Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Dedra787
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2011, 11:04
Lokalizacja: Łódź

Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: Dedra787 » 25 kwie 2011, 11:23

Witam,
forum śledzę od dłuższego czasu. Najczęściej znajduje odpowiedzi na nurtujące mnie pytania bez potrzeby zadawania ich ponownie. Jednakże tym razem nie doszukałem się opisu podobnej awarii jak moja.

Mam Dedrę rocznik 1997, Diesel. W sobotę (23.04.2011) pojechałem zmyć kurz z samochodu, żeby na święta jako tako się prezentował ;) Misia zakończona pomyślnie, jednakże nie spodziewałem się po wizycie w myjni problemów, które później nastąpiły. Dojechałem do miejsca przeznaczenia. Samochód stał sześć godzin. Wieczorem odpalam, zapala się czerwona dioda akumulatora i wszystko gaśnie - tzn chyba nie zapaliło się już na początku. Natomiast silnik działa sprawnie.
Usterka wygląda tak, że nie działają światła oraz wskaźniki na desce rozdzielczej, a także oczywiście jej podświetlanie. Działają natomiast kierunkowskazy oraz prędkościomierz. Działa również radio i klima, a także oświetlenie wewnętrzne. Tak jak już pisałem, z silnikiem, ani z odpalaniem nie ma najmniejszych problemów. Ze wszystkich diod na desce rozdzielczej zapala się jedynie ta sygnalizująca nagrzewane się świec żarowych, po chwili grzecznie gaśnie.
Przypuszczam, że w myjni coś mi zalali myjką ciśnieniową, lecz nie zauważyłem żeby w środku coś było mokre. Problem natomiast objawił się po sześciu godzinach stania, więc jeśli nawet woda gdzieś się dostała to wszystko wyparowało. A może awaria nie ma nic wspólnego z wizytą na myjni? To tylko zbieg okoliczności? Zresztą nie ma to już teraz dużego znaczenia.

Proszę o radę i opinie.
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: bassman » 25 kwie 2011, 13:19

Zapraszamy do wątku z przywitaniami, miło jest napisać z jakiej miejscowości jesteś (w profilu).

Sprawdź skrzynkę bezpiecznikową po lewej stronie kolumny kierowniczej, czy nie jest wilgotna i czy wszystkie bezpieczniki są ok.
Nie wiem jakie to było mycie? Jeśli pranie tapicerki wewnętrznej to proponuję postawić w słoneczny dzień auto na słońcu z uchylonymi szybami i czekać.
Jeśli nie było prania w środku to proponuję sprawdzić wszystkie połączenia masowe pod maską i połączenia przewodu plusowego przy akku, puszcze rozdzielczej i pierwszych bezpiecznikach.
Napisz jak to wygląda i będziemy myśleć dalej.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: jerzy » 25 kwie 2011, 15:15

Witam - opuść deskę bezpieczników i tam zobacz czy przypadkiem tam w wyniku dużego ciśnienia lub dużej temperatury nie nastąpiło zawilgocenie.\poruszaj stycznikami i kostkami - na zasadzie wsuń wysuń.

Pozdro,,,,

Dedra787
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2011, 11:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: Dedra787 » 25 kwie 2011, 15:36

Dzięki!
Usterka okazała się prozaiczna. Przepalony bezpiecznik 10A opatrzony nazwą "Services". Poruszałem także wszystkimi innymi kostkami i przejrzałem pozostałe bezpieczniki. Wszystko działa :)
A mycie było zwykłe - z wierzchu ;) I teraz jak patrzę na ten bezpiecznik to wydaje mi się, że to mógł być jednak zbieg okoliczności. Miałem też awarię tydzień temu. Pękła mi sprężyna odpowiedzialna za ułatwienie wciskania sprzęgła. Wtedy dużo tam grzebałem, żeby zlokalizować skąd te części mi wypadły. Otwierałem kilka razy tę skrzynkę, może to jej się nie spodobało.

@ Bassman - też jestem z Łodzi - już się podpisałem :P zaraz też przywitam się oficjalnie

Dzięki za wskazówki i myślę, że jeszcze sobie porozmawiamy nie raz, bo moja Lucyna dostarcza różnych ciekawych wrażeń, szczególnie takiej osobie jak ja, która nie jest z techniką za pan brat. W kolejnym odcinku opiszę moją zimową przygodę, która wyglądała jak eksplozja oleju, a była związana najprawdopodobniej z zamarzniętą odmą ;)

Dedra787
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2011, 11:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: Dedra787 » 25 kwie 2011, 18:28

Za wcześnie się zachwyciłem. Zwarcie cały czas gdzieś jest, bo wymiana bezpiecznika starcza na kilometr jazdy. Spaliłem kolejne dwa :/ Znów jestem w punkcie wyjścia.

Awatar użytkownika
bentekQLIMAX
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 218
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:10
Imię: Dawid
Lokalizacja: Zabrze

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: bentekQLIMAX » 25 kwie 2011, 20:04

sprawdz czy to napewno ma byc 10a moze jest za slaby

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: bassman » 25 kwie 2011, 21:53

Czy przy wymianie wspomnianej sprężyny nie uszkodziłeś/przyciąłeś jakiegoś przewodu?
Wygląda na złe ułożenie przewodów, na których po czasie uszkodziło izolację.

Pozdrawiam.

PS.
Jakby co to służę pomocą - w końcu kolejna Dedra w Łodzi.

Dedra787
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2011, 11:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: Dedra787 » 25 kwie 2011, 23:17

@ bentek - w instrukcji jest 10A - taki też tam był odkąd nim jeżdżę, mogę spróbować włożyć mocniejszy ale raczej awaria jest gdzieś "głębiej"

@ bassman - wymiany nie robiłem sam. Szarpał się z nią spec z Wileńskiej (na której zresztą mieszkam;) - gdyby tylko to tyle nie kosztowało to bym częściej korzystał z ich usług bo mam najlepszy serwis Lanci w Łodzi zaraz pod bokiem. On raczej nic nie popsuł ale ja szukając źródła wycieku sprężyny mogłem coś przyciąć. Jutro od rana tam zajrzę dokładnie. Skoro już wiem czego szukać to może coś znajdę ;)

Awatar użytkownika
bentekQLIMAX
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 218
Rejestracja: 12 lip 2010, 23:10
Imię: Dawid
Lokalizacja: Zabrze

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: bentekQLIMAX » 26 kwie 2011, 21:23

gdybys potrzebowal taka skrzynke z bezpiecznikami to mam tylko ze z diesla
a i nie wkladaj mocniejszego bezpiecznika bo mozesz wiecej balaganu narobic niz jest

Dedra787
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2011, 11:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - elektryka - światła i deska rozdzielcza

Post autor: Dedra787 » 20 maja 2011, 9:14

Cześć,
jestem winien wyjaśnienie. Sprawa została załatwiona w warsztacie. Podobno było zwarcie na jednym z przewodów. Elektryk mówił, że musiał przejrzeć dokładnie osiem wiązek i dopiero za szóstą natrafił na zwarcie. Koszt zabiegu... nawet nie chce mi się pisać, ech.. W każdym razie zrobili. Serwis Max Car na Pustej.

Ale następna awaria w drodze. Chyba zawieszenie... never ending story

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”