Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

limak1231
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 12 paź 2013, 10:48
Imię: kamil
Lokalizacja: małogoszcz

Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: limak1231 » 17 lip 2014, 11:43

Panowie problem jak w tytule, upały jak nie wiem co a tu klima wariuje.
Klimatyzacja ok miesiąc temu nabita i odgrzybiona, wcześniej pusta z powodu uszkodzenia zaworka od napełniania, awaria występuję od momentu na pełnienia ( wcześniej nie wiem jak było bo była pusta)
Byłem u kilku "fachowców" od klimy i każdy chce wymieniać co innego a najlepiej cały układ zaczynając oczywiście od najdroższej rzeczy czyli sprężarki klimatyzacji.
Jak to wygląda:
klimatyzacja włącza się normalnie i chłodzi po czym popracuje minutę, 10 min, pół godziny, różnie po czym z nawiewów zaczyna lecieć ciepłe powietrze.
kiedy klimatyzacja działa prawidłowo, sprężarka się załącza, przewody wysokiego i niskiego ciśnienia są jeden gorący, drugi lodowaty, wentylatory pracują czasem na pierwszym a czasem na drugim biegu, osuszacz jest gorący, chłodnica również.
Kiedy z kratek zaczyna lecieć ciepłe powietrze sprężarka jest załączona tz sprzęgło się obraca ale przewód który powinien być zimny robi się ciepły, wentylatory się wyłączają
Klima jest szczelna ponieważ byłem kilka dni temu na tej samej maszynie na której była nabijana i ściągnięto taką samą ilość odczynnika ( pierwszym razem nabite było 700 ml, i olej ok 15ml)
jak działa to z kratek raz udało mi się zmierzyć temp 5 c, innym razem 12 c
jak na złość jak podpinają do maszyny to klima działa i ciśnienia są prawidłowe tzn na niskim ok 2-3 bary na wysokim 10-13
jak przestaje działać to czasem udaje mi się ją ponownie załączyć ściągając i wpinając kilkukrotnie
wtyczkę ze sprężarki albo z czujnika ciśnienia

moje podejrzenia tyczą się sprzęgła sprężarki, mam wrażenie, że po jakimś czasie przestaje obracać wałem sprężarki, może cewka nie wytwarza odpowiedniego napięcia?

Czy można ściągnąć sprzęgło bez demontażu sprężarki i spuszczania czynnika?
będę wdzięczny za wszystkie sugestie
a cha jest błąd w klimatyzacji 0019 czujni zanieczyszczeń
Ostatnio zmieniony 17 lip 2014, 13:41 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Tytułujemy zgodnie z zasadami. Poprawiłem./stabraf/
lancia lybra 2.4 jtd sedan 2000r

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: bronx » 17 lip 2014, 14:43

Objaw pasuje do zużytych uszczelniaczy tłoczków w sprężarce.
Nalać ok 50ml oleju ( uszczelniacz pęcznieje)
15ml .......

limak1231
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 12 paź 2013, 10:48
Imię: kamil
Lokalizacja: małogoszcz

Re: Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: limak1231 » 17 lip 2014, 16:46

ile powinno normalnie być oleju? gdzieś widziałem tą informacje na forum ale nie mogę jej teraz znaleźć .
czy jak zaleją mi za dużo to nie pójdzie w drugą stronę, że stanie sprężarka i spale sprzęgło?

czemu stawiasz na uszczelniacze jak są momenty że sprężarka pracuje dobrze i wytwarza odpowiednie ciśnienia?( jak pisałem nie było mi dane aby podpiąć jak nie działa), może po prostu za dużo czynnika w układzie?
lancia lybra 2.4 jtd sedan 2000r

Awatar użytkownika
Zielony
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 03 kwie 2011, 20:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: Zielony » 17 lip 2014, 20:30

Miałem podobnie,okazało się że nie łączyła wtyczka zasilająca elektro sprzęgło przy sprężarce.Wymieniłem i teraz chłodzi dobrze.
Były:
Fiat Tempra SW 1.6 i.e 93'
Fiat Marea Weekend 1.9JTD 01'
Lancia Lybra 1.6 16V 01'
Fiat Stilo MW 1.9 16v JTD 04'
Jest:
Fiat Croma 1.9 16v mJTD 09'
Lancia Prisma 1.5 8v carb 86'

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: bronx » 18 lip 2014, 7:54

limak1231 pisze:...
Kiedy z kratek zaczyna lecieć ciepłe powietrze sprężarka jest załączona tz sprzęgło się obraca ale przewód który powinien być zimny robi się ciepły, wentylatory się wyłączają...
Dlatego

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: grigor » 18 lip 2014, 12:43

limak1231 pisze: jak przestaje działać to czasem udaje mi się ją ponownie załączyć ściągając i wpinając kilkukrotnie
wtyczkę ze sprężarki albo z czujnika ciśnienia

moje podejrzenia tyczą się sprzęgła sprężarki, mam wrażenie, że po jakimś czasie przestaje obracać wałem sprężarki, może cewka nie wytwarza odpowiedniego napięcia?

Czy można ściągnąć sprzęgło bez demontażu sprężarki i spuszczania czynnika?
będę wdzięczny za wszystkie sugestie
a cha jest błąd w klimatyzacji 0019 czujni zanieczyszczeń
Zrób tak. Kiedy sprężarka nieoczekiwanie przestanie działać po tych ... 30min zobacz najpierw czy masz napięcie na wtyczce idącej do sprężarki. Wypnij i zmierz multimetrem. Jeśli jest napięcie znaczy to że sprężarka jest wysterowana i powinna się włączyć. Podepnij wtyczkę. W takiej sytuacji spróbuj przy pomocy pomocy jakiegoś kijka lekko dopchnąć nieobracającą się cześć kola sprężarki. Jeśli przy niewielkiej pomocy kijka zaskoczy to masz winnego. Będzie to wyrobione sprzęgiełko klimy. Jak sie nagrzeje może robić się za duża przerwa i elektromagnes nie daje rady załączyć kompresora.

Nie wiem jak jest zbudowane to sprzęgło w lybrze, nigdy się nie przyglądałem. Ale jak miałem taką sytuację w Volvo to "zregenerowałem" sprzegło dobijając młotkiem ograniczniki trzymające odpuszczone sprzegło aby zmniejszyć szczelinę. Po tej regeneracji klima działa już 5 rok ;)
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

limak1231
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 12 paź 2013, 10:48
Imię: kamil
Lokalizacja: małogoszcz

Re: Lybra - klimatyzacja raz działa raz nie

Post autor: limak1231 » 18 lip 2014, 23:01

dzisiaj zrobiłem trasę ok 400km i pojawiła się pewna zależność mianowicie jak cały czas jechałem to klima chłodziła pięknie nawet powiedział bym za bardzo a jak tylko się zatrzymałem na światłach, w korku itp to przestawała chłodzić, jak tylko wyjechałem na trasę to znów zaczynała chłodzić

oczywiście sprawdzę to co koledzy wyżej napisali
i dziękuję za zainteresowanie tematem
lancia lybra 2.4 jtd sedan 2000r

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”