Kappa - hamulec się blokuje

przemas81
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2299
Rejestracja: 11 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Chojnice/Hünxe
Kontakt:

Kappa - hamulec się blokuje

Post autor: przemas81 » 11 gru 2008, 19:53

mam problem jedno z kół a dokładnie prawe tylne(od strony pasażera) nie odblokowuje się po zachamowaniu -tłoczek się nie cofa i hamulec cały czas trzyma-na lewarku nie idzie koła rękoma przekręcić-i blokuje się tylko to jedno koło reszta działa cacy-czyżby układ się zapowietrzył???


dodam że niedawno miałem wypadek i autko oberwałotak


z mechaniki nic nie ucierpiało tylko blachy nie wiem czy od uderzenia mogło się coś nababrać z hamulcami???? i czemu tylko jeddno koło po przejechaniu jakiegoś kilometra tarcza aż zrobiła się czerwona


co to może być??? :?
Lancia Phedra 2.0 desel...Auto na codzien mojej zonki
Lancia Delta 2.0 turbo-moja zabawka-poki co w czesciach
Volvo xc 90- wół roboczy
Yamaha r1 RN09 plus FZR 600-moje
Aprilia rs125.....poczatki przygody z dwoma kolami mojej zonki

Byly kappy 2.4 lpg +2.4 tds,zeta 2.0 turbo,lybra 1.9 jtd

Awatar użytkownika
Gruby007
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 246
Rejestracja: 21 sie 2008, 0:00
Imię: Robert
Lokalizacja: Biała Podlaska

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: Gruby007 » 11 gru 2008, 20:09

Witam :wink:

Spotkałem się z podobną przypadłością w Ładzie Samarze, gdzie z przodu tak się zblokowało jedno koło (miała z przodu tarcze)
Otóż przyczyną były zużyte klocki hamulcowe, tłoczek ma takie zabezpieczenie, że jak wyjdzie zbyt daleko to zostaje w takiej pozycji blokując koło. i u Ciebie najprawdopodobniej tak się stało, w wyniku zużycia klocków w tym kole..
Trzeba rozebrać zacisk i wcisnąć tłoczek na swoje miejsce. (uprzedzam że nie będzie to łatwa operacja :( )

Mam nadzieje, że rada się przyda.
Pozdrawiam Gruby007 :wink:
Jest:
-Lancia Kappa 2.4 JTD, 2001. :)

Były:
-Lancia Thema 2.0 i.e ; -Thema 2.0 i.e 16V :( - marnie skończyła.. :(
-VW GOLF MK.II 1.8 GT
-VW Passat B4 TDI
-Ford Galaxy 1.9TDI

przemas81
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2299
Rejestracja: 11 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Chojnice/Hünxe
Kontakt:

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: przemas81 » 11 gru 2008, 20:14

"Gruby007" pisze:Witam :wink:

Spotkałem się z podobną przypadłością w Ładzie Samarze, gdzie z przodu tak się zblokowało jedno koło (miała z przodu tarcze)
Otóż przyczyną były zużyte klocki hamulcowe, tłoczek ma takie zabezpieczenie, że jak wyjdzie zbyt daleko to zostaje w takiej pozycji blokując koło. i u Ciebie najprawdopodobniej tak się stało, w wyniku zużycia klocków w tym kole..
Trzeba rozebrać zacisk i wcisnąć tłoczek na swoje miejsce. (uprzedzam że nie będzie to łatwa operacja :( )

Mam nadzieje, że rada się przyda.
Pozdrawiam Gruby007 :wink:


fajnie bo właśnie to zrobiłem- wciśn9ięcię tłoczka nie jest ciężkie jeśłi już kiedyś się nad tym pogłowiłeś heheheh--wcisnąłem go na maxa luz na klockach był jakieś 4 mm więc nie sądzę by się kończyły dodam że koło jest zablokowane na odpalonym silnikijak go zgasze to po jakimś czasie koło się odblokowuje nie całkowicie ale jednak :?
Lancia Phedra 2.0 desel...Auto na codzien mojej zonki
Lancia Delta 2.0 turbo-moja zabawka-poki co w czesciach
Volvo xc 90- wół roboczy
Yamaha r1 RN09 plus FZR 600-moje
Aprilia rs125.....poczatki przygody z dwoma kolami mojej zonki

Byly kappy 2.4 lpg +2.4 tds,zeta 2.0 turbo,lybra 1.9 jtd

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3245
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: Marcin_D » 11 gru 2008, 21:09

Tzeba rozebrać zacisk, przeczyścić i powymieniać gumki w nim. Po prostu jak dostaje ciśnienie to wypycha a potem nie pozwala mu wrócić.
Lancia i jeszcze raz Lancia

Lancia Kappa 2,4 20V LX Bi-Power

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: prezesjm » 11 gru 2008, 21:16

Tłoczki z tyłu wkręca się a nie wciska po pierwsze. Po drugie- jeśli tłoczek wkręca się dość łatwo i nie jest zatarty to podejrzenie pada na przewody elastyczne, korektor z tyłu , przewody stalowe i na końcu ABS i pompa. Miałeś uszkodzenia w okolicach lewego przodu, tam przechodzą przewody hamulcowe. Może któryś jest załamany lub zagnieciony.

Najprościej będzie odkręcić blokujący zacisk od przewodu elastycznego i próbować naciskać pedał hamulca. Pedał powinien " wpadać" lekko w podłogę. Jeśli tak będzie to jednak zacisk, jeśli trzeba będzie użyć siły do wciśnięcia to trzeba szukać na przewodach.

przemas81
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2299
Rejestracja: 11 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Chojnice/Hünxe
Kontakt:

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: przemas81 » 11 gru 2008, 21:21

"prezesjm" pisze:Tłoczki z tyłu wkręca się a nie wciska po pierwsze. Po drugie- jeśli tłoczek wkręca się dość łatwo i nie jest zatarty to podejrzenie pada na przewody elastyczne, korektor z tyłu , przewody stalowe i na końcu ABS i pompa. Miałeś uszkodzenia w okolicach lewego przodu, tam przechodzą przewody hamulcowe. Może któryś jest załamany lub zagnieciony.

Najprościej będzie odkręcić blokujący zacisk od przewodu elastycznego i próbować naciskać pedał hamulca. Pedał powinien " wpadać" lekko w podłogę. Jeśli tak będzie to jednak zacisk, jeśli trzeba będzie użyć siły do wciśnięcia to trzeba szukać na przewodach.

wiem że się wkręca zgodnie ze wskazówkami zegara i ręką nie dało się go wkręcic-ledwo co dałem radę go nakręcić do wkręcenia potrzebne było narzędzie specjalistyczne :wink: choć dużo siły nie trza było napewno jak robiłem kiedys tam dawno po drugiej stronie to z dentyczną siłą musiałem wkręcać wiec myśle że w normie gumki powymieniałem tzn tą na tłoczku bo miała rant zmurszały i te dwie łączące zacisk z tłoczkiem z tym czymś na piaście dzięki prezesjm za radę jutro mechanior napewno się do niej zastosuje :D
Lancia Phedra 2.0 desel...Auto na codzien mojej zonki
Lancia Delta 2.0 turbo-moja zabawka-poki co w czesciach
Volvo xc 90- wół roboczy
Yamaha r1 RN09 plus FZR 600-moje
Aprilia rs125.....poczatki przygody z dwoma kolami mojej zonki

Byly kappy 2.4 lpg +2.4 tds,zeta 2.0 turbo,lybra 1.9 jtd

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: solarzmr » 12 gru 2008, 16:33

Miałem kiedyś podobną przypadłość, w którymś z poprzednich samochodów. Winny okazał się przewód elastyczny przy zacisku. Ze starości guma spuchła i jak naciskało się pedał i ciśnienie w układzie było duże to płyn przechodził do zacisku, ale tłoczek zostawał bo ciśnienie od tłoczka było za małe żeby przepchnąć płyn z powrotem.

przemas81
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2299
Rejestracja: 11 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Chojnice/Hünxe
Kontakt:

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: przemas81 » 12 gru 2008, 19:27

"solarzmr" pisze:Miałem kiedyś podobną przypadłość, w którymś z poprzednich samochodów. Winny okazał się przewód elastyczny przy zacisku. Ze starości guma spuchła i jak naciskało się pedał i ciśnienie w układzie było duże to płyn przechodził do zacisku, ale tłoczek zostawał bo ciśnienie od tłoczka było za małe żeby przepchnąć płyn z powrotem.


dokładnie to samo na 99% powiedział mi dzisiaj mechanik na szczęście miałem taki przewód w zapasie-pozostał mi jeden kiedy jakiś czas temu wymeniałem go z drugiej strony na wymianę tego jakoś zabrakło mi czasu-jutro ma być lucynka gotowa więc dam znać co było przyczyną

a przy okazji mechanior obejrzy cały przód czy cośinnego jeszcze nie ucierpiało podczas wypadku :wink:
Lancia Phedra 2.0 desel...Auto na codzien mojej zonki
Lancia Delta 2.0 turbo-moja zabawka-poki co w czesciach
Volvo xc 90- wół roboczy
Yamaha r1 RN09 plus FZR 600-moje
Aprilia rs125.....poczatki przygody z dwoma kolami mojej zonki

Byly kappy 2.4 lpg +2.4 tds,zeta 2.0 turbo,lybra 1.9 jtd

przemas81
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2299
Rejestracja: 11 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Chojnice/Hünxe
Kontakt:

kappa-hamulec się blokuje

Post autor: przemas81 » 13 gru 2008, 21:35

i po problemie winny był przewód koło zacisku wymieniony na nowy i gra i buczy-z małymminusem-nie idzie zacisku odpowietrzyć śrubka do odpowietrzania tak zjechana że odkręcić nie idzie niestety-także muszę uważać bo hamulec miękki na pierwszym naciśni.ęciu dopiero drugie daje odpowiednią twardość :wink:
Lancia Phedra 2.0 desel...Auto na codzien mojej zonki
Lancia Delta 2.0 turbo-moja zabawka-poki co w czesciach
Volvo xc 90- wół roboczy
Yamaha r1 RN09 plus FZR 600-moje
Aprilia rs125.....poczatki przygody z dwoma kolami mojej zonki

Byly kappy 2.4 lpg +2.4 tds,zeta 2.0 turbo,lybra 1.9 jtd

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Odp: kappa-hamulec się blokuje

Post autor: skyblu » 22 wrz 2009, 21:56

Wymieniłem tarcze i kloce z przodu, na początku delikatnie,
troszkę budzące ze snu hamowanie, po ok 500 km
hamowanie ostre i dym z prawego koła ;)
tłoczek ciężko pracował przy wymianie , diagnoza-przewody miękkie do wymiany, wymienione przewody miękkie na nówki i
hamowanie jak nigdy przedtem, staje dęba :-P
kloce i tarcze polecone przez: AS 24

Przed wymianą od 120 kierą szarpie jak u Pawlaka w młockarni, hamowanie .... ;)
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”