Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 09 sty 2014, 13:21

rain pisze:Sprawdź też czy nie masz jakos widocznie panela uszkodoznego od tyłu. Być może warto byłoby podmieć panel od kogos w okolicy i sprawdzić.

W okolicy, z tego co wiem, to nie ma za bardzo kogo wyhaczyć na taką pomoc wiem, ze jest jedna Tereska dieselek niedaleko, ale to ma wyżej postawiona starsza osoba, wiec sie pewnie nie dogadam, co do innych to pewnie z Lublina aż zerknę na listę Thesek. Panel od tyłu wyglądał na całkiem zdrowy przynajmniej wizualnie. No i w sumie działa, jednak chwilowo raz na jakiś czas jak kostki przy dmuchawie pomęczę powypinam, powpinam pokręcę zapłonem. Raz hula jak trzeba, a jak zgaśnie tak koniec na dłuższy czas.

Co do centralki wczoraj ją macałem bo nie wiedziałem co to jest, ale bez wyjęcia jej odpiąć kostek się nie udało, tak wg jak mogę sprawdzić czy jest uszkodzona czy sprawna?
Ostatnio zmieniony 09 sty 2014, 14:19 przez AQQ2009, łącznie zmieniany 2 razy.
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 09 sty 2014, 13:32

paskud pisze:jak coś byś potrzebował to mam cały silnik i okablowanie

Mogę wiedziec jaka kwota by Cię interesowała za silnik do nawiewów ? Gdyby się okazało że mój zakończył swój żywot?
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
LUKIThesis
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2123
Rejestracja: 15 lip 2013, 14:27
Lokalizacja: Stolica

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: LUKIThesis » 09 sty 2014, 14:14

Żebyś mógł pomierzyć, a bardziej sprawdzić płytkę w centralce to musisz ją otworzyć. Pooglądać jak co wygląda tylko co do układów scalonych itp to już tylko ze schematem.

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 09 sty 2014, 14:55

Właśnie zdiagnozowałem dziwne zjawisko gdy otwieram drzwi w teresce na sekundę błysną wszystkie kontrolki panelu sterowania nawiewem, nie wiem czemu...

Po podpięciu do laptopa wyświetliło błąd P1481 - Fan control i U1706-Can network (NCM - NFR)

Sterowanie wiatrakiem dmuchawy a to drugie to nie mam pojęcia co może być... podejrzewam że to wina centralki tak jak pisaliście. Uszkodziła się pewnie przez krótkotrwałe ale częste zwarcia na kablu minusowym przy dmuchawie z plusowym zielonym na którym wyswietla mi 6.5V;/ to normalne?
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 09 sty 2014, 17:59

rain pisze: Ja mam jedną prośbe. Zrób fotorelacje. Z chęcia bym skorzystał z twoich doświadczeń gdy sam będę rozbierał konsole.
kilka zdjęć na prośbę podczas rozkręcania konsoli głównej.
Przepraszam za słabą jakość.

Co do odczepienia listwy z drewnem nie jest to tak straszne jak myślałem, otóż listwa jest aluminiowa na niej jest umieszczona listwa z drewna,
równomierne i delikatne ruchy płaskim śrubokrętem zaczynając od prawej strony ku środkowi odchylają listwę bez najmniejszych problemów jednak jak listwa z prawej str. odchyli się już przy środkowych nawiewach trzeba kontynuować tą czynność od lewej strony co gwarantuje bezpieczne odczepienie listwy bez ryzyka pęknięcia, zatrzaskami listwy są gwintowane śrubki które zatrzaskują się w metalowych spinkach.
Następnie odczepiamy gumę (kieszonkę) pod popielniczką podważając do góry,potem należy wykręcić śrubki mocujące popielniczke, delikatnie wysunąć kieszeń i wyjąć aluminiową ściankę pod popielniczką wtedy swobodnie cała kieszeń popielniczki się wysuwa, odczepiamy kostkę zapalniczki, po czym odkręcamy dwa wkręciki które są umieszczone nieco głębiej na linii wkrętów mocujących popielniczkę, ostatnim krokiem do demontażu panela środkowego są dwa wkręty na górze tuż pod kratkami nawiewów. Panel swobodnie się wysuwa. trzymają go już tylko dwie Kostki po odpięciu wszystko mamy już na dłoni. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po Demontażu odpinałem po kolei maleńkie kostki i każda z nich mimo minimalnego dostępu została potraktowana preparatem czyszczącym i poprawiającym łączność pinów, wszystko wyglądało wzorowo żadnych wypaleń przepaleń przerwanych ścieżek itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie dobrałem się do centralki którą także poczyściłem w środku było trochę białego dziwnego kurzu i minimalnie zaśniedziały styk przy kondensatorku od napięcia z tego co pamiętam było na nim 35V, wyczyściłem podpiąłem jeszcze bez obudowy przekręcam kluczyk i SZOK!!!wszystko śmiga jak ta lala... jednak po kilku kolejnych próbach odpaleniach problem powrócił i wszystko ponownie padło... wyświetlacz nie świeci nawiewów nie ma. :(

Moim zdaniem to chyba faktycznie wina centralki sterującej silnikiem nawiewów, tym bardziej że na fiatEcuScanie wyświetliło ten błąd związany z sterowaniem dmuchawy.

Jaki wniosek Wy byście wyciągnęli?
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
LUKIThesis
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2123
Rejestracja: 15 lip 2013, 14:27
Lokalizacja: Stolica

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: LUKIThesis » 09 sty 2014, 19:26

O tym zaśniedzeniu piszesz co jest na przedostatnim zdjęciu ? Może trzeba poprawić luty na tej kości. Wydaje się mi że może to być problem z masą na centralce. Mimo że w miarę ładnie wyglądają lutowania to gdy na minus poszło napięcie z zielonego to mogło przegrzać lut i stąd problem.
Co mogę dodać jeśli chodzi o chwilowe działanie to to , że jak walczyłem z zaciskiem tylnym to gdy zacisk się zblokował to wyjmowałem na chwilę bezpieczniki od centralki ABS i po ponownym ich włożeniu zacisk działał na jakiś czas, potem znowu to samo. Patent zadziałał na trzy zablokowania zacisku, potem by zacisk ponownie działał musiałem przesmarować łożyska przekładni zębatej w zacisku. Zardzewiałe łożyska stawiały taki opór że centralka przestała działać zapisując błąd.
Jakby styki w centralce w Twojej Thesis były nieskazitelne to raczej bym upierał się, że to jednak wina wentylatora. Jeśli nawet okaże się, że po poprawieniu lutów w centralce wszystko zacznie działać to tak czy inaczej sprawdziłbym w czasie dłuższym działania wentylatora czy przewody się nie grzeją.
Ten błąd z CAN-em to problem z komunikacją ale jak to rozumieć dokładnie to musi się wypowiedzieć ktoś kto bardziej zna temat szyny CAN.

rain
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: 08 paź 2008, 0:00
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: rain » 09 sty 2014, 19:55

AQQ2009 pisze:U1706-Can network (NCM - NFR)[/color]
?
Błąd w komunikacji pomiędzy centralką silnika (NCM) a centralką hamulców (NFR). Jak się skasował to tylko obserwuj czy się nie pojawi dalej. Być może tutaj problemu nie ma. Ewentualnie trzeba by wtyczki na tych centralkach przeczyścić. W każdym bądź razie niezwiązane z klimatyzacją.
Autka jakie mi się przewineły: Hyundai Lantra 1.6, Lancia Lybra 2.4 JTD, Alfa Romeo 156 2.4 m-Jet, Alfa Romeo 156 1.8 Twin Spark, Lancia Delta 1.8i.e., Lancia Thesis 2.4 JTD, Alfa Romeo 166 3.2, BMW E90 320d, Fiat Brava 80 16v, Fiat Brava 80 16v, Laguna III 2.0 16v, Fiat Stilo 1.9 JTD, Marea 155 20v

Obecnie mam: Lancia Lybra 2.4 jtd Emblema, Lancia Lybra 2.0 LS, Opel Meriva_A 1.4 EcoTec, Bravo HGT, Brava 100 16v

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 09 sty 2014, 20:42

LUKIThesis pisze:O tym zaśniedzeniu piszesz co jest na przedostatnim zdjęciu ? Może trzeba poprawić luty na tej kości. Wydaje się mi że może to być problem z masą na centralce. Mimo że w miarę ładnie wyglądają lutowania to gdy na minus poszło napięcie z zielonego to mogło przegrzać lut i stąd problem.
Co mogę dodać jeśli chodzi o chwilowe działanie to to , że jak walczyłem z zaciskiem tylnym to gdy zacisk się zblokował to wyjmowałem na chwilę bezpieczniki od centralki ABS i po ponownym ich włożeniu zacisk działał na jakiś czas, potem znowu to samo. Patent zadziałał na trzy zablokowania zacisku, potem by zacisk ponownie działał musiałem przesmarować łożyska przekładni zębatej w zacisku. Zardzewiałe łożyska stawiały taki opór że centralka przestała działać zapisując błąd.
Jakby styki w centralce w Twojej Thesis były nieskazitelne to raczej bym upierał się, że to jednak wina wentylatora. Jeśli nawet okaże się, że po poprawieniu lutów w centralce wszystko zacznie działać to tak czy inaczej sprawdziłbym w czasie dłuższym działania wentylatora czy przewody się nie grzeją.
Ten błąd z CAN-em to problem z komunikacją ale jak to rozumieć dokładnie to musi się wypowiedzieć ktoś kto bardziej zna temat szyny CAN.


co do tego zdjecia to zdjęcie z panelu sterowania od tyłu tam są takie taśmy, centralka nie miała zbytnich skaz, prócz kurzu i tegojednego punktu zaśniedzienia to było bardzo minimalne, i na dodatek przy kondensatorze, wiec nie ma zbytnio możliwości lutowania przy nim.

Tak na marginesie jak mogę dorwać centralkę,pisalem do gościa na allegro co ma thesis 2.0 na części ale jak na razie cisza.
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
LUKIThesis
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2123
Rejestracja: 15 lip 2013, 14:27
Lokalizacja: Stolica

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: LUKIThesis » 09 sty 2014, 21:29

Poszło na mail :)

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 10 sty 2014, 13:26

dzięki więlkie będę pytał.
Ale już sam nie wiem czego potrzebuje centralka wygląda zdrowo. a te luty takie mikroskopijne tych elementów tyle ze nawet jak któryś padł to nie dojde sam...
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - nie działa panel sterowania nawiewem

Post autor: AQQ2009 » 15 sty 2014, 19:59

Witam ponownie problem usunięty. Wymiana centralki usunęła mankament, zwarcie na kostce wentylatora uszkodziła centralkę w niewidocznym miejscu. :Poprawianie lutów nic nie dawało. 100zł uratowało Tereskę;) Dzieki wszystkim za pomoc i wszystkie pomysły.
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”