Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy nie??

Problemy, porady i opinie dotyczące LPG w Naszych Lanciach
Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy nie??

Post autor: marceli » 12 paź 2011, 19:55

No właśnie, zastanawiał się Ktoś z Was, a może ktoś stoi przed takim dylematem??

Ja się akurat zastanawiam,gdyż korzystając z oferty Otwartych Dni Staga 14-15 października można sobie zamontować fajnie instalację na raty 0%.
Tak, sprawdziłem tak to wygląda , płacimy jedynie za samą instalkę, nie ma haczyków.

Tylko,że...ceny LPg lekko "szaleją", a ja znów autem póki co nie robię przebiegów...hmm ale wiadomo,jak byłby LPG sytuacja lubi się zmienić.
Teraz miesięcznie robię ok 700-800km,więc jest to na granicy opłacalności w tym momencie...

Auto póki co zostanie, dobrze służy,jestem zadowolony.

Doradzicie coś?Bo czas leci a ja nie wiem czy iść na tak czy na nie...

PS.Jeśli temat w złym dziale proszę o przeniesienie, sam nie wiedziałem gdzie pisać :)
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
grodek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:49
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rybnik

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: grodek » 12 paź 2011, 20:55

Ostatnio tankowałem LPG za 2,80 , zacząłem myśleć poważnie o Dieslu

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: marceli » 12 paź 2011, 21:23

No tutaj to już bym się naprawdę wahał...skoro akcyza na ON pójdzie na bank w górę w nowym roku.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Adisz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 364
Rejestracja: 20 wrz 2007, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Adisz » 12 paź 2011, 21:42

Cena za litr gazu w warszawie wynosi już średnio 2.90, zaraz zacznie się zima, gaz skoczy jeszcze bardziej i zgodnie z tradycją po zimie już wiele nie spadnie, więc raczej trzeba będzie się przyzwyczaić do ceny powyżej 3zł...biorąc pod uwagę małe przebiegi, taka instalacja może zwróci się za jakieś 4-5 lat...Trzeba usiąść i skalkulować. Samochód średnio spali Ci jakieś 2-3 litry gazu więcej, trzeba jeszcze doliczyć na każde 100 km jakiś litr benzyny, którą auto pochłonie zanim się przełączy, dodatkowe koszty związane z utrzymaniem instalacji, droższy przegląd itd...w tej chwili żeby to miało sens trzeba raczej dużo jeździć . Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Rafako

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Rafako » 12 paź 2011, 21:48

A moje zdanie jest takie, że teraz to już k... : cenzura : trzeba zacząć:
a) jeździć na wodę...
b) jeździć na holzgas...
c) chodzić piechotą :x :roll:

Ropa po 5,20 zł/l i nawet jeżdżąc dieslem, który "łyka" w mieście 6,3 litra na 100 km, zaczyna być niemiło, gaz też coraz droższy, a wiadomo, taka np. Thema 8 litrami gazu się nie zadowoli :roll: :roll: :roll:
Podwyżki w pracy od 3 lat nie było :roll:
Szkoda gadać. Czy dieslem czy benzyną czy na gazie...

...i tak jesteśmy równo w d... bici :!: :| :(
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Adisz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 364
Rejestracja: 20 wrz 2007, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Adisz » 12 paź 2011, 21:59

Zgadza się i nie zanosi się żeby było lepiej, wręcz przeciwnie :/
-dwa lata temu pełen zbiornik ~70 zeta
-wczoraj 102,25...pierwszy raz przekroczyłem 100 ;(

Tylko lpg było zawsze poniżej 1/2 ceny benzyny...już nie jest. Każdy kilometr zamiast sprawiać przyjemność, zaczyna boleć. Jak już się ma instalacje to wiadomo, że póki będzie taniej będzie się jeździć, ale czy zakładać teraz nową instalację...to jest trudne pytanie.

Awatar użytkownika
lulu85
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1390
Rejestracja: 09 cze 2009, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: lulu85 » 12 paź 2011, 22:19

Rafako pisze:A moje zdanie jest takie, że teraz to już k... : cenzura : trzeba zacząć:
a) jeździć na wodę...
b) jeździć na holzgas...
c) chodzić piechotą :x :roll:

Ropa po 5,20 zł/l i nawet jeżdżąc dieslem, który "łyka" w mieście 6,3 litra na 100 km, zaczyna być niemiło, gaz też coraz droższy, a wiadomo, taka np. Thema 8 litrami gazu się nie zadowoli :roll: :roll: :roll:
Podwyżki w pracy od 3 lat nie było :roll:
Szkoda gadać. Czy dieslem czy benzyną czy na gazie...

...i tak jesteśmy równo w d... bici :!: :| :(
Serdecznie pozdrawiam.
Ja kiedy nie pada wybieram rower, chociaż wczoraj wzbogaciłem się o niezwykle cenny plastik który będę mógł wykorzystać kiedy pada .. Bilet miesięczny ZTM :lol:

No, inna sprawa że Ty rowerkiem masz do pracy 25 km. w jedną stronę z tego odcinek sprinterski przez Pragę Płn. :D :D
Były :
Kappa TDS, Kappa 2.0 20vt, Kappa JTD

szarkiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 672
Rejestracja: 13 paź 2005, 0:00
Lokalizacja: Legnica

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: szarkiz » 13 paź 2011, 7:44

Troche teorii:
- Ktoś wspomniał ze podniosą akcyze na rope.. fakt, ale zapomniał o tym że Unia zaczyna upominać sie o podniesienie akcyzy na gaz. GDYBY zatrzymać aktualnie ceny gazu a sprostac wymaganiom unijnym gaz do roku 2016 (tu nie mam pewnosci) kosztować ma 3.6. Podwyżki jego ceny mają być wprowadzane sukcesywnie z roku na rok.

Jesli więc chcesz założyć gaz teraz przy przebiegu 700-800 miesięcznie to szlag wie czy w zdąży ci sie zwrócić.
Ja wiem... za 4 lata to i ceny innych paliw wzrosną, ale o ile mi wiadomo akcyza na ON czy PB jest równa unijnym wytycznym, wieć nie ona wpłynie na cene. Innymi słowy jesli teraz masz zachowany stosunek ceny w granicach 0.56 (założyłem PB = 5,15, gaz = 2,9) to w niedalekiej przyszłości ta relacja bedzie mniej korzystna.. dużo mniej. Przykład z austrii z tego roku: gaz 0,95 euro, PB = 1,6 ( przejeżdzałem tamtędy).
Reasumując: jesli przy aktualnym, w miare dobrym stosunku LPG/PB czas zwrotu przy Twoim przebiegu wynosi jakies 4 lata, to przy rosnacej cenie gazu wydluzysz ten okres o kolejne 2.

6 lat zwrot inwestycji... myślisz ze Twoja Lancia tyle pojeździ ?
W optymistycznym scenariuszu sprzedasz ją szybciej.. moze nieco podniesiesz cene ze wzgledu na gaz.
Czyli zanim zyskasz już sie jej pozbędziesz... kupisz znowu benzyniaka i znow wlozysz gaz.

troche może odważnie, ale pozwolę sobie stwierdzić, że powoli ceny paliw wypierają z rynku nieekonomiczne auta.
Pojazdy takiej klasy jak Kappa/Thesis są cenowo w zasięgu możliwosci Kowalskiego, ale ich utrzymanie już nie. Serwis to jedno... głownym problemem staje sie paliwo.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Nat » 13 paź 2011, 9:14

Od kiedy pamiętam, zawsze były dylematy, że "tani LPG zaraz się skończy". Mijają lata i jakoś nic się nie zmienia.
Cena LPG to zawsze było pięćdziesiąt kilka- sześćdziesiąt procent ceny benzyny, dopiero ostatnio, przed podwyżką LPG, różnica ta jeszcze się zwiększyła. Teraz LPG powróciło do starej proporcji.
Moim zdaniem cały czas warto.
No chyba, że CNG, jeśli jeździsz głównie po mieście w mieście, gdzie jest stacja.
Wyjdzie taniej.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
Coupe
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 868
Rejestracja: 30 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Coupe » 13 paź 2011, 9:42

lulu85 pisze:
Rafako pisze:A moje zdanie jest takie, że teraz to już k... : cenzura : trzeba zacząć:
a) jeździć na wodę...
b) jeździć na holzgas...
c) chodzić piechotą :x :roll:

Ropa po 5,20 zł/l i nawet jeżdżąc dieslem, który "łyka" w mieście 6,3 litra na 100 km, zaczyna być niemiło, gaz też coraz droższy, a wiadomo, taka np. Thema 8 litrami gazu się nie zadowoli :roll: :roll: :roll:
Podwyżki w pracy od 3 lat nie było :roll:
Szkoda gadać. Czy dieslem czy benzyną czy na gazie...

...i tak jesteśmy równo w d... bici :!: :| :(
Serdecznie pozdrawiam.
Ja kiedy nie pada wybieram rower, chociaż wczoraj wzbogaciłem się o niezwykle cenny plastik który będę mógł wykorzystać kiedy pada .. Bilet miesięczny ZTM :lol:

No, inna sprawa że Ty rowerkiem masz do pracy 25 km. w jedną stronę z tego odcinek sprinterski przez Pragę Płn. :D :D
Rafako kup sobie Daihatsu Cuore takie jak moje i zagazuj, będzie palił 5l gazu na 100km :D

Alan

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Alan » 13 paź 2011, 9:45

Nat pisze:Od kiedy pamiętam, zawsze były dylematy, że "tani LPG zaraz się skończy". Mijają lata i jakoś nic się nie zmienia.
Nigdy nigdy tgaz nie kosztował 3 zeta (u mnie na dziś 2.93) i nigdy też państwo nie było tak zachłanne jak teraz.

Awatar użytkownika
Coupe
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 868
Rejestracja: 30 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Coupe » 13 paź 2011, 9:51

Do autora wątku!!!
http://www.gazeo.pl/kalkulator.php?kalk ... 3godpRW0Jg
Tobie tylko się zwróci po 5 latach!
Wg moich wyliczeń ja jeżdżę przez 4 lata 200 000km
oszczędzam 26500zł.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Nat » 13 paź 2011, 9:53

Alan pisze:
Nat pisze:Od kiedy pamiętam, zawsze były dylematy, że "tani LPG zaraz się skończy". Mijają lata i jakoś nic się nie zmienia.
Nigdy nigdy tgaz nie kosztował 3 zeta (u mnie na dziś 2.93) i nigdy też państwo nie było tak zachłanne jak teraz.
Masz złe podejście.
W rozważaniu tematu, czy warto instalować gaz - kluczowa nie jest cena gazu, lecz stosunek jego ceny do ceny benzyny.
Państwo nie podwyższyło wartości akcyzy ani o grosz. Prócz krótkiego okresu, kiedy "czasowo" ją obniżyli, od dawna jej wartość jest taka sama.
Chyba, że pisząc "państwo" masz na myśli Arabię Saudyjską, Rosję czy USA - wtedy zgoda.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
jakubg
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5640
Rejestracja: 22 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Brodnica/Ciche
Kontakt:

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: jakubg » 13 paź 2011, 10:53

Mi w/g kalkulatora zwrot następuje po 6ciu miesiącach dla Kappy i 8 miesięcy dla Lybry a dla Y10 wyszło 23 miesiące...
Są: Lancia Musa 1,3 M-jet'06;Ypsilon 1.4 16V'04;Kappa 2.4jtd '99;Kappa 2.4TDS SW '98;Delta 1.6 GT i.e. '89
Były:Kappa 3.0V6 SW Automat '96;Y 1,2 LS ECVT '97;Kappa 3.0V6 Automat '96;Delta II 1.6 8v;Lybra 2.0 SW Automat '00;Y10 Mia 1.0 '91;Kappa 2,4jtd '01;Y 1,2 LS ECVT '96;Thema 8.32 '88 oraz 1/2 Kappy 2.0t 16V '95

Zapraszam do sklepiku!

Awatar użytkownika
Adisz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 364
Rejestracja: 20 wrz 2007, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w obecnej sytacji na rynku LPG...gazować auto czy ni

Post autor: Adisz » 13 paź 2011, 11:15

Moim zdaniem jednak stosunek cen się mocno zmienia.Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że w zimę jest zawsze większy, także raczej gorsze przed nami...Przykładem ceny z zeszłego roku:

-Lato: ceny gazu ~1.80 , cena benzyny blisko 5 zł
-Zima: lpg 2.30 , 95 około 4.80

W tym roku
-Lato: lpg ~2.50, benzyna około 5
-Zima: ???

ODPOWIEDZ

Wróć do „::: LPG :::”