Co bedzię więc płynęło w "tętnicach" aut przyszłości? Możliwości jest wiele.

Sęk w tym, że od dobrych kilkunastu lat Mobil i Exxon to jest jeden i ten sam koncern.jaycobe pisze: W dzisiejszych czasach projekty (...)są blokowane przez koncerny naftowe takie jak Mobil, Exxon itp.
Nie sęk tylko literówkaNat pisze:Sęk w tym, że od dobrych kilkunastu lat Mobil i Exxon to jest jeden i ten sam koncern.jaycobe pisze: W dzisiejszych czasach projekty (...)są blokowane przez koncerny naftowe takie jak Mobil, Exxon itp.
Jak Lancia i Fiat.
Tu chciałbym sprostować wypowiedz kolegi, gdyż nie tak dawno miałem w rękach test laboratoryjny benzyny bezołowiowej 95 i nie jest ona wcale taka bezołowiowa jak by nam się mogło wydawać.adamM20 pisze:Na początek małe sprostowanie: etyliny (benzyna z dodatkiem czteroetylku ołowiu) już dawno nie ma bo zastąpiła ją benzyna bezołowiowa.
Sęk w tym, że nie bardzo masz co prostować - zgodnie z tym, co napisał adamM20, etylina to paliwo nazwane tak komercyjnie przez CPN ze względu na obecność CZTEROETYLKU (ołowiu) jako środka przeciwstukowego.jaycobe pisze:Tu chciałbym sprostować wypowiedz kolegi, gdyż nie tak dawno miałem w rękach test laboratoryjny benzyny bezołowiowej 95 i nie jest ona wcale taka bezołowiowa jak by nam się mogło wydawać.adamM20 pisze:Na początek małe sprostowanie: etyliny (benzyna z dodatkiem czteroetylku ołowiu) już dawno nie ma bo zastąpiła ją benzyna bezołowiowa.
Można się spierać co do terminów "wynalezienia" czy definicji "rewolucji", ale moim zdaniem zdarzeniem rewolucjonizującym życie ludzkości, upowszechnionym w XXI wieku jest:jaycobe pisze:Mało offtop: Czy zostało coś wynalezione w XXI w. co moglibyśmy nazwać rewolucją (podkreślam Rewolucją nie ewolucją)?
..małe sprostowanie do sprostowania: zgodnie z normą EN 228 dla Pb95 dopuszczalna zawartość ołowiu w benzynie wynosi do 5 mg/l lub jeśli ktoś woli to 0,005 g/l. Typowa (średnia) zawartość w benzynach na stacjach benzynowych to około 1,5 do 2,5 mg/l czyli praktycznie bliskie zeru! Podana zawartość ołowiu jest zupełnie bezpieczna dla katalizatorów a to, że podawana jest na świadectwie to (paradoksalnie dla Kolegi Forumowicza) właśnie dlatego aby pokazać, że benzyna nie zawiera ołowiu bo jest benzyną bezołowiową.jaycobe pisze:Tu chciałbym sprostować wypowiedz kolegi, gdyż nie tak dawno miałem w rękach test laboratoryjny benzyny bezołowiowej 95 i nie jest ona wcale taka bezołowiowa jak by nam się mogło wydawać.
jaycobe pisze:Można się spierać co do terminów "wynalezienia" czy definicji "rewolucji", ale moim zdaniem zdarzeniem rewolucjonizującym życie ludzkości, upowszechnionym w XXI wieku jest:
- dla krajów bogatych - powszechny stały dostep do danych (szybkiego i wygodnego internetu/GPS itp.) poprzez upowszechnienie smartfonów/tabletów
- dla krajów ubogich - powszechny dostęp do komunikacji poprzez upowszechnienie standardu telefonii komórkowej w krajach biednych. Wiele krajów np. Afryki ma telefonie stacjonarną w szczątkowej formie, a GSM (i kolejne standardy) upowszechnił się u nich piorunem. Dla ubogich krajów to taka rewolucja, jak wynalezienie w XX wieku lekkich, plastikowych baniaków na wodę, które pozwalają donieść jej znacząco więcej z odległych studni. Tysiące istnień ludzkich zostało dzięki temu uratowanych, a setki milionów mają lżejsze (dosłownie i w przenośni) życie.
Nat pisze:Sęk w tym, że nie bardzo masz co prostować - zgodnie z tym, co napisał adamM20, etylina to paliwo nazwane tak komercyjnie przez CPN ze względu na obecność CZTEROETYLKU (ołowiu) jako środka przeciwstukowego.
Dziś czteroetylku (od którego powstała nazwa) nie stosuje się w ogóle, zastąpiły go różne odmiany eteru butylowego. Ba! Nawet CPN zniknął, zastąpiony przez Orlen.
Podsumowując - nie etylina, lecz benzyna, a jeśli już ktoś koniecznie chce zachować dawną nomenklaturę, to raczej eteryna, a nie etylina