Thesis - demontaż i malowanie aluminiowej części lusterka

Awatar użytkownika
kecajgo
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 643
Rejestracja: 28 gru 2009, 17:26
Lokalizacja: Brzeg

Thesis - demontaż i malowanie aluminiowej części lusterka

Post autor: kecajgo » 28 kwie 2013, 21:45

Witajcie towarzysze broni, dziś przedstawiam manual dotyczący demontażu i malowania aluminiowej części lusterka pasażera, gdyż chyba taka to już jest przypadłość, że z czasem się aluminium utlenia i odpada w ów miejscu farba co powoduje paskudny widok dla pewnej grupy kierowców w tym nas ( tata i ja ) więc trzeba było coś z tym zrobić. Poniżej zdjęcia i opis co i jak po kolei należy robić, żeby wykonać to prawidłowo i nic przy okazji nie połamać ;)

Do wykonania tej czynności będą nam niezbędne :
Imbus 5, imbus 6 ( lub zamiennie odpowiednie torxy - ja używałem tych drugich)
Coś do podważania zatrzasków drzwi, osobiście polecam specjalne łyżki do demontażu firmy YATO bo takowych używałem i nie miałem problemu ze zdjęciem boczku
Śrubokręt krzyżakowy

Pierwszą czynnością jest odciągnięcie klamki, pod nią znajduje się gumowa zaślepka którą należy wyciągnąć, aby naszym oczom ukazała się śrubka:
Obrazek

Następnie należy ściągnąć osłonę uchwytu drzwi:
Obrazek
Pod którą znajdują się dwie śruby:
Obrazek

Kolejnym krokiem jest zdjęcie podłokietnika który trzyma się na plastikowych zatrzaskach - wystarczy umiejętnie pociągnąć go od dołu a następnie tak aby nie uszkodzić plastiku lekko do góry uważając na osłonę elektrycznych szyb, pod nim znajduje się kolejna śruba
Obrazek

Należy również zdjąć osłonę lusterka( mowa o plastiku pokrytym cienką siatką,( u mnie wersja z BOSE więc nie mam tam głośnika, ale z tego co kojarzę w wersji bez BOSE jest tam głośnik więc należy uważać), w tym celu otwieramy szybę pasażera i ciągniemy ów osłonę równolegle do szyby, jeśli nic nie połamiemy powinien naszym oczom ukazać się taki obraz:
Obrazek

Po demontażu i odkręceniu śrub całościowo wygląda to tak:
Obrazek

Po tych operacjach zabieramy się do zdjęcia zaczepów- ja miałem specjalne łyżki więc nie miałem z tym problemów, najlepiej czynność tę zacząć od dołu bo po pierwsze jeśli włożymy tam coś co ew mogłoby uszkodzić tapicerkę to nie będzie tego widać, a po drugie od tego miejsca łatwiej jest zacząć. Drzwi trzyma pięć zatrzasków na dole i po dwa z lewej i prawej strony. Jeśli już odepniemy boczek należy nadal przy otwartej szybie pociągnąć go do góry. Powinien bez oporów zejść. Pamiętajmy o tym by trzymać go zaraz po zdjęciu, bo pewne kable są bardzo krótkie i można je uszkodzić. Po zdjęciu boczku, aby było wygodniej odpiąłem wszystkie kabelki, zatrzaski mocujące kable, cięgno klamki i zdjąłem boczek, tylko jedna wtyczka jest powtarzalna więc reszta powinna być już prosta, tak wygląda to po odpięciu :
Obrazek

Przed naszymi oczyma nadal widzimy jakiś plastik od lusterka,tak więc musimy zdjąć listwę maskującą drzwi oraz lusterko, dokładnie tą listwę :
Obrazek

W tym celu należy odkręcić dwie trzymające ją śrubki :
Obrazek
Obrazek

,a następnie delikatnie odginać od drzwi do siebie, listwa w paru miejscach jest przymocowana plastikowymi spinkami, ale nie należy używać do jej zdjęcia niczego poza rękoma, jest także przytwierdzona specjalnym klejem, który daje lekko wyczuwalny opór podczas zdejmowania. Spinki wyglądają tak:
Obrazek

UWAGA : w przypadku zakładania listwy ponownie należy zaczynać od narożnika, gdyż w miejscu tym listwa musi pasować.

Później już tylko tekturowa osłonka przytwierdzona również na klej i śruby do odkręcenia ( X4), śruby po maksymalnie po lewej na zdjęciu nie ma potrzeby odkręcać , oczywiście odkręcamy je w dowolnej kolejności pamiętając o podtrzymywaniu lusterka na wypadek gdyby miało wypaść po usunięciu wszystkich śrub
Obrazek

Po odkręceniu mamy już wolne lusterko, należy tylko delikatnie wymanewrować wtyczką tak aby uwolnić je z drzwi, przy całym tym zamieszaniu warto jest też wyczyścić gniazdo na lusterko w drzwiach i oczyścić ew brudne czy zaśniedziałe elementy.

A przechodząc do malowania potrzebne nam będą:
Papier ścierny o różnej gramaturze, aby oczyścić lusterko ze starej farby
Odtłuszczacz
Lakier podkładowy do aluminium
Lakier wykończeniowy ( ja wybrałem lakier matowy Motipa)
Najpierw musimy odkręcić obudowę w kolorze nadwozia i odciągnąć ją na bok po kablu maksymalnie jak się da tak, aby łątwiej nam było malować
Aby pomalować lusterko należy osłonić wszystkie elementy, które pomalowane zostać nie mają ;)

-Tak wyglądało to dziadostwo przed malowaniem, już po wstępnym oklejeniu :
Obrazek
Obrazek
-Tak po zmatowieniu i usunięciu płatów odpadającej farby:
Obrazek

-Następnie odłtuszczamy całą powierzchnię tak, aby można było nałożyć podkład, tak wygląda po nałożeniu 1 warstwy(nakładamy 2-3 cienkie warstwy) :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
- czekamy do wyschnięcia, następnie szlifujemy papierem ściernym ewentualne nierówności i możemy się zabierać do malowania( również 2,3 warstwy w zależności od efektu) :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czekamy do całkowitego wyschnięcia i montujemy w kolejności odwrotnej.

A oto efekt już niestety wieczorną porą :D :
Obrazek
Obrazek

Powodzenia!!!
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2013, 22:06 przez Dudi, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Thesis - demontaż i malowanie aluminiowej części lusterk

Post autor: Gros » 29 kwie 2013, 6:53

Na długo te malowanie nie starczy ,które tu zaprezentowałeś .
Aluninium powinno być wyczyszczone idealnie ,bo gdy zostanie choć małakropka utlenionej części to i tak pod farbą będzie proces utlenianie szedł
:lol: : gafa : :bitwa:

Awatar użytkownika
grnb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 444
Rejestracja: 18 mar 2011, 19:52
Imię: piotr
Lokalizacja: Racibórz

Re: Thesis - demontaż i malowanie aluminiowej części lusterk

Post autor: grnb » 29 kwie 2013, 7:56

Dzięki wielkie za tutorial, o ile tylne drzwi mam opanowane (coroczne poprawiania klameczek :)) to przodu właśnie nie zdejmowałem jeszcze a niebawem bym musiał, Dzięki :)
Lancie:

'02 Thesis 2.0t, http://do-slubu.com.pl

'07 ypsilon 1,4 16v,

Awatar użytkownika
kecajgo
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 643
Rejestracja: 28 gru 2009, 17:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Thesis - demontaż i malowanie aluminiowej części lusterk

Post autor: kecajgo » 29 kwie 2013, 13:24

Bogdan, spokojna Twoja rozczochrana, wyczyszczone dokładnie, a nie robiłem foty krok za krokiem dlatego brakuje np foty boczku z założoną wiązką kabli itd itp, w kappie mielismy to samo ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”