Delta III 2009 1,6 jtd 88kW - DTC P0340

trocken
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2022, 20:53
Imię: Trocken

Delta III 2009 1,6 jtd 88kW - DTC P0340

Post autor: trocken » 06 lip 2023, 20:02

Koledzy chciałbym prosić o poradę.
Podczas jazdy zacząłem słyszeć grzechotanie w silniku na średnich obrotach, jakby coś ocierało o metal lub plastik. Zatrzymany na biegu jałowym.
Gdy jechałem dalej coś zapiszczało i silnik zgasł. Na diagnostyce pokazuje błąd czujnika prędkości krzywki PO340.
Myślałem, że pękł pasek rozrządu, ale jest OK. Nie zauważyłem żadnych wycieków płynu. Silnik nie uruchamia się, ale rozrusznik go kręci.
Czy ktoś może pomyśleć, co to może być?

To Delta 1.6 jtd 88kW z 2009 roku (zrobotyzowana skrzynia biegów)

Przepraszam za błędy, jestem Czechem :)

Awatar użytkownika
Tomzik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5389
Rejestracja: 22 gru 2007, 0:00
Imię: Tomczysław ;)
Lokalizacja: Kwidzyn/Świecie

Re: Delta III 2009 1,6 jtd 88kW - DTC P0340

Post autor: Tomzik » 11 lip 2023, 18:15

Miałem trochę podobną sytuację w 2,0. Najpierw 3 sytuacje, kiedy silnik zaczął ciągnąć po kilku sekundach (wskaźnik ciśnienia doładowania na wyświetlaczu w zegarach dochodził do połowy i tak kilka sekund stał). Przy czwartym razie zatrzymałem się, zgasiłem silnik i chciałem uruchomić ponownie, ale rozrusznik wyraźnie wolniej kręcił i słychać było odgłosy tarcia jakby metalu o metal. W końcu silnik odpalił, ale pracował głośno jakby zrobił się nieszczelny kolektor wydechowy. Mocy brak, ale doczłapałem się do mechanika. Komputer po podpięciu pokazywał błąd synchronizacji wałka rozrządu. Winny okazał się napinacz paska rozrządu, który zwyczajnie pękł. A ja miałem mnóstwo szczęścia, że pasek się nie zerwał.
Są: Lancia Delta 2,0 Multijet; Lancia Phedra 2,2 Multijet; Yamaha XJ 900S Diversion; SHL M11W
Były: Lancia Delta HPE 1,8 16V GT; Lancia Kappa 2,0 20V Turbo; Fiat Croma 2,0 T i.e., SFM Junak M10, Romet Ogar 205

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”