii do rozpędzenia auta na 1 kg samochodu, niezależnie od rodzaju silnika. Poza tym jak chcesz jeździć dynamicznie to będzie to okupione większym zużyciem paliwa, niż jak byś jeździł spokojnie.
Osobiście uważam, że silnik 1,9 jtd 116 KM w zupełności wystarcza do codziennej eksploatacji w trasie jak i w mieście.

P.S. Służbowo jeżdżę Focusem 2007 r. 1,6 TDCI 90 KM i nie uważam żebym był zawalidrogą. A jeżdżę w większości po autostradach i spalanie wychodzi 5,5-6 l/100 km. Subiektywne odczucia są pozytywne, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się aby mi skoczyło ciśnienie podczas wyprzedzania z powodu braku mocy pod prawą nogą. A w Lybrze jest jeszcze lepiej.

Poza tym wiele zależy od stanu technicznego konkretnego auta. Ja przed zakupem sprawdzałem Lybrę z silnikiem 2,4 135 KM, a potem trafiłem na moją obecną Lybrę 1,9 116 KM i powiem szczerze, że spodziewałem się po niej mniej niż oferuje, właśnie ze względu na odczucia po przejażdżce 2,4 135 KM. Ale po ruszeniu i przejechaniu pierwszych kilometrów banan nie opuszczał mojej facjaty.

Radzę przed zakupem przejechać się różnymi odmianami Lybry i sam sobie odpowiesz jaki silnik Ci odpowiada. A co do spalania pomiędzy dieslami to słyszałem, że nie ma dużej różnicy.

Pozdrawiam
Mefisto

Lancia...the way of life...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lybra/Lybra SW”