Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Awatar użytkownika
Gelo5
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 23 gru 2008, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Suwałki

Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: Gelo5 » 17 wrz 2012, 14:01

Chciałbym zmienić olej w skrzyni biegów (automat). Raz już wymieniałem w serwisie, ale teraz nie mają tej oliwy.Proponują mi Tutelę GI/V, ale boję się zamienić. Czy może ktoś wie gdzie kupić Dextrona albo czy można go zamienić?
Ostatnio zmieniony 02 paź 2012, 7:42 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Tytułujemy zgodnie z zasadami. Poprawiłem.

LUKI82

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV.

Post autor: LUKI82 » 17 wrz 2012, 21:55

Jeżdżę na tuteli GI/V i mam mieszane wrażenia oraz nie mam odwagi zmiany na inny olej.
Pełnej zmiany oleju nie da się wykonać przy jednorazowej wymianie ponieważ nigdy nie spływa więcej niż max 3,5l zimnego oleju lub 4l ciepłego. Ponoć jest możliwość pozbycia się większej ilości oleju przy użyciu maszyny do dynamicznej zmiany lecz ja się jeszcze nigdy z takim ustrojstwem nie spotkałem ( może to mit stworzony przez "a-mechaników" lecz mogę się mylić ).

Awatar użytkownika
DamianS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 171
Rejestracja: 14 kwie 2012, 8:27
Lokalizacja: Bournemouth

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV.

Post autor: DamianS » 02 paź 2012, 0:12

Skrzynia jest bezobsługowa tzn. nie przewiduje się w niej wymiany oleju. W procedurach serwisowych jest jedynie sprawdzenie stanu i uzupełnienie oleju. Wg producenta skrzynia ma ?przejechać? określoną ilość km po czym powinno się ją wymienić na fabrycznie odnowioną :)
W Thesis zastosowano skrzynię Allison. Ma bardzo precyzyjne wymagania dotyczące oleju. Bardzo wąska gama olejów spełnia kryteria producenta. Niewłaściwy olej uszkodzi skrzynię. Tylko i wyłącznie Tutela, pewno nie Dextron.

Dynamiczna wymiana oleju to bardzo dobra metoda dla tych skrzyń ale proponuję udać się do specjalisty który wie czego się dotyka.
Obrazek

argenta67

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV.

Post autor: argenta67 » 02 paź 2012, 7:02

DamianS pisze:Skrzynia jest bezobsługowa tzn. nie przewiduje się w niej wymiany oleju. W procedurach serwisowych jest jedynie sprawdzenie stanu i uzupełnienie oleju. Wg producenta skrzynia ma ?przejechać? określoną ilość km po czym powinno się ją wymienić na fabrycznie odnowioną :)
W Thesis zastosowano skrzynię Allison. Ma bardzo precyzyjne wymagania dotyczące oleju. Bardzo wąska gama olejów spełnia kryteria producenta. Niewłaściwy olej uszkodzi skrzynię. Tylko i wyłącznie Tutela, pewno nie Dextron.

Dynamiczna wymiana oleju to bardzo dobra metoda dla tych skrzyń ale proponuję udać się do specjalisty który wie czego się dotyka.
Tu odpowiedz choć jak wiadomo zalecenia producenta nie są zawsze takie naj i super.

LUKI82

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: LUKI82 » 02 paź 2012, 9:25

Jednak do tej odpowiedzi trzeba dodać sprostowanie Damianie ;)
W Thesis są skrzynie Aisin Warner a nie Allison, a dokładnie AW 55-50 SN.
Według informacji z forum włoskiego VIVA ITALIA wymiany aleju dokonuje się co 80 tys.km i właśnie niepełnej( po skontaktowaniu się z Alessandro po takiej procedurze skrzynia pracuje prawidłowo). Być może dlatego by nie wypłukać zanieczyszczeń które po usunnieciu powodują rozszczelnienie się skrzyni w kilku jej podzespołach. Najbardziej newralgicznym podzespołem jest korpus elektrozaworów i elektrozawory zwane dalej potocznie sterownikiem.
Poziom oleju przy wymianie musi być rygorystycznie przestrzegany ponieważ zbyt mały jak i zbyt duży stan oleju uszkodzi skrzynię.

Awatar użytkownika
DamianS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 171
Rejestracja: 14 kwie 2012, 8:27
Lokalizacja: Bournemouth

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: DamianS » 02 paź 2012, 10:10

Nie wiem co piszą na forach... Informacja, że jest to skrzynia Allison pochodzi od człowieka który zajmuje się wyłącznie naprawami i serwisowaniem automtycznych skrzyń biegów. Wyrecytował mi w jakich samochodach ta skrzynia jest stosowana , jakie oleje można stosować a jakie nie, co się psuje, ile kosztuje naprawa. Robił wrażenie osoby kompetentnej.

W Elearn do Thesisa nie ma procedury wymiany oleju. Jeśli podjedziesz do ASO powinieneś otrzymać informację , ze w skrzyniach tego typu oleju się nie wymienia. Tak było kilka lat temu kiedy zgłębiałem ten temat - może teraz coś się zmieniło.
Obrazek

LUKI82

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: LUKI82 » 02 paź 2012, 10:53

To chyba coś namieszał ten fachman. Miałem skrzynię wyjętą i wiem co pisze na tabliczce znamionowej, poza tym wiem jaką mi sprzedano skrzynię w ASO. Co do tego że w Polsce trzymają się "książki" to prawda dlatego ja szukałem info na włoskim forum kontaktując sie również mailowo z Alessandro, który Thesisa miał od nowości. Taką wymianę oleju narzucili mu w ASO.

Awatar użytkownika
DamianS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 171
Rejestracja: 14 kwie 2012, 8:27
Lokalizacja: Bournemouth

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: DamianS » 02 paź 2012, 11:10

A może Allison produkuje dla AW albo odwrotnie i wszyscy mamy rację ? :)
W tej chwili jeśl chodzi o producentów części i podzespołów dzieją się cuda.
Obrazek

LUKI82

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: LUKI82 » 02 paź 2012, 11:27

Może tak być bo też mi to przeszło przez głowę ale szukałem w necie informacji na tan temat jak wrzuciłeś wpis lecz nie znalazłem na to odpowiedzi, a jedynie dla tych dwóch producentów różne oznaczenia skrzyń i to że Allison zaczynał 1915r i obecnie robi skrzynie do ciężkich samochodów- ciężarówek, autobusów, czołgów itp.

przedszkolak
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 346
Rejestracja: 02 maja 2011, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: przedszkolak » 07 paź 2012, 7:09

Kiedyś wymieniałem dynamicznie olej, teraz odsysam, praktycznie ten sam efekt, można wyciągnąć prawie cały olej. Trzeba mieć schemat skrzyni aby po odkręceniu pokryw wyciągnąć olej z zakamarków.

STOD
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 399
Rejestracja: 19 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: STOD » 22 lis 2012, 16:33

Witam,
Tym razem sprawa nie dotyczy mojej Lybry 2.4 jtd ale właśnie zakupionej (w ostatnią sobotę) Cromy 1.9 16v JTDM Dpf. Automat.
Skrzynia chodzi super ale tyle naczytałem sie już opinie o zmianie oleju w skrzyni bądź kategorycznym odradzaniu wykonania przedmiotowej czynności,że jestem juz na granicy obłędu i śni mi sie w nocy awaria skrzyni !!! :D

Czy może posiada ktoś z Was namiary na dobrego speca od automatów w Warszawie, który powie mi czy zmieniać ten cholerny olej czy nie i ewentualnie tą czynność wykona???
Prosze o pomoc.

jjash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1347
Rejestracja: 14 mar 2011, 15:26
Imię: Jan
Lokalizacja: Poznań

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: jjash » 22 lis 2012, 20:26

To co teraz napiszę opieram na doświadczeniach z forda. Terenowego forda. Miałem kiedyś takiego z automatem. I spokojnie wymieniałem w nim olej skrzyni biegów. Nie ma się czego bać. Musisz sie tylko zaopatrzyć w uszczelkę miski i nowy filtr. Nie spotkałem się z opinią, że skrzynia jest bezobsługowa. Producent przewiduje wymianę oleju w automacie. Tym ciekawsze było to doświadczenie, że nie było zaworu do spuszczania oleju tak jak to ma miejsce w przypadku miski olejowej silnika. Trzeba się dobrze zabezpieczyć pod autem by nie zapaćkać całego garażu. Ja, w przypadku terenowca opracowałem sobie specjalnie wyciętą beczkę i było super. Koledzy po fachu zmieniali często olej dynamicznie, ale mi się jakoś nie zdarzyło. Wg mnie nie ma konieczności wymiany całkowitej. O ile nie ma jakichś paprochów w oleju. Wtedy jak najbardziej. Jak już to rozkręcisz sprawdź magnes na obudowie miski skrzyni - tam zbierane są jakieś metalowe opiłki gdyby coś się zużywało.
Olej skrzyni automatycznej zmienia się albo wraz z przebiegiem, albo patrząc na jego organoleptykę. Jeśli zmienia barwę lub zapach (no, tu się na nos bada) to wtedy się wymienia. Jeśli kupujesz automat - musisz sprawdzić olej.
Jash

THESIS 2.4 150KM - Obrazek
LYBRA 2.4 140KM - Obrazek

STOD
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 399
Rejestracja: 19 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: STOD » 23 lis 2012, 10:39

Dzięki, rozumiem, ale sam tego nie oleju nie zmienię.Nie mam o tym za bardzo pojęcia.Potrzebuję jakiegoś warsztatu od automatów w Warszawie, który mnie nie naciągnie...Podrzurzćcie cos jak możecie.
Pozdrawiam.

przedszkolak
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 346
Rejestracja: 02 maja 2011, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: przedszkolak » 23 lis 2012, 13:36

Na Wilanowskiej

Awatar użytkownika
DamianS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 171
Rejestracja: 14 kwie 2012, 8:27
Lokalizacja: Bournemouth

Re: Thesis - olej do skrzyni biegów Dextron IV

Post autor: DamianS » 29 lis 2012, 11:28

Olej w skrzymi można spokojnie wymienić samemu. Jest korek spustowy i bagnet do sprawdzania poziomu. Trzeba się przy tym oczywiście trochę ubrudzić i pomęczyć bo komora silnikowa Thesisa jest dosyć ciasna.

Jesli chodzi o olej - musi spełniać normę JWS 3309.
Poza Tulelą GI/V która jest dedykowana przez Fiata do tych skrzyń można stosowac olej Castrola, Mobila, Valeo lub Ravenol.

Spotkałem się tez z informacją, ze Dextron IV jest dopuszczalny do tych skrzyń (nie mylić z zalecany).
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”