Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywania aut

Dział dla ludzi kochających klasyki czyli... o nieco starszych Lanciach i nie tylko

Moderator: giekso

Awatar użytkownika
romlen
Założyciel LKP
Założyciel LKP
Posty: 4372
Rejestracja: 12 sty 2005, 0:00
Skype: romlen
Imię: Roman
Lokalizacja: Lyski koło Raciborza

Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywania aut

Post autor: romlen » 02 lut 2010, 15:30

Rząd opracował nowelizację dotyczącą wycofywania starych samochodów z naszych ulic. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Więcej informacji w newsie Onetu

Dla miłośników klasyków jest to bardzo niepokojąca informacja. Wyrazem tego jest opinia jednego z internautów który stwierdził, że:
co w takim wypadku mam zrobić jeśli jestem właścicielem zabytkowego auta, które nie stoi w muzeum, ale jest od czasu do czasu używane i które na pewno nie będzie spełniać wymagań tej ustawy??

mam się bać wyjeżdżać na ulice bo podjedzie do mnie inspekcja i zabiorą mi auto bo nie spełnia wymagań?
totalny absurd!!!
(autor PeyPee)

Zaczynam się obawiać o przyszłość klasyków w naszym kraju...
Lancia Prisma 1,6IE Symbol '87 (tak tak, dalej u mnie), Lancia Y 1.2 2003 grudzień - ostatni miesiąc produkcji, Lancia Lybra SW 2.0 '99 i nigdy nie widziała gazu; Lancia Gamma Coupe - o tym śnię :)
Tel. 503124557-Orange
Obrazek
Po czym poznać, że komputer uzyska świadomość? Że zamiast informatyka będzie przychodził do niego psycholog.

Awatar użytkownika
tomek
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6852
Rejestracja: 16 cze 2003, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Brodnica
Kontakt:

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: tomek » 02 lut 2010, 15:47

romlen pisze: Zaczynam się obawiać o przyszłość klasyków w naszym kraju...
Trzeba bedzie zarejestrowac sobie auto za granica :) tylko jak?
Tomek
Obrazek
Obrazek- tyle palił mój Passat do 194 tys. - przestałem uzupełniać tankowania :(

Awatar użytkownika
jakubg
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5640
Rejestracja: 22 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Brodnica/Ciche
Kontakt:

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: jakubg » 02 lut 2010, 15:55

mieć ciocię i na nią rejestrować auta...
Są: Lancia Musa 1,3 M-jet'06;Ypsilon 1.4 16V'04;Kappa 2.4jtd '99;Kappa 2.4TDS SW '98;Delta 1.6 GT i.e. '89
Były:Kappa 3.0V6 SW Automat '96;Y 1,2 LS ECVT '97;Kappa 3.0V6 Automat '96;Delta II 1.6 8v;Lybra 2.0 SW Automat '00;Y10 Mia 1.0 '91;Kappa 2,4jtd '01;Y 1,2 LS ECVT '96;Thema 8.32 '88 oraz 1/2 Kappy 2.0t 16V '95

Zapraszam do sklepiku!

Awatar użytkownika
AromaticArt
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2010, 19:48
Imię: Krystian
Lokalizacja: Kraków / Żary / Wrocław

Re: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywania aut

Post autor: AromaticArt » 02 lut 2010, 16:16

totalna glupota!!

Awatar użytkownika
MaxPK
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 775
Rejestracja: 09 sie 2009, 23:35
Lokalizacja: Rybnik/Żory

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: MaxPK » 02 lut 2010, 18:14

jakubg pisze:mieć ciocię i na nią rejestrować auta...
Tylko jak samochód jest zarejestrowany w niemczech to tam muszą być robione przeglądy...
Co do tej ustawy to kolejny absurd który jeżeli wejdzie w życie to po 2-3 miesiącach wyleci i tak to sie skończy...
Obrazek
A595 Competizione `17

Awatar użytkownika
Watazka
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 1525
Rejestracja: 06 wrz 2007, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Kołobrzeg

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: Watazka » 02 lut 2010, 21:02

Dawno dawno temu akcja"Posesja"Zmusiła wielu ludzi do oddania wielu ciekawych aut na złom.Historia lubi się powtarzac.

Awatar użytkownika
tarsar
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 81
Rejestracja: 29 gru 2009, 16:23
Lokalizacja: KGR

Re: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywania aut

Post autor: tarsar » 02 lut 2010, 21:18

Tu oryginał:

>http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/3 ... owane.html

Poczekajmy co z tego w praktyce wyjdzie. Bo jesli chcą wycofać rzeczywiste szroty (dymiące,cieknące i niemające hamulców) to jestem za, ale jak mają się kierować tylko rocznikiem produkcji, to kij im w oko :/
Chodzi też tu o ukrócenie handlu cześciami z aut danych do demontażu.

Wycofali się z opłaty ekologicznej (planowali po 3tys za auta ponizej 93r bodajże rocznie) ,a od września "pracowali" i wydumali tym razem ten szit.
--- Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 20V M-Jet`04 grigio luci di bosco ---
>> ex: Lancia Delta 1.9 t.ds LE ; Lancia Delta 1.6 GTi.e.`88 bordeaux met. ; Alfa Romeo 156 Sportwagon Distinctive 2.4 Jtd 150 Nero Fuoco <<

Awatar użytkownika
Duch-Dziadka
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5269
Rejestracja: 13 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: Czarnków/Poznań

Odp: Re: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofy

Post autor: Duch-Dziadka » 02 lut 2010, 21:28

tarsar pisze:
Poczekajmy co z tego w praktyce wyjdzie. Bo jesli chcą wycofać rzeczywiste szroty (dymiące,cieknące i niemające hamulców) to jestem za, ale jak mają się kierować tylko rocznikiem produkcji, to kij im w oko :/
Chodzi też tu o ukrócenie handlu cześciami z aut danych do demontażu.

Wycofali się z opłaty ekologicznej (planowali po 3tys za auta ponizej 93r bodajże rocznie) ,a od września "pracowali" i wydumali tym razem ten szit.
Moim zdaniem ustawa ta nie uderzy w klasyki. W koncu klasyki przez ludzi ktorzy beda to egzekwować zostaną rozpoznane.
Nie wierze w to, ze ktos mnie zatrzyma obejrzy moja Theme i odda ja na zlom.
Bez jaj tak to na pewno nie bedzie dzialac. Swoja droga jesli w ten sposob mamy pozbyc sie wrakow to ja jestem za.

Sytuacja z dzisiaj:
Moj kolega z firmy na autostradzie dzisiaj o malo nie zginal. W starym rozklekotanym tirze pekla opona i naczepa wciagnela fabie pod kola. Auto nie ma dachu, a chlopakowi nic sie nie stalo.
Moim zdaniem panikujecie bezsensu. Brawo rzad, niech w koncu zacznie sie porzadek. :D :) : yesyes :
Zgodnie z nowelą minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakie mają spełniać pojazdy, by nie zostały uznane za odpady. W takim rozporządzeniu mają zostać uwzględnione m.in. wymagania ochrony środowiska, bezpieczeństwo użytkowania pojazdów, możliwe zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Jeżeli samochód nie będzie spełniał odpowiednich kryteriów, to wówczas inspekcja ochrony środowiska uzna auto za wycofane z eksploatacji i zostanie poddane demontażowi w specjalnej stacji.
Zreszta jak widac po powyzszym beda eliminowac stare jezdzace szroty. :D
Ostatnio zmieniony 02 lut 2010, 21:44 przez Duch-Dziadka, łącznie zmieniany 1 raz.
Giulietta Veloce 2016r

Awatar użytkownika
jakubg
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5640
Rejestracja: 22 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Brodnica/Ciche
Kontakt:

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: jakubg » 02 lut 2010, 21:37

Jak dla mnie powinny być normalne przeglądy i to one powinny wyznaczać co złom a co jest dopuszczone do ruchu. I to niezależnie od rocznika i emisji spalin.
Jeżeli kogoś stać na zakup unikatowego często drogiego auta to czemu ma płacić dodatkowo?
Są: Lancia Musa 1,3 M-jet'06;Ypsilon 1.4 16V'04;Kappa 2.4jtd '99;Kappa 2.4TDS SW '98;Delta 1.6 GT i.e. '89
Były:Kappa 3.0V6 SW Automat '96;Y 1,2 LS ECVT '97;Kappa 3.0V6 Automat '96;Delta II 1.6 8v;Lybra 2.0 SW Automat '00;Y10 Mia 1.0 '91;Kappa 2,4jtd '01;Y 1,2 LS ECVT '96;Thema 8.32 '88 oraz 1/2 Kappy 2.0t 16V '95

Zapraszam do sklepiku!

Awatar użytkownika
MaxPK
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 775
Rejestracja: 09 sie 2009, 23:35
Lokalizacja: Rybnik/Żory

Odp: Re: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofy

Post autor: MaxPK » 02 lut 2010, 21:38

Duch-Dziadka pisze:
Zgodnie z nowelą minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakie mają spełniać pojazdy, by nie zostały uznane za odpady. W takim rozporządzeniu mają zostać uwzględnione m.in. wymagania ochrony środowiska, bezpieczeństwo użytkowania pojazdów, możliwe zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Jeżeli samochód nie będzie spełniał odpowiednich kryteriów, to wówczas inspekcja ochrony środowiska uzna auto za wycofane z eksploatacji i zostanie poddane demontażowi w specjalnej stacji.
Zreszta jak widac po powyzszym beda eliminowac stare jezdzace szroty. :D
Za długo w tym kraju żyje żeby uwierzyć, że wszystko pójdzie im tak gładko, szybko i sprawnie...
Obrazek
A595 Competizione `17

Awatar użytkownika
grzole
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6821
Rejestracja: 29 wrz 2005, 0:00
Skype: grzole
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: grzole » 02 lut 2010, 22:22

Watazka pisze:Dawno dawno temu akcja"Posesja"Zmusiła wielu ludzi do oddania wielu ciekawych aut na złom.Historia lubi się powtarzac.
Powtarza się również teza, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ...kasę. Polscy producenci a zwłaszcza dealerzy, psioczą na popyt. Do Pawlaka zachodzili w celu lobbowania już nie raz to i załatwili swoje interesiki.

Pierwszy znaleziony od ręki link z datą 30 lipca 2009 Swoją drogą strona internetowa Ministerstwa Gospodarki godna jest raczej luźnego koła sympatyków OSP we wsi Świniary Kolonia. Mam rację drodzy forumowicze? Na co idą nasze podatki w Min. Gosp.? Na taką sromotną amatorkę?!

Kolejny powrót do rozmów i lobbowania z datą 20 stycznia 2010

Układa się to Wam w logiczny ciąg?

Jeżeli nie, to poczytajcie w czyim interesie leżą te zmiany i o kogo tak troszczę się PIM, Stowarzyszenie Dealerów VW i Audi w Polsce oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. O Renaulta, Fiata, Saaba?
2x Kappa LS 2.0 20v '95 & '98 + Thema 2.0 ie 8v '89 + Punto Evo 1.4 MyLife '11
tel. 501-122-517

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Odp: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywani

Post autor: Gros » 02 lut 2010, 23:58

Watazka pisze:Dawno dawno temu akcja"Posesja"Zmusiła wielu ludzi do oddania wielu ciekawych aut na złom.Historia lubi się powtarzac.
Panowie musimy się przyzwyczaić akcja posesja a teraz akcja ekologiczne państwo "określił bym tobrzydko że to kraj id...........ów i błaznów" szkoda nerwów
:lol: : gafa : :bitwa:

Favo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 121
Rejestracja: 22 lis 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywania aut

Post autor: Favo » 03 lut 2010, 0:49

Nie potrzeba żadnych nowych przepisów. Wystarczyłoby uczciwe egzekwowanie tych co już są czyli faktyczne przeglądy coroczne a nie tak że ktoś ma podbite a nawet nie pojechał autem na przegląd. Ja się jednak obawiam co będzie bo w Polsce to nigdy nie wiadomo co zrobią. A co w przypadku jak złapią kogoś komu się rozstroił gaźnik i ma złe parametry CO, ale wystarczy pokręcić śrubką i wyregulować ? Też mu od razu zabiorą i na złom ? To jest chore. Mnie się tak zdarzyło ze 2 razy na przeglądzie skody favorit. Wyszło za dużo CO na mierniku, zapłaciłem 20 zł za podkręcenie śrubki do wymaganych parametrów i po problemie. Sam bym tego nie wyregulował bo nie mam miernika spalin, a zresztą w niewielu warsztatach taki mają. Auto dobrze jeździ i się nie psuje nie mam zamiaru oddawać go na złom, tym bardziej że posiadam unikatowy model z limitowanej serii.

Awatar użytkownika
Gepard
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1108
Rejestracja: 26 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Niepokojąca zmiana przepisów dot. ekologii i wycofywania aut

Post autor: Gepard » 03 lut 2010, 1:49

Koledzy, bez paniki - jeśli chodzi o prawdziwe oldtimery, to w ostatnich latach przepisy zmieniły sie na lepsze i uregulowno sprawę rejestracji na "żółte tablice". A co do pozostałych aut, to życie nauczyło nas odpowiednio interpretować (żeby nie powiedziec "obchodzić") przepisy. Nie sądzę, aby policjanci za byle co zbierali dowód rej. i kierowali samochód na złom - przecież oni też, prywatnie, nie jeżdżą autami z salonu.
Ojciec michala1045.

- Kappa SW 2.4 TDS 1997 - moja była
- Y 1.2 16V 1997 - była żony.
- Lancia Phedra 2,0 jtd 2004 - była
Aktualnie na stanie
- Y 1,2 8v 2001 Marie Claire - żony
- Citroen BX 19 TRI, 1989
- MZ ES 250 1965 - mój rocznik :D
- Dodge Grand Caravan 3,3 2007

ODPOWIEDZ

Wróć do „::: Oldtimery, youngtimery :::”