Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 09 maja 2015, 16:08

Do poduszek podlaczam sie tym niebieskim kablem VAG. A deske rozdzielcza mam jak na zamieszczonym zdjeciu i zastanawia mnie wlasnie fakt gdzie ta poducha sie tam miesci heh. Dzis sie dobiore do niej.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Borek » 09 maja 2015, 17:20

No to z taką deską (gładką po stronie pasażera) poduszki raczej nie znajdziesz. ;)
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 09 maja 2015, 18:34

po otwarciu schowka na jego drzwiczkach mam naklejke ze niby jest airbag, no i komputer pokazal ze jest niby wystrzelona wiec myslalem ze gdzies tam jest.


Centralka airbag juz zdemontowana, nie bylo to takie trudne. Co do mikrokontrolera to faktycznie jest z Motoroli. Posiadam schemat tego ustrojstwa, lecz nigdzie nie moge znalezc odpowiedniego wsadu do tego mikrokontrolera.

Nr. Centralki 46459202
Nr. wsadu napisze pozniej

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 29 maja 2015, 13:08

Szukalem dzis wiazki poduszki pasazera i nie moglem znalezc, czytalem na forum ze instalacje sa takie same w kazdej Kappie i jezeli nie ma poduszki to wiazka i tak jest w tym miejscu gdzie powinna byc poduszka. wyjalem caly schowek, gabki i nigdzie nie znalazlem zadnego przewodu do pasazera. Gdzie on moze byc?

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4007
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: volf » 30 maja 2015, 11:09

A do czego potrzebna ta wiązka pasażera, przecież poduszki i tak już nie dołożysz, chyba, że wymienisz całą dechę...
I jeszcze jedno-ten sam numer sterownika jest w wersjach z 2 poduszkami więc różnica będzie albo w sofcie albo po prostu ta nieobecna poduszka (może też i napinacz pasażera) jest zastąpiona fabrycznie już rezystorem/rezystorami.
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 31 maja 2015, 0:42

dlatego właśnie chciałem sprawdzić czy jest tam fabryczny rezystor czy ktoś taki sterownik zamontował.

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Michal198422 » 15 cze 2015, 23:06

Próbowałeś tylko jedną wersją softu, czy kilkoma? Dobrze go skonfigurowałeś? Jeśli masz dostęp do innego lapka, to na nim sprawdź, czy błąd występuje. Jaki masz system? Kabel ma przełącznik (7, 3, 1/9, 12/13)? Jeśli tak, to na jakim ustawieniu działasz? Program wywala się przy próbie diagnozy TYLKO poduszek, czy też silnika, ABS? Łączy się z silnikiem czy ABS (inne ustawienie przełącznika do diagnozy ABS)? Ile poduszek pokazuje EPER (po numerze vin)? Poduszka jest widoczna po wyjęciu pojemnika schowka, a kable w tym roczniku nie wiem (mam 96 sw z dwiema poduchami - tu są poprowadzone po lewej stronie od schowka po metalowym "szkielecie" pod deską). Nie pamiętam ile poduch miały wersje po lifcie (max 4, ale minimum?). Sprawdź po numerze VIN, to będzie jasne, czego nie znajdziesz. Osobiście przerabiałem temat kombinacji z centralkami. Miałem tą, co zdecydowanie odmawiała komunikacji, a wymieniłem na nowszą, tyle że musiałem oszukać czujnik obecności pasażera, że jest obecny ciągle (poducha pasażera jest zawsze aktywna - brak czujnika w moim samochodzie). Próbowałem też przerobić centralkę z wersji z 4 poduchami, ale ciągle pojawiał się błąd którejś z poduch bocznych, czego nie udało mi się ominąć. Wsadu nie mam, bo zabawa z programowaniem bardziej ryzykowna, niż wymiana na sprawną używkę, która nie detonowała poduszek, a na pewno bardziej upierdliwa i droższa.
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 11 lip 2015, 18:00

2 softami sprawdzalem i na win xp i win 7, netbookiem i notebookiem. Przelacznik na kablu w jednej pozycji byl, nie pamietam jakiej ale bez zmiany polozenia diagnozowalem ecu i abs bez problemu. Problem tylko z poduszkami. Polaczenie utrzymywalo sie ok 10 sekund, pozniej automatycznie rozlaczalo. Co do fizycznych poduszek, w kierownicy jest ok, pasazer nie posiada z racji deski przedliftowej choc wiazki nie znalazlem. Dzis sprawdze ile powinno byc poduch. A po zamieszczonych fotkach bledow na pierwszej stronie mozna wywnioskowac ile poduszek "widzi" centralka?

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Michal198422 » 11 lip 2015, 20:10

Centralka przedstawia, że masz dwie poduszki i dwa napinacze, tyle tylko, że poduszka pasażera może być emulowana przez rezystor (czy to fabryczny, czy kombinowany). Ja, by nie ryzykować ewentualnej detonacji poduszek, wymontowałem centralkę i podłączałem w domu pod zasilanie (miałem drugi akumulator już zdychający, ale myślę, że zwykły zasilacz 12V sprawdzi się równie dobrze). Bardzo prosta sprawa. Wystarczy rozpiska wyjść centralki i zrobienie kabelków, które utrzymają się na bolcach (albo zdobycie wtyczki o takim samym kształcie z fragmentem wiązki). Następnie podłączasz zasilanie i kabel diagnostyczny. Jeśli i tu się program wywali, to na 99% coś z centralką nie tak (albo z konfiguracją programu). Jeśli już ją zobaczy, to dalej z górki, bo tylko rezystorami zastępujesz poszczególne elementy i możesz próbować kasować błędy. Jeśli wszystko zrobisz dobrze, to naprawdę prosta zabawa w tym przypadku. Podłączałem poza samochodem chyba każdą centralkę i nie udało mi się połączyć z jedną żółtą (ta irytująca, co odmawiała wspóółpracy nawet i w aso) oraz z tą czerwoną, bo z nią się komputerem nie łączy, tylko metodą zworki błędy sprawdza i kasuje. Pozostałe skutecznie podłączałem, diagnozowałem, kasowałem błędy. Jak wspominałem nie udało mi się uzyskać braku błędów tylko w centralce od 4 poduszek. A skoro mnie wyszło, to wyjdzie i innym, bo nie jestem nawet związany z tym ani z wykształcenia, ani zawodowo, a czysto przypadkowo (radzenie sobie ze swoim pojazdem).

Szukaj wiązki od poduchy pasażera, bo musi być, choćby w postaci 2ch przewodów przy wtyczce(lub wyżej) połączonych czymś jak rezystor, bo według tej centralki druga poducha pod tą centralką BYŁA I STRZELIŁA. Jest tyle możliwych domysłów, że ciężko określić co i jak. Zaczynając od przeszłości wypadkowej (dla oszczędności wstawiono deskę bez poduchy pasażera, a wiązkę wycięto), przez uszkodzenia spowodowane zmianą foteli (a może i deski), po zalanie centralki z nieszczelnej nagrzewnicy, lub jej upuszczenie przez kogoś kto ją wymieniał itp. itd. Jedynie po sprawdzeniu w EPER będziesz wiedział z czym samochód wyjechał z fabryki.
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 11 lip 2015, 23:35

Wyslalem Ci PW

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Michal198422 » 11 lip 2015, 23:56

A ja się przekonałem, że eper już teraz zbyt wiele nie pokazuje. Ach te poprawki, aktualizacje, ulepszenia. Niech ich.. To co można było sprawdzić normalnie (wersja wyposażenia i szczegóły) teraz zapewne tylko w aso :/
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 12 lip 2015, 10:45

Witam w ten sloneczny poranek. Michale, sprawa sie rozwiązała, wrecz rozplatala. Rozwinąłem wiazke od centralki, zdjalem peszel, znow rozwinalem i oczom ukazał się fabryczny rezystor. Pierw przed rozebraniem policzylem ile przewodow wychodzi z wtyczki, a ile za peszlem i brakowalo mi 2 przewodow, dlatego rozwinalem wiazke. Jak skoncze grzebanie (jakos po obiedzoe moze hehe) zamieszcze zdjecia dla potomnych co tez moga miec z tym problem. Generalnie instalacja airbagow jest prosta jak budowa cepa. Dziekuje Michale za merytoryczne popchniecie do dzialania. O kolejnych pracach z ta instalacja bede pisal. Przy okazji moge zrobic maly tutorial z fotkami kiedy bede sprawdzal czy kazdy przewod przewodzi zeby nie bylo problemow w przyszlosci
Ostatnio zmieniony 12 lip 2015, 11:28 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pisownia!!!

Awatar użytkownika
Michal198422
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 173
Rejestracja: 13 lip 2010, 2:57
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Michal198422 » 13 lip 2015, 10:58

Przy sprawdzaniu ciągłości obwodu skup się na zwijaku przy kierownicy. Ponoć często lubi sprawiać problemy, choć sam tego nie doświadczyłem (najlepiej do tego użyć miernika z dźwiękiem, który słyszalnie stwierdzi ewentualne przerwanie). Sprawdź na całej "drodze" (kierownica ze skrajnego położenia do drugiego skrajnego). Jednak zanim zaczniesz go mierzyć, to zajrzyj do wtyczki, bo jeśli dobrze pamiętam, jest tam coś jak drucik/sprężynka, która przy rozłączeniu zwiera dwa piny. Tyle, że nie pamiętam czy po stronie instalacji, czy zwijaka. Raczej nie muszę dodawać, że jeśli po stronie zwijaka, to przed pomiarem jakoś ją odsunąć z pinów? ;)
Kappa SW 2,4 TDS. Brak ECSF, brak nieoczekiwanych CHECKów, brak problemów. Wszystko (prócz klimy) działa:D Więc na pewno coś jest nie tak :|

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 14 lip 2015, 10:39

Instalacja została już sprawdzona, tak zwana "zwijka" przy kierownicy też. Oto kilka fotek z postępu prac.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Arek175
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2015, 19:16
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Siemianowice Sl

Re: Kappa 2.0 20v - wysyp problemów z poduszkami

Post autor: Arek175 » 20 gru 2015, 10:08

Problem rozwiązany, wymieniłem sterownik poduszek na sprawny i kontrolka już nie świeci.
Wielkie podziękowania dla Maniaka za sprawny sterownik :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”